Othello Sendromu Nedir? Patolojik Kıskançlık

Othello Sendromu Nedir? Patolojik Kıskançlık

Hayatımızın belli dönemlerinde kıskançlık yaşadığımız anlar olmuştur. Ancak bunun hastalık olması belki kimsenin aklına dahi gelmemiştir. Othello sendromu nedir? Sorusunun karşılığı olarak; Othello sendromu, patolojik bir kıskançlık olarak tanımlanabilir. Tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Kişilerde saplantılı düşünceler ortaya çıkmaktadır. İnsanda haset denen bir duygu bulunmaktadır. Bu duygunun tetiklenmesi farklı davranışlar göstermemize sebep olmaktadır.

Bu rahatsızlık daha çok sahip olduğumuz varlıkları kaybetme korkusu üzerine kuruludur. Kıskançlıktan ayrılan en önemli farkı da burada ortaya çıkmaktadır. Kıskançlık başkasında olanın siz de olma isteğidir. Kıskançlığın patolojik bir tarafı bulunmamaktadır. İnsan kendini güvensiz hisseder. Değersiz ve çaresizlik düşüncesi hâkimdir. Aşırı kıskançlık olarak karşımıza çıkan hastalık evli çiftlerde daha sık görülmektedir. Erkeklerde daha fazla rastlanılmaktadır. Yoğun bir şekilde kaybetme korkusu bulunmaktadır. Aslında bu sendrom çok dikkat çeken bir rahatsızlık değildir. Her meslek grubunda olan kişilerde görülebilir. Kişi partneri ile ilişki arasında sıkışmıştır.

Othello Sendromu Nedir Belirtileri Nelerdir

Genellikle çiftlerde hastalığı yaşayan kişi eşini kısıtlamaya başlar. Sosyal hayatı ile ilişiğini kesmek için çabalar. Eşini takip eder, ilişki bitse ile bu takibini sürdürmektedir. Othello Sendorumu nedir? Sorusunun bir diğer cevabı da psikolojik şiddettir.

  • Partnerinden ayrılma durumunun fobi haline dönüşmesi
  • Sürekli bir şekilde yinelenen aldatılma korkusunun varlığı
  • Yoğun bir kısıtlama dürtüsüyle birlikte hemen herkesten kıskanma durumu
  • Özellikle partnere yönelik olarak değersizleştirmeye yönelik hakaretlerin tekrarı
  • Saldırganlık eğilimin artış göstermesine paralel olarak saldırganlık eğilimin artış göstermesi

İnsanların gerçeklik algısı değişmektedir. Karşısındaki kişiyi ve hayatını kontrol altında tutmak isterler. Bu hastalığın tedavi edilmesi muhtemel ileride yaşanacak üzücü durumları önleme bakımından oldukça önemlidir.

Othello Sendromu nedir Patolojik Kıskançlık
Othello Sendromu

Diğer taraftan ilişkileri çekilmez hala getiren bu sendrom basit olaylara dahi aşırı tepkiler verdirir. Kişi kafasında gerçekle ilgili olmayan senaryolar düşünür. Aşırı saldırgan olma ile fiziksel şiddete meyil gösterme en büyük belirti olarak sayılmaktadır. Kişilerin eşine veya partnerine söylediği sözlerle bu hastalığın belirtilerini de yakalamak mümkündür. Genellikle ortada hiçbir sorun yoktur. Kimsenin birey olarak karşısındaki insanın hayatını kötü anlamda etkilemeye hakkı yoktur. Kimse kimsenin hayatı hakkında hüküm sahibi olmamalıdır.

Othello Sendromunun Tedavisi

Böyle vakaların kesinlikle psikolojik destek almaları gerekmektedir. Kişi hastalığını kabul etmeli ve konunun uzmanına başvurmalıdır. Hastalığın süresi ve derecesi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Psikoterapi yoluyla tedavi bu rahatsızlıkta oldukça etkilidir. Farmakolojik ilaçlar kullanılması da rahatsızlığı baskılayabilmektedir. Diğer yandan uzman bir kişiden yardım almakla beraber çiftler sürekli birbirleri ile empati halinde olmalıdırlar. Sürekli iletişim halinde olmak, birbirlerine güvenmek belirtileri azaltmaktadır. Kıskançlığın kontrol altına alınabilmesi için bunlar yapılmalıdır. Gerekirse çift olarak terapi almak da sorunun çözümüne yardımcı olabilir.

Netice itibariyle Othello Sendorumu nedir? Denildiğinde ciddiye alınması gereken bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın altında birçok neden olabilir. Kişi sevgisiz ve kötü şartlarda yetişmiş olabilir. Bu nedenle gerçek sevgi ile doğru iletişim kurulduğu takdirde sorunlar çözülmüş olacaktır. En azından bu yönde çaba gösterilmelidir.

] }
65 Beğen

Bir Cevap Yaz