Kas Ağrıları Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

Kas Ağrıları Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

Kas ağrıları neden olur? İnsanlar yaşlandıkça kaslarında ve eklemlerinde daha fazla ağrıdan şikayet etmeye başlarlar. Yaşla birlikte kemikler sertleşiyor gibi görünüyorlar bu durum eğilmek gibi sıradan aktivitelerde yaşlı olanları ürkütebilir. Kas ağrıları böyle bir acı insanı o kadar şiddetli bir şekilde kavrayabilir ki acının kemiklerinin derinliklerinde başladığından emin olurlar. Ancak Johns Hopkins Tıp Fakültesi’ndeki araştırmaya göre, sertliğin ve ağrının gerçek nedeni eklemlerde veya kemiklerde değil, eklemleri hareket ettiren kaslarda ve bağ dokularında yatıyor.  Eklemlerdeki kemiklerin iki sürtünme yüzeyinin oluşturduğu sürtünme direnci, artrit nedeniyle hasar görmüş eklemlerde bile ihmal edilebilir düzeydedir.

Kas Ağrıları Nedenleri?

Esneklik, bir eklemin hareketinin bir yöndeki tam hareketinden diğer yöndeki tam harekete kadar olan aralığını tanımlamak için kullanılan tıbbi terimdir. Hareket aralığı ne kadar büyükse, eklem o kadar esnektir. Kalçalarda öne doğru eğilirseniz ve parmak uçlarınızla ayak parmaklarınıza dokunursanız, kalça eklemlerinde iyi bir esnekliğe veya hareket aralığına sahip olursunuz. Ancak minimum enerji ve kuvvet harcayarak kolayca eğilebilir misiniz? Bir eklemi esnetmek için gereken efor, olası hareket aralığı kadar önemlidir. Farklı faktörler, farklı eklem ve kaslarda esnekliği ve hareket kolaylığını sınırlar. Dirsek ve dizde kemik yapının kendisi belirli bir sınır belirler. Ayak bileği, kalça ve sırt gibi diğer eklemlerde yumuşak doku – kas ve bağ dokusu – hareket aralığını sınırlar.

Kas Ağrıları

Esnek olmayan eklemler ve kaslar sorunu, nadiren kullanılan ve paslı bir menteşe haline gelmesi nedeniyle bir kapıyı açıp kapatmanın zorluğuna benzer. Bu nedenle, insanlar kaslarını ve eklemlerini tam hareket aralıkları boyunca düzenli olarak hareket ettirmezlerse, potansiyellerinin bir kısmını kaybederler. Kas ağrıları bu nedenle, bu insanlar uzun bir süre hareketsiz kaldıktan sonra bir eklemi hareket ettirmeye çalıştıklarında ağrı hissederler ve bu da daha fazla kullanım için cesaretlerini kırar. Daha sonra olan şey, kasların uzun süre kullanılmadığında kısalması ve rahatsız edici ve aşırı derecede ağrılı olabilen spazmlar ve kramplar üretmesidir. Araştırmacıların laboratuvar hayvanlarında gösterdiği gibi, kasların hareketsiz hale getirilmesi, dokuda biyokimyasal değişiklikler meydana getirir.

Bununla birlikte, diğer faktörler ağrıyan kasları tetikler. Bunlardan bazıları:

  1. Çok fazla egzersiz ( Karın egzersizleri )

“Acı yoksa kazanç yok mu?” Sözüne hep inandınız mı? Öyleyse, zaten ağrılı kaslar yaşadıysanız, o kadar şaşırtıcı değildir.

Çoğu insanın sorunu, kilo vermenin en hızlı ve en kesin yolu olduğunu düşünerek çok fazla egzersiz yapmalarıdır. Vücudu tam anlamıyla bir arada tutan şey olsalar da, ağrıyana kadar kaslarını ve bağ dokularını görmezden gelme eğilimindedirler.

Kasların Ağrıması Yaşamınızı Zorlaştırabilir

  1. Yaşlanma ve hareketsizlik

Bağ dokusu, kası tendonlarla kemiğe bağlar, bağlarla kemiği kemiğe bağlar ve fasya adı verilen kılıflarla kasları örter ve birleştirir. Yaşla birlikte tendonlar, bağlar ve fasya daha az uzayabilir hale gelir. Yoğun bir şekilde paketlenmiş lifleri ile tendonlar, gerilmesi en zor olanlardır. En kolayı fasciae’dir. Ancak eklem hareketliliğini iyileştirmek için gerilmezlerse, fasya kısalır ve kas fasyasındaki sinir yollarına gereksiz baskı uygular. Birçok ağrı ve sızı, bu basınçlı yollar boyunca hareket eden sinir uyarılarının sonucudur.

  1. Hareketsizlik

Ağrıyan kaslar veya kas ağrısı, vücudun bir kramp veya ağrıya verdiği tepki nedeniyle dayanılmaz olabilir. Splintleme refleksi adı verilen bu reaksiyonda vücut, ağrılı bir kası kasılmasını sağlayarak otomatik olarak hareketsiz hale getirir. Bu nedenle, kas ağrıları kısır döngü ağrısını başlatabilir.

İlk olarak, kullanılmayan bir kas egzersizden veya alışılmadık bir pozisyonda tutulmaktan dolayı ağrır. Vücut daha sonra, kas çevresindeki bağ dokusunu kısaltarak atelleme refleksi ile yanıt verir. Bu daha fazla acıya neden olur ve sonunda tüm alan ağrır. Bu sorun için en yaygın sitelerden biri sırtın alt kısmıdır.

kas ağrıları bel ağrıları

  1. Spazm teorisi

Güney Kaliforniya Üniversitesi’ndeki fizyoloji laboratuvarında, bazı insanlar bu ağrı döngüsü hakkında daha fazla şey öğrenmek için yola çıktı.

Bir cihaz kullanarak kaslardaki elektriksel aktiviteyi ölçtüler. Araştırmacılar, normal, iyi gevşemiş kasların hiçbir elektriksel aktivite üretmediğini, oysa tamamen gevşemeyen kasların önemli bir aktivite gösterdiğini biliyorlardı.

Bir deneyde, araştırmacılar bu elektrik sinyallerini atletik yaralanması olan kişilerin kaslarında, önce kası hareketsiz hale getirerek ve ardından kas gerildikten sonra ölçtüler.

Hemen hemen her durumda, kası uzatan veya uzatan egzersizler elektriksel aktiviteyi azalttı ve tamamen veya kısmen ağrıyı dindirdi.

Bu deneyler, travmatik yaralanma gibi herhangi bir açık neden yokken kas ağrıları gelişimi ve sürekliliğinin bir açıklaması olan “spazm teorisine” yol açtı.

Bu teoriye göre, aşırı çalışan veya garip bir pozisyonda kullanılan bir kas yorulur ve bunun sonucunda kaslar ağrır.

Bu nedenle, sınırlamayı bilmek son derece önemlidir. kas ağrıları önlemek için kasların iyonları ve kapasitesi. Bu, “Acı yoksa kazanç da yok” sözünde gerçek olmadığını gösterir. En önemlisi, insanların normal aralıkta bir kereden çok nadiren ama katı bir rutinde düzenli olarak egzersiz yaparak nasıl formda kaldıklarıdır.16

] }
53 Beğen

Bir Cevap Yaz