Çocuklara Finansal Sorumluluk Nedir?**Güncel 2022

Çocuklara Finansal Sorumluluk Nedir?**Güncel 2022

 

Çocuklara Finansal Sorumluluk Nedir? Çocuklara Finansal Sorumluluk Kazandırmanın 5 Yolu Çocuklara finansal sorumluluk kazandırmak, tahmin edeceğiniz üzere öncelikli olarak genel bir sorumluluk bilincinin kazandırılmasıyla sağlanır. Çocuklara Finansal Sorumluluk Nedir? Çocuğun her yaşta ve her alanda sorumlulukları olacaktır ve dolayısıyla sorumluluk bilinci kazanması bu açıdan oldukça önemlidir. Çocuklara Finansal Sorumluluk Nedir? Finansal sorumluluğa şu anda sahip olmamasına rağmen yaşamının ilerleyen dönemlerinde buna elbette ihtiyacı olacaktır. Bu yüzden erken yaşta çocuklara finansal sorumluluk kazandırmak, çocuğunuzun gençlik ve yetişkinlik yıllarına bir yatırım olacaktır.

Çocuklara Finansal Sorumluluk Nasıl Kazandırılır?

  • Çocukların finansal sorumluluk alması yolunda ilk adım, sizlerin iyi birer örnek olmanızdır. Çocuklar, yetişkinleri ve ebeveynlerini model alarak yaşamı öğrenirler. Dolayısıyla sizin para biriktirme, harcama ve ödeme alışkanlıklarınız çocuklarınıza örnek olacaktır.
  • Çocuklara sorumluluk bilincinin kazandırılmasında en genel yöntem onlara sorumluluk vermektir. Tıpkı ev içerisinde iş bölümü ve sorumluluk paylaşımının yapılması gerekli olduğu gibi finansal sorumluluklar da oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Örneğin, az miktarda da olsa harçlık vererek harcamalarını kendisinin planlamasını isteyebilirsiniz. Çocuklara Finansal Sorumluluk Nedir? Böylelikle bütçe planlamasına dair beceriler kazanmış olacaktır.
  • Çocuğun para biriktirme alışkanlığı kazanmasını sağlayın. Bunu bir kumbara alarak yapabilirsiniz. Düzenli olarak para biriktirme alışkanlığı, gelecek yıllardaki alışkanlıklarını doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyecektir. Çocuğunuz daha büyük yaşlarda ise bir banka hesabı açarak para biriktirmesi ve harcamalarını kendi planlaması için bir alan yaratabilirsiniz.
  • Çocuklara finansal sorumluluk kazandırmak için finansal yönetim ve maddi kontrolle ilgili bildiklerinizi aktarın. Yatırım, tasarruf, para biriktirme gibi konuların içeriklerinden ve öneminden bahsederek erken yaşlardan itibaren bu kodları çocuğunuza işleyebilirsiniz. Ancak anlayacağı şekilde ve yaşına uygun olarak aktarmak oldukça önemli.
  • Her istediğini hemen elde edemeyeceğini, belli fedakarlıklar ve çaba göstermesi gerektiğini anlamasını sağlayın. Her isteği alınan ve anında istekleri yerine getirilen çocuklar, çoğu zaman memnuniyetsiz ve aşırı harcama yapan bireyler olarak karşımıza çıkabilmektedir. Ancak çocuk üzerinde aşırı baskı kurmadan, onları örselemeden bunu gerçekleştirmelisiniz. Çocuklara Finansal Sorumluluk Nedir? Çoğunlukla yapılan hata, ‘’Paramız yok’’ cümlesidir. Bu cümle çocuklarda ilerleyen zamanlarda suçluluk hissi yaratmakta ve gençlik ve yetişkinlik yıllarına kadar bu suçluluk hissinin etkileri devam etmektedir. İsteklerini para biriktirerek kendisinin elde edebileceğini söylemek etkili olabilir.

Çocuklarda finansal sorumluluk, yetişkinlik yaşamına hazırlık için kazandırılması gereken bir sorumluluk türüdür. Bunu gerçekleştirmenin birçok yolu vardır ancak çocuklara finansal sorumluluk kazandırmak için sıklıkla kullanılan beş yönteme yer vermiş olduk. Artık uygulamaya başlayabilirsiniz!

] }
40 Beğen