Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bipolar bozukluk son zamanlarda oldukça sık rastladığımız bir terimdir.  Arama motorlarında Bipolar bozukluk nedir?  Sorusunun cevabını aramaktayız.  Anlaşılır haliyle insanın ruhen iki uç arasında gidip gelmesi bipolar bozukluk olarak tanımlanır. İnsanlar sürekli dengeli ve sabit bir ruh haline sahip değildir. Bu hastalıkta duygu durumu panik ve depresif olarak ikiye ayrılır. Depresif durumlardakaygı, üzüntü, mutsuzluk yaşanırken, manik halinde ise taşkınlık, enerji patlaması, çok konuşma gibi özellikler ortaya çıkmaktadır. Manik durumlarda hastalar bazen tedaviyi kabul etmezler. Yaratıcılıklarının fazla olduğunu işlerinin çok güzel gittiğini düşünürler.

  • Farklı düşünceler,
  • Suçluluk duyguları,
  • Kayıtsız kalan davranışlar,
  • Enerji azlığı ve çokluğu en önemli belirtilerindendir.

Depresif dönemler genelde daha uzun sürmektedir. Uçlarda bulunan bu ruh hallerinin aralarındaki süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Depresif ruh halinde herkes bulunabilir. Ancak bu rahatsızlıkta depresif durumda normal dışı davranışlar sergilenmektedir. Bu noktada ayrım yapılabilmektedir. Bipolar bozukluk genellikle ergenlik döneminde başlamaktadır. Çocukluk dönemlerinde de karşımıza çıkmaktadır. Bireyin yani hastanın kişiliği ile ilgili bir durum söz konusu değildir. Çevresel faktörler tarafından daha fazla tetiklenmektedir. Uyku bozuklukları sıklıkla görülmektedir.

Bipolar bozukluk nedir

Bipolar Bozukluk Nedir? Nedenleri Nelerdir

Araştırmalar bu hastalığın tek bir nedeni olmadığını ortaya çıkarmaktadır. Farklı bileşenlerin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Ancak genetik bir hastalık da olduğu düşünülmektedir. Aile içinde bu bozukluğa sahip kişiler bulunmaktadır. Birinci derece yakınlarda daha fazla görülmektedir. Bahsedildiği üzere genler de tek neden değildir. Özellikle stresli bir yaşam ve yaşanan travmalar bu hastalık üzerinde oldukça etkilidir.

Hastalığın kontrol altında tutulması gerekmektedir. İlerleyen dönemlerde dramatik durumlar yaşanmasına sebep olabilir. Belirtilerin arttığı dönemlerde özellikle riskli ve saldırgan davranışlarda hastanın hastaneye yatırılması gerekmektedir. Bu hastalığın ortaya çıkışında kimsenin suçu ve hatası bulunmamaktadır. Her ne kadar gen tek başına etkili olmasa bile anne, baba ya da kardeşlerde varsa görülme sıklığı artmaktadır. Bipolar bozukluk nedir?  Sorusunun bir diğer cevabı da hipomaninin hastalar üzerinde etkisidir. Hastalar aniden değişen farklı davranışlar sergilemeye başlar ve kötü kararlar alabilirler. Gerçekle ilgisi olmayan düşünceler geliştirebilirler.

 

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar bozukluk bir psikiyatrik hastalıktır. Rahatsızlık tedavi edilmezse çok ağır seyredebilir. Bazı kişilerde mevsimlere göre değişiklik ve dalgalanmalar gösterebilmektedir. Genellikle sonbahar ve kış aylarında depresif olan kişi ilkbaharın gelişi ile birlikte manik ataklar gösterebilir. Yaşanan bu durumlar ve davranışlar kişiden kişiye değişebilir. Süreleri de yine farklılık gösterebilir. Kişi öncelikli olarak bu hastalığı kabul etmeli ve depresif durumu için savunma geliştirmelidir.

Genellikle ilaçla tedavi yapılmaktadır. Doktorlar ilaç kullanımının bu rahatsızlıkta etkili olduğunu söylemektedirler. İlaç sayesinde semptomlar azalmaktadır. Doktorların kontrolünde kalmak ve onların dediklerini yapmak son derece önemlidir. Toplumdan uzak kalmamak ve sosyal kalmak gerekmektedir. Bu bozukluğa sahip kişilerin morali üst seviyelerde olmalıdır. İlaçlar genelde hastalığı kontrol altında tutmaktadır. Bipolar bozukluk nedir? Denildiği zaman bir uzman tavsiyesi almak oldukça önemlidir.

Facebook üzerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

] }
48 Beğen

Bir Cevap Yaz