Göğüs Kanseri Nedir?**Güncel 2022

Göğüs Kanseri Nedir?**Güncel 2022

Göğüs Kanseri Nedir? Göğüs kanseri sık görülmesine rağmen erken tanı ve tedavi durumunda ölüm riski oldukça düşen bir kanser türüdür. Göğüs Kanseri Nedir? Her 8 ila 10 kadından biri göğüs kanserine yakalanma riski altındadır. Göğüs Kanseri Nedir? Özellikle belli bir yaşın üstündeki kadınların düzenli göğüs kanseri taramalarından geçmesi olası bir kanser oluşumunda erken tanı ve tedavi için büyük önem arz eder.

Göğüs Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Göğüs Kanseri Nedir? Bir diğer adıyla meme kanseri genellikle ilerleyen evrelerde belirtilere neden olur. Öncelikle memede veya koltukaltında şişlik veya dokunulduğunda hissedilebilen sert bir kitlenin varlığı belirtilerden biridir. Bu şişlik veya kitle genellikle ağrısızdır. Hastaların küçük bir kısmında ağrı da eşlik edebilir. Göğüs Kanseri Nedir? Sonradan ortaya çıkan iki meme arasındaki boyut farkı, memede kızarıklık, döküntü, yara, egzama oluşumu, meme ucundan pembe, kırmızı renkli akıntı gelmesi, meme görüntüsünün portakal kabuğu gibi görünmesi, meme ucunun hassaslaşması meme kanseri belirtileri arasındadır.

Göğüs Kanseri Tanı ve Tedavisi

Göğüs Kanseri Nedir? Göğüs kanseri tanısında 20-40 yaş arası kadınlara ayda bir evde kendilerine meme muayenesi yapmaları ve 1 ila 3 yılda bir kez de doktor tarafından meme muayenesi yapılması önerilir. 40 yaşından sonra ise elle muayeneye ek olarak iki yılda bir mamografi çekilmesi önerilir. Mamografi çekimi meme kanserinin erken evrede tespit edilebilmesi için önemlidir. Göğüs Kanseri Nedir? Bu çekim sırasında meme bölgesine düşük dozda x-ışını gönderilerek meme filmi görüntülenmiş olur. Mamografi sayesinde hiçbir belirti vermeyen ve elle de hissedilemeyecek kadar küçük olan tümörler de tespit edilebilir.

Göğüs kanseri tedavisi bireysel farklılıklar gösterir. Hasta kişinin yaşı, eşlik eden başka hastalığı olup olmadığı veya kanserin evresine göre tedavide de farklılıklar olabilir. Bireysel farklılıklar olsa dahi tedavi cerrahi, kemoterapi, radyoterapi uygulamalarını kapsamaktadır.

] }
24 Beğen