Gebelik Belirtileri ve Semptomları

Gebelik Belirtileri ve Semptomları

Gebelik Belirtileri Hamileliğin en çok bilinen ve en önemli belirtisi regl dönemini kaçırmak veya regl zamanının 1-2 hafta gecikmesidir. Bir bebek sahibi olmayı uzun zamandır istiyorsanız hamile olup olmadığınızı öğrenmek çok heyecanlı bir süreç olacaktır.  Adet döneminizi takip etmiyorsanız veya adet döneminiz sık sık değişiklik gösteriyor ise ne zaman regl dönemine gireceğinizi hesaplamak mümkün olmayacaktır. Böyle bir düzensizlik gösteriyor veya regl döneminizi takip etmiyorsanız yazımızda yer alan erken doğum ve  gebelik belirtilerine göz atabilirsiniz. Fakat bilmelisiniz ki her kadın için aynı belirtiler görülmeyecektir. Hamileliğin kesin olarak anlaşılması için hamilelik testi yapabilirsiniz.

Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız en kısa sürede bunun onaylanmasını istemeniz gayet doğal ve heyecanlı bir süreçtir. Yazımızda yer alan belirtiler hamileliğin ortak belirtileri olup kadından kadına ve hamilelikten hamileliğe değişiklik gösterebilir. Yani önceki gebeliğinde farklı bir durumda karşılaşmanız bu gebelikte farklı bir belirti ile karşılaşacağınız anlamına gelebilir.

Aşağıdakiler en çok bilinen hamilelik belirtileri ve hamilelik semptomları:

Gebelik Belirtileri ve Semptomları

Bazı kadınlar döllenme olduktan ilk hafta sonrasında veya ilk hafta içerisinde hamileliğin semptomlarını yaşayabilirler. Burada yazan belirtiler gebelik belirtileri olabileceği gibi başka bir durumla da ilişkili olabilmektedir.

Ayrıca belirtilere geçmeden önce belirtelim: Buraya yazan belirtiler görülmese dahi hamile olabilirsiniz. Yani belirti ve semptomlar bünyenizde hiç görülmeyebilir. 

Gebelik belirtileri
Gebelik belirtileri
 • Gebelik Belirtileri ve Semptomları Nasıl Anlaşılır?

Düzenli bir adet takviminiz var ise ve adet zamanı gelmesine rağmen adet olmadıysanız bir hamilelik testi yapabilirsiniz. Geciken adet hamileliğin en büyük ve en kesin belirtisi olarak yer almaktadır.

Adetiniz düzenli değilse veya en son adet olduğunuz zamanı hatırlamıyorsanız da şu semptomlar hamilelik belirtisi olabilir:

 • Sık idrara çıkıyorsanız.
 • Mide bulantısı çekiyorsanız.
 • Göğüslerinizde bir hassasiyet duyuyorsanız.

Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kaldığınızda ( sadece herhangi bir tanesi de olabilir. ) hamilelik testi yaptırmanız bilgi almanıza yardımcı olacaktır.

 • Göğüslerde Hassasiyet ve Karıncalanma

Adet olmadan öncesinde göğüslerinizde ağrı hissediyorsanız ve bu durum adet zamanından sonra daha fazla hissediliyorsa gebelik belirtisi olabilir. Bunun sebebi ise hamilelik hormonları salgılanmaya başladıktan sonra göğüslerdeki kan akışı artar ve meme ucunda karıncalanma hissi oluşur.

Oluşan bu karıncalanma hissi hamileliğin ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Karıncalanma hissi hamileliğin ilk haftasında görülebileceği gibi sonradan da artış yaşanabilmektedir.

Hamileliğin yaklaşık 6. haftasında göğülserdeki hassasiyet artacaktır. Göğüslerde şişme ve genişleme görülür. Göğüslerde mavimsi damarlar fark edilebilir bir duruma gelebilir.

Bünyeniz hormonal değişikliklere alışıktan sonra bu hassasiyetler ve belirtiler zamanla yok olacaktır.

Gebelik belirtisi
Gebelik belirtisi
 • Meme Uçlarında Koyulaşma

Göğüslerinizde hassasiyet ve meme uçlarında karıncalanmanın yanı sıra meme uçlarında koyulaşma da görülebilir. Meme başını çevreleyen dairesel bölgeler genelde hamileliğin 2. ayı yani 8. haftasından sonra koyulaşmaktadır.

Meme başı döllenmeyi izleyen birkaç hafta içerisinde genişleyebilir. Meme uçları daha sert ve dik hale gelebilir. Meme başında olan renk değişimine benzer renk değişimlerini cildinizde de görebilirsiniz. Örnek olarak vajina ve vulva bölgesindeki deri koyu morumsu bir renge dönüşebilir. Bu gebelik belirtileri genellikle fark edilemeyecek ölçüde kısa sürer.

 • Sık İdrara Çıkma

Gebelik belirtileri incelendiğinde ilk 2-3 haftalarında çok sık idrara gitme isteği oluşmaktadır. Hormonlardaki değişimler sonucu idrar miktarında artış olmaktadır. Ayrıca vücuttaki kan basıncı arttığından hamilelikte böbreğin verimliliği artacaktır. Bu sayede vücudunuz atık maddelerden daha hızlı temizlenecektir.

Sık idrara çıkmanın bir diğer nedeni ile rahminizin genişlemesinden kaynaklanmaktadır. Rahmin idrar torbasına baskı yapması sonucunda idrarın tutulduğu hacim azalacaktır. İdrara çıkarken ağrı veya yanma hissi duyuyorsanız idrar yolunda enfeksiyon olabilir. Doktorunuza bu durumu bildirmelisiniz.

Hamileliğin en çok rastlanılan ve neredeyse çoğu kadında görülen belirtileri bu şekildedir. Diğer belirtileri ise:

 • Hafif kanamalar
 • Bulantı 
 • Halsizlik
 • Şişkinlik
 • Koku hassasiyeti
 • Vücut sıcaklığının yükselmesi

Gebelik belirtileri yazımız umarım faydalı olmuştur. Sizlere ve eğer hamileyseniz bebeğinize sağlıklı bir hayat dileriz…

] }
44 Beğen

Bir Cevap Yaz