Gebelik Belirtisi Ne Zaman Başlar?

Gebelik Belirtisi Ne Zaman Başlar?

Gebelik belirtisi kadından kadına ve hamilelikten hamileliğe farklılık gösteren bir durumdur. Bazı kadınlarda bu belirtiler döllenmenin oluştuğu ilk zamanlardan itibaren hemen ortaya çıkarken bazı kadınlarda 2. aydan sonra da görülebilir. Bazı anne adayları hamile olduklarını bile fark etmeyebilir.

Annelik serüveni başlangıç anından itibaren unutulmaz anlar ile dolu bir süreçtir. Anne adayı bebeğinin varlığını hissetmeye başladığı zaman tamamen başka biri haline gelir. Olan her duruma karşı daha duyarlı, daha sevecen ve hatta daha hassas bir kadın olacaktır. Hamilelikte ortaya çıkan belirtileri her bünye farklı zamanlarda hissetmektedir. Bazı bünyeler bu gelişmelere anında tepki verebilirken bazı bünyelerin tepkileri daha ileriki dönemlerde oluşmaktadır.

Gebelikte ortaya çıkan belirtileri ve bu belirtilerin ne zaman başladığını başlıklar altında inceledik. Aşağıdaki başlıklara bakarak gebelik belirtileri hakkında daha detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Gebelik Belirtisi

Gebelik belirtileri tıpkı regl öncesi dönemde yaşanılan hormonal değişimlere benzer seyirde özellikler göstermektedir.

Hamileliğin ilk belirtileri döllenme oluştuktan sonraki 5-14 günlük süre aralığında hissedilebilir.  Regl öncesi ve regl sırasında yaşanılan şişkinlik hissi hamileliğin ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Bu belirti hamileliğin ilk 5-14 günlük sürecinde nüksedebilir. 

Göğüslerde yaşanan hassasiyet ( gerginlik olabilir. ) meme uçları ve çevresindeki halkanın koyulaşması hamileliğe işaret etmektedir. Göğüslerde yaşanan hassasiyet ilk hafta ile 8. haftaya kadar görülebilir. Meme uçlarındaki karıncalanma hissi genelde hormonal değişiklikler sonucunda 2-4 haftalarda hissedilmektedir. Göğüs ucunun etrafında görülen kabarcıklar eskisinden daha belirgin hale gelebilir ve ayrıca göğüslerde mavimsi damarlar daha belirgin olabilir. Fakat bu göğüs uçlarındaki koyulaşma ve hassasiyet tek başına hamilelik belirtisi olmamaktadır.

Aylık regl periyodunda gecikme hamile olduğunun en güçlü belirtisi olarak gösterilmektedir. Her zaman çalıştığından daha fazla çalışmaya başlayan hormonlar yumurtalıkları hareketlendirmesi sonucunda bir akıntı oluşturur. Şeffaf ve kokusuz olan bu vajinal akıntı hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır.

gebelik belirtisi
Gebelik belirtisi

Erken Gebelik Belirtileri

Üstteki başlıklarda yer alan yazılardan da anlaşıldığı üzere en erken hamilelik belirtisi adet döneminin gecikmesi ile başlamaktadır.

Gebelik belirtisi döneminin başlangıcında adet ağrılarına benzer ağrıların kasık bölgelerinde şişkinlik ve rahatsızlık ile birlikte gözlemlendiği açıklanmıştır. Kadınlar hamile kalmaya çalıştıkları dönem içerisinde devamlı olarak vücutlarını dinler ve adetlerine göre hamilelik belirtilerini kıyaslar. Fakat bu belirtilerin adet döneminde de karşılanabilmesi hamile olduğunun farkında olmamasına sebebiyet verebilir. 

En erken hamilelik belirtilerinden bir tanesi de mide bulantısı yaşanmasıdır. Mide bulantısı ile birlikte baş dönmesi de yaşayan kişiler hamilelik testi yaptırmalıdır.

Gebeliğin erken dönemlerinde; mide nöbetleri, kusma ve kramplar görülebilir. Gebeliğin ilk günlerinde yaşanan en önemli belirtiler arasında da sıkça idrara çıkma isteğidir. Sıklıkla idrara çıkma durumu birçok hamile kadında gözükmektedir. Ayrıca sık idrara çıkma durumu hamileliğin sonlarına doğru da tekrar artış gösterebilir. Hamilelik döneminde bol bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir. 

Psikolojik hamilelik belirtileri ise duygusal değişimler, ağlama nöbetleri ve baş dönmeleri olarak görülebilmektedir.

erken gebelik belirtisi
erken gebelik belirtisi

Gebelik Belirtisi Ne Zaman Başlar?

Yazımızda bahsettiğimiz şekilde gebeliğin bütün belirtileri ve ne zamanlarda ortaya çıktığı detaylı bir şekilde anlatılmıştır. 

Erken hamilelik belirtileri başlığı altındaki durumlar 12. haftadan sonra pek görülmemektedir. Bunun yanında erken hamilelik belirtileri altındaki belirtiler genellikle regl dönemi belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Özellikle psikolojik belirtiler regl dönemi belirtisi olarak bilinmektedir. Bu durumda hamilelik beklentiniz var ise hamilelik testi yaptırmanız daha mutlak bir sonuca ulaşmamızı sağlayacaktır.

Gebelik belirtisi ne zaman başlar yazımızda sizlere gebeliğin belirtilerinden ve zamanlarından bahsetmiş olduk. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

 

] }
42 Beğen

Bir Cevap Yaz