Çocuklarla Nasıl Vakit Geçirmeliyiz?**Güncel 2022

Çocuklarla Nasıl Vakit Geçirmeliyiz?**Güncel 2022

Çocuklarla Nasıl Vakit Geçirmeliyiz? Çocuklarla nasıl vakit geçirmeliyiz sorusu öğretmenler ve ebeveynlerin aklını oldukça meşgul eden bir soru. Geçirilen vaktin niteliğinin mi niceliğinin mi daha önemli olduğu ise bir diğer boyut olarak karşımıza çıkıyor. Çocuklarla nasıl vakit geçirmeliyiz sorusu, birden çok yanıtı olan ve çok kapsamlı bir soru ancak gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki çocuklarla vakit geçirirken nicelik değil, nitelik önemlidir.

Nitelik Mi Nicelik Mi?

Çocuklarla Nasıl Vakit Geçirmeliyiz? Çocuklarla geçirilen zamanda süre önemli midir? Çocuklar, onlarla ilgilenildiği süre zarfında kaç saat olduğuna bakmaz, ne kadar uzun zamandır onlarla ilgilendiğinizin çoğu zaman farkında olmazlar. Çocuklarla Nasıl Vakit Geçirmeliyiz? Ancak onlar için önemli olan bir nokta vardır: Onunla geçirdiğiniz zamanın verdiği keyif ve onunla ne kadar ilgilendiğiniz! Örneğin beş saatlik keyifsiz ve çok da verimli olmayan bir oyun süresinden ziyade bir saatlik de olsa bol eğlenceli, bol keyifli ve öğretici zamanları tercih ederler. Yani kısacası, çocuklarla geçirilen zamanın niteliği her zaman daha önemlidir. Peki çocuklarla nasıl verimli zaman geçirilir?

Çocuklarla Nasıl Verimli Zaman Geçirilir?

Çocuklarla nasıl vakit geçirmeliyiz sorusunun bir sac ayağı olarak bu soruyu sormak adına atılabilecek ilk adımdır diyebiliriz. Çocuklarla Nasıl Vakit Geçirmeliyiz?

Çocuklarla verimli zaman geçirmenin birkaç yöntemini sizler için paylaşacağız:

  • Onunla ilgilendiğinizi hissettirin. Çocuklar, onlarla geçirilen süre boyunca ilginin kendilerinde olduğunu hissetmekten hoşlanırlar ve onlarla vakit geçiren kişinin başka bir şeyle ilgilenmesini hiç sevmezler. Bunun için bir süre işlerinize ara vererek tüm ilginizi onlara yönlendirin. Ne kadar olduğunun önemi yok, belki yarım saat belki de üç saat!
  • Onu anladığınızı ve saygı duyduğunuzu hissettirin. Bunu yapmanın birçok yolu vardır; duygu ve düşünce yansıtmaları yapabilir, size saçma gelse bile sorduğu sorulara saygıyla yanıt verebilirsiniz.
  • Keyif aldığı aktiviteleri birlikte yapın. Çocuğunuzun keyifle yaptığı aktiviteleri birlikte yapmak, onunla verimli vakit geçirmenin en kolay yolu olabilir! Örneğin, parkta beraber salıncakta sallanabilir, saklambaç oynayabilirsiniz.
  • Çocuklarla geçirdiğiniz zamanı öğretici detaylarla zenginleştirin. Çocukların bulunduğu gelişim dönemlerine uygun olarak aktivite önerileri ile geçirdiğiniz zamanı hem gelişimi destekleyici hem de eğlenceli hale getirebilirsiniz. Kitapları da geçirdiğiniz zamanlara dahil edebilirsiniz!

Elbette ki bu öneriler daha çok çeşitlendirilebilir ki aslında çocuklarla nasıl vakit geçmeliyiz sorusunun cevap sınırı yoktur, dilediğiniz şekilde dilediğiniz kadar zaman geçirmek tamamen size ve çocuğa özgüdür!

] }
40 Beğen