Anoreksiya Nervoza Nedir?**Güncel2022

Anoreksiya Nervoza Nedir?**Güncel2022

Anoreksiya Nervoza Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?  Bu yazımızda anoreksiya nevroza konusuna değineceğiz ve bu hastalığın nasıl tedavi edileceği konusu üzerinde paylaşımlarda bulunacağız.

Anoreksiya Nervoza Nedir? Anoreksiya nevroza, yeme bozukluğudur. Anoreksiya Nervoza Nedir? Kişinin çok az yemek yemesi ya da hiç yemek yememesi nedeniyle gelişen beslenme bozukluğudur. Anoreksiya nevroza hastalığının erken teşhis edilip tedavi edilmeye başlanması, kişilerin ölüm riski oranını düşürmektedir. Anoreksiya Nervoza Nedir? Psikolojik bir hastalık olması nedeniyle psikiyatristler, diyetisyenler ve doktorlardan oluşan bir grup tarafından tedavi süreci yürütülmelidir.

 

Anoreksiya Nervozanın Nedenleri Nelerdir?

 

Anoreksiya Nervoza Nedir? Psikolojik kökenli olan bu rahatsızlığın öncelikle nedenlerini anlamak, sonrasında tedaviye başlamak gerekmektedir. Anoreksiya Nervoza Nedir? Anoreksiya nevrozanın nedenleri tam olarak bilinmese de, biyolojik, genetik, çevresel ve psikolojik faktörlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

 

Anoreksiya Nervozanın Belirtileri Nelerdir?

 

Anoreksiya Nervoza Nedir? Anoreksiya nevrozanın belirtileri arasında, tıkınırcasına yeme ve sonrasında kusma, çok az yeme ya da hiç yememe, bedeni hakkında olumsuz düşünceler ve özgüven eksikliği, depresyon, bedensel bazı rahatsızlıklar bulunmaktadır. Tedavisi zor olmakla birlikte imkansız değildir. Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirttiğimiz bu özellikleri kapsayan kişilerin vakit kaybetmeden uzman bir doktora danışmaları gerekmektedir.

 

Anoreksiya Nervozanın Tedavi Teknikleri Nelerdir?

 

Anoreksiya Nervoza Nedir? Anoreksiya nevroza, yemek yeme problemi olduğu gibi aynı zamanda psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu hastalık teşhis edildikten sonra psikiyatrist, doktor ve diyetisyenden oluşan bir ekip, hastalığın tedavi sürecini başlatmaktadırlar. Anoreksiya Nervoza Nedir? Anoreksiya nevrozanın tedavi teknikleri öncelikle psikoterapi, ilaç ve beslenme danışmanlığıdır.

 

Anoreksiya Nervoza Nedir? Psikoterapi, anoreksiyası olan kişilerin düşünce yapısının düzeltilmesi, bu hastalıkları tetikleyen nedenlerin tespit edilmesi ve hasta tarafından anlaşılması ve stresli durumlara karşı verdiği tepkinin düzeltilmesini amaçlamaktadır. İlaç tedavisi, hastanın duygusal durumunun kontrol altına alınabilmesi için anksiyete ve depresyon için antipsikotik ilaçlar verilmesidir. Anoreksiya Nervoza Nedir? Ayrıca yeme bozukluğu nedeniyle kişinin sağlığında meydana gelen bozulmalar için de ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

 

Beslenme danışmanlığı, hastaların sağlıklı beslenmelerinin sağlanmasına, gerekli düzeyde kilo almalarına, sağlıklı ve düzenli beslenmenin önemli olduğunu anlamalarına veya vücutta azalan vitamin ve mineral eksikliklerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

] }
39 Beğen