Akciğer Kanseri Nedir?**Güncel 2022

Akciğer Kanseri Nedir?**Güncel 2022

Akciğer Kanseri Nedir? Akciğer kanseri hem yaygın görülen hem de tehlikeli bir kanser türüdür. Her kanser türünde olduğu gibi akciğer kanserinde de erken tanı ve tedavi büyük önem arz etmektedir. Akciğer Kanseri Nedir? Erken tanı durumunda iyileşme olasılığı da yükselmektedir.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Nedir? Akciğer kanserinin ilk belirtilerinden biri geçmeyen, inatçı öksürüktür. Akciğer Kanseri Nedir? Özellikle nedeni belirlenemeyen bir öksürük durumunda dikkatli olmak gerekir. Bunun yanı sıra nefes darlığı, ses kısıklığı, öksürürken kan veya kanlı balgam gelmesi akciğer kanseri belirtileri arasındadır. Akciğer Kanseri Nedir? Aynı zamanda iştahsızlık ve nedeni belirlenemeyen kilo kaybı akciğer kanserinin önemli belirtilerindendir. Bunlara ek olarak sürekli tekrarlayan ve iyileşmeyen zatürre ve bronşit, göğüs ağrısı gibi şikayetlere de dikkat etmekte fayda var.

Akciğer kanserinin nedenlerine bakacak olursak sigara içmek birincil neden olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden özellikle sigara içen insanların bu belirtilere dikkat etmesi ve bu belirtilerin en az biri olduğunda doktora gitmeyi ihmal etmemesi gerekir.

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Akciğer Kanseri Nedir? Birincil neden sigara içmektir. Akciğer kanseri hastalarının önemli bir kısmı uzun yıllar sigara içen insanlardan oluşmaktadır. Pasif içici olmak da akciğer kanserine yakalanma riskini arttırır. Genetik faktörler de kansere yakalanma riskinizi arttıran bir diğer nedendir. Ailenizde akciğer kanserine yakalanmış bireyler varsa akciğer kanseri belirtilerine dikkat etmeli ve olası bir şüphede doktora görünmeyi ihmal etmemelisiniz. Akciğer Kanseri Nedir? Ayrıca hava kirliliği, radon gazı ve asbest solunması da kanser riskini arttırır.

Tanı konulduktan sonra hastanın genel sağlık durumuna, yaşına ve hastalığın hangi evrede olduğuna bağlı olarak ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi uygulamaları ile akciğer kanseri tedavisi yapılabilmektedir. Akciğer kanseri ameliyatı sonrasında geride kalan veya kalmış olma ihtimali olan kanserli hücreler için ameliyata ek uygulamalar gerekebilir

] }
32 Beğen