Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Doğal olan yöntemler dışında üremeye yardımcı olan yönteme tüp bebek tedavisi denir. Bu yöntem çocuk sahibi olmayan insanlarda uzun yıllardan beri uygulanmaktır. Tüp bebek tedavisi dünyada ve ülkemizde en çok talep gören tedavi yöntemidir. Normalde 1 yıldan fazla koruma metotları kullanmadan birliktelikten gebelik durumu olmazsa tüp bebekten söz edilebilir. Üreme teknolojisinin en verimli ve en etkili biçimidir. Farlı yöntemleri bulunmaktadır. Klasik yöntemde yumurtalıkların döllenmesi söz konusudur. Mikroenjeksiyon yöntemi de yöntemlerden bir tanesidir. Çiftlerin tüp bebek sahibi olmak için bazı aşamalardan geçmeleri gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi ve Aşamaları 

Tüp bebek tedavisinde başarılı olunması bazı faktörlere bağlıdır. Doktorun tecrübesi, çiftlerin sağlık durumları ve yaşları başarılı olunmasında önemli faktörlerdendir. Tüp bebek tedavisi olmak isteyen çiftler ilk olarak doktorla bir ön görüşme gerçekleştirirler. Bu görüşmede;

  • Çiftlerin sağlık geçmişleri,
  • Varsa eski tahlil ve ameliyat gibi durumları hakkında bilgi,
  • Çeşitli kan, idrar testleri ve sperm testleri,
  • Kromozon analizleri ile rahim filmi,

Gibi bilgiler toplanır ve gerekli görülenler yapılır. Daha sonra plan doğrultusunda yumurta geliştirici ilaçlar kullanılır. Haliyle bu ilaçlar kişinin yaşına göre değişmektedir. Bu işlem en fazla 15 gün sürmektedir. Bunun arkasından yumurtalar toplanarak, döllenme işlemine geçilebilmesi için saklanır. Bu esnada erkek de sperm vermektedir. Erkeğin sperm vermeden önce cinsel perhiz yapması beklenilmektedir. Klasik yöntemin aksine artık mikroenjeksiyon yöntemine daha sıklıkla başvurulmaktadır. Bu yöntemle spermler direk olarak yumurtanın içine enjekte edilmektedir.

tüp bebek tedavisi

Daha sonra özel cihazlar içerisinde bu birleşme takip edilmektedir. Daha sonra döllenen yumurtalar rahim içine yerleştirilir. Bu işlemden sonra çiftlere cinsel ilişki önerilmez. Doktorun belirleyeceği vakit tamamlandıktan sonra gebelik testi yapılır. Bu testten sonra ultrason kontrolü mutlaka yapılmalıdır.

Tüp Bebek Yönteminde Başarı

Bu yöntemde başarı özellikle annenin yaşına ve embriyonun kalitesine oldukça bağlıdır. Kadının üreme çağı yaşı arttıkça azalmaktadır. Yaşın artması da kısırlığı beraberinde getirir. Kadınlarda üreme olarak 35 yaş sınır olarak kabul edilmektedir. 35 yaşın altında başarı oranı yükselirken 35 yaşının üzerinde azalmaktadır. Bazı faktörler bu başarı oranını daha da artırmaktadır. Ayrıca bu yöntemin denenme sayısında herhangi bir sınır bulunmamaktadır.

Yumurta tedavisinin doğru ve iyi bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Tüp bebek tedavisi uygulayan merkezin ve doktorun süreci çok iyi analiz etmeleri lazımdır. Bu nedenle çiftlerin ön görüşmede verdiği bilgilere hâkim olmak ve tahlillerin analizi doğru yorumlamak önemlidir. Her çiftte aynı sonuç vermeyebilir. Kişiden kişiye tedavinin başarısı değişebilmektedir.  Diğer yandan normal yollarla dünyaya gelen bebeklerde tüp bebekler kıyaslandığında anlamlı bir fark saptanamamıştır. Fiziksel ve zihinsel aktiviteleri aynıdır. Gelişen teknoloji ile birlikte başarı oranları da artış göstermektedir. Bu tedavi bazı kriterleri karşıladığınız takdirde devlet tarafından da karşılanmaktadır. Ülkemizde oldukça ekonomik ve uygun fiyatlarla bu işlem yapılmaktadır.

Facebook üzerinden diğer paylaşımlarımıza göz atabilirsiniz.

 

] }
55 Beğen

Bir Cevap Yaz