Doğum Sonrası Depresyonu Nedir? **Güncel 2022

Doğum Sonrası Depresyonu Nedir? **Güncel 2022

Doğum Sonrası Depresyonu Nedir? Doğum sonrası depresyonu, henüz yeni doğum gerçekleştirmiş kadınlarda oldukça yaygın olarak karşımıza çıkan bir psikolojik bozukluktur. Aslında diğer adı olan postpartum olarak da bilinmektedir. Doğum Sonrası Depresyonu Nedir? Mutlaka tedavi süreci gerektiren söz konusu rahatsızlık eğer tedavi edilmezse hayat kalitesini de ciddi oranda düşürebilmektedir. Doğum Sonrası Depresyonu Nedir? Sizler de doğum sonrası depresyonu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, bu yazımızda kısaca derledik!

Doğum Sonrası Depresyonu ve Belirtileri Nedir?

Doğum Sonrası Depresyonu Nedir? Henüz yeni doğum yapmış taze annelerde, gebelik sürecindeki yoğun hormonların doğum ile birlikte ciddi seviyede ani şekilde azalmasına bağlı olarak, değişiklik gösteren, duygusal veya fiziksel davranış bozuklukları görülebilmektedir. İşte bu tür davranış bozuklukları postpartum depresyonu olarak belirtilmektedir. Aslında doğumdan sonra annenin sorumluluklarının artmış olması bilinci de bu rahatsızlığı tetikleyebilmektedir. Söz konusu doğum sonrası depresyonunun genellikle doğumdan hemen sonraki 1 veya 2 hafta içinde kendini gösterebildiği belirtilmektedir. Doğum Sonrası Depresyonu Nedir? Fakat taze annenin söz konusu rahatsızlık sebebiyle tedavi alabilmesi için fiziksel ya da duygusal davranış bozukluklarının belli bir süre devam etmiş olması gerekmektedir. Doğum sonrası depresyonunun belirtileri ise şu şekilde olabilmektedir;

  • Mutsuzluk, depresiflik,
  • Değişiklik gösteren ruh hali,
  • Üzgün hissetmeye bağlı gelişen ağlama hali,
  • Yorgun hissetme, iştahsızlık,
  • Uyuyamama,
  • Yetememe hissi,
  • Umutsuzluk, karışık zihin vb.

Postpartum Depresyonunun Tedavi Şekli Nasıldır?

Doğum Sonrası Depresyonu Nedir? Söz konusu doğum sonrasında çoğu taze annede görülebilen depresyonun tedavisi, aslında hem taze anneye hem de depresyonun boyutuna bağlı görülen belirtilerin şekli ve görülme düzeyine göre oldukça çeşitli bir şekilde olmaktadır. Doğum Sonrası Depresyonu Nedir? En iyi tedavi yönteminin ise, bir psikolog ya da psikiyatrdan randevu alıp terapi şeklinde olduğu belirtilmektedir. Taze annenin duygusal durumuna ya da fiziksel durumuna göre de ilaçla da doğum sonrası depresyonun tedavisi gerçekleştirilmektedir.

] }
26 Beğen