Stresle Başa Çıkmak İçin 5 Basit Nefes Egzersizi

Stresle Başa Çıkmak İçin 5 Basit Nefes Egzersizi

Stresle başa çıkmak için Nefes almak, yaşamımız boyunca hepimizin yaptığı bir şeydir. Nefes almazsak öleceğimizi hepimiz çocukluğumuzdan beri biliyoruz. Solunum, vücuttaki oksijen akışını hayati organlara sağlamak için vücudumuz tarafından yapılan bir refleks hareketidir. Çoğu güvenilir kaynak, çocukların yetişkinlerden daha hızlı nefes aldığını belirtiyor. Bir insan ortalama olarak dakikada 12 ila 20 kez nefes alır. Bu durum spor esnasında ya da adrenalinli anlar esnasında tabii ki değişecektir.

Bebekler ise dakikada 40 defaya kadar nefes alabilir. Yetişkinler normalde bir seferde yaklaşık 500-700 ml hava solurlar. Ortalama 14 yaşında bir çocuk günde yaklaşık 30.000 nefes alır. Ancak nefesimizi kontrol edebiliriz. Çok derin nefes alıp vererek daha rahatlayabiliriz. Vücudumuzun derin nefesle doldurulmasına ne kadar izin verirsek, vücudumuza ve zihnimize o kadar az stres yükleriz. Derin ve kontrollü nefesimizi ne kadar çok uygularsak, o kadar doğal hale gelir ve günün herhangi bir saatinde o yorgun veya stresli anlarda bize yardım etmesi için onu çağırabiliriz.

Stresle başa çıkmak için Nefes Egzersizleri

Yaşadığımız tüm sorunlarda – ya işte stresli hissediyoruz ya da uzun ve zor bir günün sonunda uyuyamıyoruz ya da kendimize bir kaç dakika ayırmak istiyorsak – bunu basit bulacağızdır. Nefes egzersizi gerçekten faydalı bir yöntemdir.

stresle başa çıkmak

İşte nefes egzersizi yapmak için bazı adımlar:

  1. Rahat olduğunuz sürece uzanabilir, oturabilir veya ayağa kalkabilirsiniz. Dörde kadar sayarak burnunuzdan yavaşça nefes alın. Tüm vücudunuz genişleyene kadar çok derin nefes alın.
  2. O derin nefesi dörde kadar sayacak şekilde tutun ve sonra yavaşça ağızdan sekize kadar sayarak nefes verin.
  3. Karnınızın genişlemesi için nefesi aşağı doğru tekrarlayın. Tutun ve ardından dokuz kez daha nefes verin.
  4. Yukarıdaki adımlara alıştığınızda, bir elinizi karnınızın üzerinde bırakıp diğerini hafifçe göğsünüzün üzerine koyarak daha derin nefes alabilirsiniz. Hemen nefes alın ki karnınız genişlesin.
  5. Nefes verirken eski havayı göğsünüzden sonra karnınızdan çıkarın. Yani, rahatlayacaksınız.

Bu adımları geçerek nefes egzersizi yaparsanız gerçekten günün stresinden ve yorgunluğundan kurtulduğunuzu görebilirsiniz. Sağlıklı yaşamak için düşüncelerinize biraz mesafe koymalısınız. Bazı şeyler sizi Stres ile baş başa bırakabilir. Daha iyi bir hayat yaşamak için mutlu olmayı hedefleyebilirsiniz.

] }
68 Beğen

Bir Cevap Yaz