Şekerli Besinler Zararlı mıdır?

Şekerli Besinler Zararlı mıdır?

Şekerli besinler zararlı mıdır?

Şekerli besinler zararlı mıdır? Şekerli besinler hiç kuşkusuz ki her insanın sevdiği ve devamlı yeme isteği uyandıran besinler arasında gelmektedir. Fakat oldukça sevilen şekerli besinlerin sevildiği kadar da zararı çok olmaktadır. Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde tüketimi arttırılan şekerli besinler ileri yaşlarda ortaya çıkan sağlık sorunlarının başında gösterilmektedir. Durum böyle olunca bu besinin az tüketilmesi sağlık açısından oldukça elzemdir.

Özellikle çocukların severek tükettiği bu besin diş çürükleri, şeker oranında artışla birlikte şeker hastalığı ve daha birçok sebebe yol açmaktadır. Peki, Şekerli besinler zararlı mıdır? . Gazlı içecekler, paketli meyve suları ve hatta enerji içeceklerinde dahi bulunan şekerin kimyasal hali insan sağlığı açısından şaşırtıcı derece de faydasız ve sağlıksız olmaktadır. Gıda ve içecek olarak ele alınan bu besinlerin içinde bulunan kimyasala uğramış şekerin vücutta yaptığı değişimler şöyle sıralanabilir;

  • Bağışıklık sisteminin zayıf çalışması
  • Gereksiz kilo alımı
  • Dişlerde hassasiyet ve çürüme
  • Kötü kolesterol ile kalpte açtığı sorun
  • Çocuklarda konsantre ve gerginlik
  • Alkol bağımlılığı

Bu ve bunun gibi oldukça fazla etmenler ele alındığında aslında bu şekerli besin ve içeceklerin vücudumuz da hiçbir yararı olmamaktadır. Şekerin vücudumuzda arttırdığı hormonlar ile devamlı yeme isteğinde bulunur fakat şekeri doğal yollardan da vücuda sağlayabiliriz.

Şekerli Besinler Zararlı mıdır?

Şekerin Doğal Hali

Her insanın mutlaka zaman zaman canı şekerli besinler çekmektedir. Böyle olunca halk arasındaki tabiri ile abur cubur denilen paketli besinlere yönelim artmaktadır. Bu besinlerin kimyasalları çok olmasıyla birlikte içinde ki işlenmiş şeker vücuda alındıktan sonra hiç iyi etkiler bırakmamaktadır. Özellikle göz ve ciltte ortaya çıkan etkileri ile aslında sağlığımıza verdiği zararı ile bizlere sinyal vermektedir. Şekerli besinler zararlı mıdır? Sorusu esasında günlük tüketim dozajıyla doğrudan ilgidir. Yeteri kadar şeker tüketiyor olmak elbette ki insan vücudu açısından faydalı bir özelliktir!

Hayatımızı devam ettirirken yediğimiz besinlerden doğal yollardan şekeri vücudumuza alabilmekteyiz. Bunlar meyve, sebze ve bakliyat gibi besinlerde doğal şeker olarak bilinmektedir. Yediğimiz bu besinlerle beraber vücudun ihtiyacı olan şeker karşılanmaktadır. Paketli gıdalarda ki işlenmiş ve kimyasal şekerler yerine bu besinler şekerin doğal hali olarak vücuda sağlanmaktadır.

Şeker Tüketiminde Kontrol

İnsanların olmazsa olması olan şeker, her şeyde olduğu gibi fazlası her zaman zarar olmaktadır. Şeker tüketiminde dengeye gidildiği zaman vücutta olan değişimler oldukça şaşırtıcıdır. Özellikle kontrollü kilo kaybında şekerin günlük hayatımızdan uzaklaştırılması ile hedeflenen bölgesel zayıflamalarda başarılı olunmaktadır. Bunun haricinde kişilerde görülen şeker hastalığında sebep olan bu etmenle beraber doktor önerisi ile besinlerden alınan doğal şeker desteği ile önüne geçilmektedir.

Şeker tüketiminde kontrol sağlandığı zaman yani şekerin doğal yol ve doğru miktar ile tüketildiğin de vücut her açıdan dinamik ve sağlıklı kalmaktadır. Şekerin doğru tüketimini doktorunuz ile görüşerek ayarlayabilir veya yapabileceğiniz araştırmalar sonucu sağlıklı tariflerle de uygulayabilirsiniz. Şeker kontrolü rutine oturtulduğu takdirde sağlık açısından faydaları kendini göstermeye başlayacaktır. Bütün bu bilgiler ışığında şekerli besinler zararlı mıdır? Sorusuna ‘’Gereğinden fazla tüketilen şekerli besinler; insan vücuduna zarar verir’’ şeklinde yanıt vermek mümkün olur!

Hayatımızda şeker olduğu kadar Tuz kullanımına da dikkat etmeliyiz.

] }
38 Beğen

Bir Cevap Yaz