Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrekler, idrar yolunun ve sistemin ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Böbrek kanseri tedavisi ile bir böbreğin alınması, üriner sistemi etkilemez ve her iki böbreğin normal işleyişine devam eder. Kandaki atıkları ve fazla suyu uzaklaştırarak idrar yaparlar. Ayrıca kan basıncını kontrol etme ve kırmızı kan hücrelerinin üretimiyle de ilgilenirler. Böbrekler, birinin başarısızlığı diğerini etkilemeyen çok özgün organlardır.

Kanser, hücrelerin anormal büyümesidir. Böbrek kanseri, böbrek hücrelerinin anormal büyümesi ve gelişmesidir. Kanserli hücreler, herhangi bir kanser türü gibi erken teşhis ve tedavi edilmezse diğer iç organlara ilerleyebilen bir tümör oluşturur. Kanser erken evreleri genellikle asemptomatiktir ancak kanser ilerledikçe kanser belirti ve semptomlarının şiddeti artar. Kanseri’nin sonraki aşamalarında, Böbrek Kanseri belirti ve semptomları arasında genel vücut halsizliği, kanlı idrar, gece terlemeleri, hızlı kilo kaybı, aşırı ağrı, damar ve testislerde şişme ve ateş yer alır.

Böbrek Kanseri Tedavisi ve Sonuçları

Pek çok uzman Böbrek Kanserlerinin nedenleri üzerine araştırmalar yapmış ancak kesin nedenleri henüz bilinmemektedir. Bununla birlikte, Böbrek Kanseri’ne yakalanma riskini artıran birkaç faktör bulunmuştur. Yaş – böbrek kanserinin genellikle 40 yaşın üzerindeki insanlarda ortaya çıktığı bulunmuştur. Obezite, böbrek kanserine yakalanma riskini artıran hormon salgılanmasını artırır veya azaltır. Sigara içmek – tütün, böbrek hastalığı ve kanser riskini artıran kanserojen maddeler içerir. Genetik yatkınlık – Böbrek kanserinin ailelerde görüldüğü bulunmuştur. Seks – erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür. Diğer böbrek hastalıkları ve böbrek diyalizi gibi tedavilerinin kansere yakalanma riskini artırdığı bulunmuştur.

Kanseri için tanı testlerinin bir parçası olarak kan ve idrar testleri yapılabilir, ancak sonuçları kanser semptomlarının varlığına bakılmaksızın böbrek hastalığı ve kanseri için kesin bir tanı oluşturmaz. Kanser varlığını gösteren tümörlerin veya kistlerin varlığını doğrulamak için Abdominal taramalar, MRI, ultrason ve BT taramaları gibi diğer daha spesifik testler yapılmalıdır. Bir biyopsi de alınabilir ve incelenebilir.

Böbrek Kanseri Tedavisi
Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek Kanseri Tedavisi ve Aşamaları

Böbrek Kanserinin tedavisi ve prognozu ağırlıklı olarak erken teşhis ve tedavi ile belirlenir. Böbrek Kanseri Tedavisi evrelemeye bağlıdır. Böbrek kanserleri dört ana aşamada düzenlenir.

Aşama 1 – en erken aşamadır ve tümör küçük ve böbrekte sınırlıdır.

Aşama 2 – Kanser, bir veya iki böbrekte bulunur, ancak tümör 1. aşamadakinden daha büyüktür.

Aşama 3 – Kanser komşu yapılara ilerlemiştir, tümör böbrek kan damarları içindedir ve tümörler çevre dokularda bulunur.

Aşama 4 – Kanser böbrek yağ dokusunun ötesine, lenf düğümlerine ve akciğerler, bağırsaklar ve pankreas gibi organlara ilerledi.

Böbrek Kanseri tedavisi, evrelemeye rağmen uzun tedavi süreleri gerektirir ve tedaviye uyum gösteren kanser tedavisinin temel bir parçasını oluşturur. Böbrek Kanseri tedavileri, evrelemeye ve Böbrek hastalığı ve kanser semptomlarına bağlı olarak değişir. Kanser tedavilerinden biri, kanserli hücrelerin erken teşhis edilip diğer bölgelere yayılmadan önce cerrahi olarak çıkarıldığı ameliyattır. Kanserli hücreler tek bir böbrekte hapsolmuşsa böbrek, Böbrek Kanseri tedavilerinin bir parçası olarak çıkarılabilir. Radyoterapi de Böbrek Kanserleri için başka bir tedavi şeklidir, ancak genellikle daha uzun sürmektedir. Biyolojik terapiler, Böbrek Kanseri tedavisinin bir parçasını da oluşturabilir, burada Böbrek Kanseri tedavisi, ilaçların kan dolaşımı yoluyla verilmesini ve kanserli hücrelerle savaşmak için bağışıklık sistemine güvenilmesini içerir. Kemoterapi, kansere karşı ilaçları kan dolaşımı yoluyla vücuda gönderen başka bir Kanseri tedavisidir.

] }
45 Beğen

Bir Cevap Yaz