Pandeminin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Pandeminin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Pandeminin Psikolojik etkileri, Psikoloji, insan duygu ve davranışlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Ruh sağlığının korunması, beden sağlığının korunması kadar dikkat edilmesi gereken bir husustur. Araştırmalar, ruh sağlığının bozulmasının fiziksel olarak da insan bedenine yansıdığını kanıtlamıştır. Psikolojik olarak insanlar kendilerini çok yorgun hissettiği durumlarda depresif bir ruh hali içine girerek, günlük rutinleri yapmak istemezler. Genellikle basit bahaneler üreterek sorumluluklarından kaçmaya çalışırlar.

Pandemi, dünya üzerinde yaygınlaşmış salgın hastalıklara verilen genel bir tanımdır. 2020 yılı ile birlikte başlayan pandemi nedeni ile çoğu insan evlerine kapanarak kendilerini karantina altına aldı. Kişilerin karantinadayken iletişim bozukluklarının görülmesi en sık şikayetlerden biri oldu. Pandeminin psikolojik etkileri insanları olumsuz etkilemeye devam etmektedir.

Covid-19 virüsünün insan üzerindeki öldürücü etkileri insanlarda kaygı duygu durumunu ortaya çıkardı. Kaygılı ve kendini stres altında hisseden kişiler sosyal hayattan da koptukları için psikolojik olarak rahatsızlanmalar oldukça arttı. Kişilerin enerjilerini atabilecekleri alanlar olmaması veya kendileri için özel alanlar yaratamamaları ikili ilişkileri de olumsuz etkiledi. Ruh sağlığını korumak için ücretsiz psikolojik destek hatları kurulmuştur.

Pandeminin Psikolojik Etkileri

Pandeminin Psikolojik Etkileri

Covid-19’un hayatlarımıza girmesi ile birlikte insanlar adeta görünmez bir düşman ile savaşmaya başlamıştır. Pandemi, insanlara belirsizlik gibi duygular getirirken korku ve gelecek kaygısını da oldukça fazla hissettirmektedir. Pandeminin psikolojik etkileri ise birkaç maddede özetlenebilir.

  • Kendilerini karantina altına alan kişiler izole bir yaşam sürdürdükleri için sosyal hayat sıfıra inmektedir. Bu durum insanlara yalnızlık duygusunu oldukça fazla hissettirmektedir.
  • Sokağa çıkma yasakları, engellenen kamusal alanlar gibi etkenlere bağlı olarak insanlar bir nevi özgürlüğünü kaybetmiş gibi hissetmektedir. Kişilerin sanki engelleniyormuş hissine kapılmasını sağlayan bu durum sonucu ortaya insanlarda agresif bir ruh halini çıkarmaktadır.
  • Kısıtlı olan sosyal çevrenin, iletişimsizlik ile daha da azalması insanları kötü hissettirmektedir. Bu yüzden kişiler telefon ile yüz yüze görüşmeler yapmaktadırlar. Sevdikleri ile bu şekilde görüşen insanlar pandemi sonrası da ilişkilerini devam ettirecektir. Kişiler, ikili ilişkileri korumayı sürdürmektedirler.

Ruh Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Pandemiden önce günlük hayatın stresi veya gelecek kaygısı gibi sorunlarla boğuşurken, pandemi döneminde bu duygular iki katına çıkmış olabilir. Evlere kapanılan bu zorlu süreçte ise ruh ve beden sağlığını güçlü tutabilmek çok önemli bir hal almıştır. Kendinizi iyi hissetmeniz etrafınıza da yansıyacaktır. Kendiniz ve çevreniz için yapabileceğiniz birkaç aktivite ile daha pozitif hissedeceksiniz.

  • Spor yapmak, sizi dinç tutacağı gibi zihinsel olarak da rahatlatacaktır.
  • Puzzle yapmak, elinizi ve aklınızı oyalayacak bir aktiviteyi sevdiklerinizle paylaşım içine girmek için de kullanabilirsiniz.
  • Kitap okumak, uykudan önce kitap okumak kişiyi gevşetecektir. Rahat bir uyku için yarım saat kadar kitap okuyabilirsiniz.
  • Yemek yapmak, çoğu kişi mutfakta vakit geçirmeyi sever. Yeni tarifler üreterek yaratıcılığınızı arttırabilirsiniz.
  • Meditasyon yapmak, meditasyon sizi günlük yaşamın stresinden ve kaygılarından arındıracaktır. Günde 20 dakika kadar yapılacak meditasyon ile daha berrak bir zihne sahip olabilirsiniz.

Olumsuz duyguları kontrol etmeye çalışmak daha yorucu bir hal alacaktır. Farkında olmak sizi güçlü kılacaktır. Eğer pandeminin psikolojik etkileri sizi daha da kötü etkiliyorsa, psikolojik destek hatlarından yardım alabilirsiniz.

 

] }
44 Beğen

Bir Cevap Yaz