Yaşlılarda Antidepresan Kullanımı Nedir?**Güncel 2022

Yaşlılarda Antidepresan Kullanımı Nedir?**Güncel 2022

Yaşlılarda Antidepresan Kullanımı Nedir? Yaşlılıkta psikiyatri ilaçları belirli kurallar çerçevesinde kullanılmalıdır. Yaşlılık dediğimiz dönem 65 yaş ve üzeri dönem olarak geçmektedir. Bu yaşlılık döneminde kişilerde hem fiziksel olarak rahatsızlıkların artması hem de ruhsal olarak bazı rahatsızlıklar görebilmek mümkündür. Yaşlılarda Antidepresan Kullanımı Nedir? Bu rahatsızlıklara bağlı olarak bazı ilaçlar kullanılması gerekir. Fakat yaşlılıkta kullanılan ilaçlara dikkat etmek gerekir. Yaşlılıkta psikiyatri ilaçlarının kullanımına yüksek dozda başlanmaması gerekir. Çünkü insan vücudunda bulunan karaciğer ve böbrek organları alınan ilaçları vücuttan atmak için çalışır fakat yaşlılarda bu iki organ daha az çalışmaya başladığı için eğer ilaçlar yüksek dozda alınırsa vücut bunu atamadığı için içeride birikme olabilir. Yaşlılarda Antidepresan Kullanımı Nedir? Bu yüzden yaşlılarda ilaçlara en düşük doz ile başlamak gerekir. Eğer ilaç dozunu arttırmak gerekirse yavaş yavaş arttırılabilir.

Yaşlılarda Antidepresan Kullanımı Yan Etkileri

Yaşlılarda Antidepresan Kullanımı Nedir? Yaşlı insanların antidepresan kullanma süreçlerinde ilaçların verdiği yan etkiler genç insanlara göre daha çok kendini göstererek etkilerin şiddetli geçirmelerine sebep olabilir. Yaşlılarda Antidepresan Kullanımı Nedir? Antidepresan kullanan yaşlılarda halsizlik, sürekli uyku isteği, kalpte ritim bozukluğu, sersemlik, dikkatsizlik, unutkanlık, mide problemleri, tansiyon, huzursuzluk ve kanama gibi çeşitli sorunlar görülmektedir.

Yaşlılarda Antidepresan Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yaşlılarda Antidepresan Kullanımı Nedir? İlk olarak başvurulan doktora kişide var olan tüm rahatsızlıkların eksiksiz bir şekilde bildirilmesi gerekir. Bunların yanında son yapılan tüm tahlil ve röntgen gibi tetkiklerin de doktora gösterilmesi gerekir. Daha önceden kullanılmaya başlanan ve hala kullanılan ilaçlar da doktora söylenmelidir çünkü buna göre önlemler alınır. Yaşlılarda Antidepresan Kullanımı Nedir? Eğer kabızlık sorunu yaşanıyorsa ve bunun için bir ilaç ya da bitkisel bir şeyler kullanılıyorsa bunların da doktora bildirilmesi gerekir. Bir başkasının önerisiyle ilaç kullanılmamalıdır. Eğer antidepresan ilacı kullanırken bazı problemler yaşanıyorsa bunun da bildirilmesi gerekir ancak doktora danışmadan ilaç bırakılmamalıdır.

] }
44 Beğen