Klostrofobi Nedir, Klostrofobi Ne Demek, Klostrofobi Testi

Klostrofobi Nedir, Klostrofobi Ne Demek, Klostrofobi Testi

Klostrofobi Nedir? Klostrofobi, hapsedilme fobisidir. Klostrofobi tedavisi önemlidir çünkü tedavi edilmediği takdirde çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Klostrofobi Ne Demek, Bilişsel ve davranışsal terapiler etkilidir. Klostrofobi, kilitli kalma, kapalı alanlardan oluşan panik korkusundan oluşan bir fobidir: asansör, metro, tren, aynı zamanda küçük veya penceresiz odalar gibi kapalı alanlar. Klostrofobi, kişinin kırılganlık durumunda olduğu bir zamanda başlar. Çocuklukta yaşanan bir olay veya kapalı bir alanda travmatik bir olay klostrofobiyi açıklayabilir. Bilim adamları bunları genel olarak fobilerde, genetik olarak aktarılan korkularda görürler.

Klostrofobi Belirtileri

Klostrofobi Belirtileri tüm fobilerde olduğu gibi, ilk belirti yoğun ve mantıksız korkudur: kapalı bir alanda bulunma korkusu veya kapalı bir alanı bekleme korkusu. Bu nefes alma ile ilgili olabilir. Klostrofobik insanlar havanın bitmesinden korkarlar.

Klostrofobinin fiziksel belirtileri

 • Korku, belirtileri ile gerçek bir panik atağa neden olabilir,
 • Çarpıntı, kalp atışı veya hızlı kalp atışı,
 • Nefes darlığı veya boğulma hissi,
 • Baş dönmesi, boş kafa veya bayılma hissi,
 • Terleme, sıcak basması, göğüste rahatsızlık hissi,
 • Ölmekten, kontrolünü kaybetmekten korkma.

Klostrofobi

Klostrofobi Testi

Klostrofobi Testi kliniklerde yapılmalıdır. Kilitlenme korkusu, bir psikiyatristin fobiyi teşhis etmesi için 5 kriteri karşılamalıdır: akıl yürütmenin imkansızlığı ile kapalı bir yerde sürekli ve yoğun bir korku, en kısa sürede ani ve sistematik bir tepki. Kişinin kendini bir tecrit durumunda bulması, korkusunun aşırı ve mantıksız doğasının farkında olması, kişinin kendisini kapalı bir yerde bulacağı durumlardan ne pahasına olursa olsun kaçınılması veya büyük bir endişe, klostrofobi ile yaşanması gibi durumlar kişinin faaliyetlerini büyük ölçüde bozar. Bu bozukluklara sahip kişi klostrofobi tedavisi için uzmana başvurmalıdır.

Klostrofobi Tedavisi

Klostrofobi Tedavisi için bilişsel davranışçı terapi, fobiler için iyi çalışır. Bu terapi, kişiyi fobisine neden olan şeye uzaktan ve güven verici bir ortamda maruz bırakmayı, ardından korkuyu ortadan kaldırmak için daha da yakınlaştırmayı amaçlar. Fobik nesneyle ondan kaçınmak yerine düzenli ve aşamalı bir şekilde karşı karşıya kalınması, korkunun ortadan kalkmasını mümkün kılar. Psikanaliz, klostrofobi belirtileri tedavisi için de bir çözüm olabilir.

 • İlaç tedavileri geçici olarak reçete edilebilir: anksiyolitikler, antidepresanlar.
 • Gevşeme ve yoga pratiği, klostrofobiden mustarip insanlara da yardımcı olabilir.
 • Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliklere sahip uçucu yağlar, anksiyete ataklarını önlemeye yardımcı olabilir.

] }
73 Beğen

Yapılan Yorumlar

 1. 3 yıl önce

  Klostrofobi ile ilgili ne aradiysam hersey burada mevcut tesekkurler

 2. Klostrobi bende vardı tedavi ile kurtuldum ama ara ara oluyor bazen

 3. 3 yıl önce

  Psikoloji adina cok yararli bilgiler site baya iyi

 4. 3 yıl önce

  Kişisel korkularım sandığım aslında psikolojik bir sorun olan duygular yaşadığımı anladım. Tedavisinin mümkün olması güzel haber.

 5. Her çeşit hastalığın tedavisi olması çok güzel Allah dermansız dert vermesin

 6. Bende kendimde bu hastalığın olduğunu şüphelendiğimden dolayı araştırmaya başlamıştım ama allahtan öyle bir şey yok bazı belirtiler var sadece ama arada doktora görünmekte fayda var

 7. Bilgili olmuş cok saolun allah razi olsun

Bir Cevap Yaz