Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu Nedir?**Güncel 2022

Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu Nedir?**Güncel 2022

Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu Nedir? Hamilelikte mantar enfeksiyonu diğer zamanlara göre daha fazla rahatsız edici bir durumdur. Kadınların büyük bir bölümü hamilelikte mantar enfeksiyonuyla mücadele eder. Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu Nedir? Önlem alınmazsa daha fazla ilerler ve başka rahatsızlıklara da kapı açar. Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu Nedir?  Peki hamilelikte mantar enfeksiyonu nasıl önlenir ve tedavi edilir?

Mantar Enfeksiyonu Neden Olur?

Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu Nedir? Mantar enfeksiyonunun sebebi vajina ph değerlerinin değişmesidir. Bu değerlerin değişmesi ise vajinal kısımda mantar riskini artırmaktadır. Özellikle hamilelik döneminde daha hızlı üreyen mantar enfeksiyonu oldukça rahatsız edicidir.  Oldukça sık rastlanan bir enfeksiyon olup her kadın ömründe en az bir kez mantar enfeksiyonu yaşamıştır. Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu Nedir? Büyük çoğunlukla tedavi edilse de bazı durumlarda ilaçlar pek fazla etki etmemektedir.

Vajinal ph dengesinin bozulması mantar enfeksiyonunun başlıca nedenidir. Aşırı stres ve yanlış hijyen yöntemleri, naylon iç çamaşırları, gebelik ve sık cinsel ilişki de neden olabilmektedir.

Mantar Enfeksiyonu Belirtileri

Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu Nedir? Mantar enfeksiyonunun belirtilerinin başında vajinal bölgede kaşıntı vardır. Bunun yanında; vajinal yanma, idrara çıkma sıklığının artması, yoğun akıntı ve cinsel birliktelik sırasında ağrı gibi belirtileri vardır. Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu Nedir?  Bu belirtileri fark etmeniz durumunda mantar enfeksiyonuna karşı çözüm önerilerine bakmalısınız.

Mantar Enfeksiyonu Nasıl Önlenebilir?

Mantar enfeksiyonu önlemlerinin en önemlisi pamuklu iç çamaşırı kullanmaktır. Duşun ardından vajinal bölge oldukça iyi kurulanmalıdır. Bunların yanı sıra, tuvaletten sonra temizlik yaparken peçeteyi arkaya doğru hareket ettirmek önemlidir. Ayrıca yoğurt tüketiminize özen göstermelisiniz.

Mantar Enfeksiyonu Tedavisi

Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu Nedir? Eğer kendiniz mantar enfeksiyonunun önünü alamadıysanız mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir. Özellikle hamilelerde mantar enfeksiyonu daha hızlı ürediği için beklemeden bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Mantar enfeksiyonu tedavisi genellikle krem ve fitil kullanımıyla yapılmaktadır. Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu Nedir? Gebelik döneminde mantar enfeksiyonundan kurtulmak yaklaşık olarak iki haftayı bulmaktadır.

] }
28 Beğen