Simetri Hastalığı Nedir? Belirtileri?

Simetri Hastalığı Nedir? Belirtileri?

Obsesif kompulsif bozukluk hastalığının türlerinden birine verilen simetri hastalığı, düzen hastalığının çeşitleri arasında yer alır. Bu hastalığa sahip kişiler, çevrelerinde yer alan objelerin durdukları yerler ve buradaki duruşları ile ilgili takıntılı davranmaktadırlar. Kusursuz görüntü görmek isteyen simetri hastaları, eşyaların yanı sıra karmaşık görünen her şeye tepki gösterebilmektedirler. Bu nedenle de bırakmış oldukları eşyaların, kendi düzelttikleri gibi olmasını bekler, olmadığında tekrar eski haline çevirmeye çalışırlar. Düzeltemedikleri durumlarda ise aniden sinir krizleri yaşanabilmekte ve bu durum nefes darlığına kadar gidebilmektedir.

Hastalığın Belirtileri

Bakmış oldukları her şeyde harika bir görüntü arayan simetri hastaları, teşhis konulmadan önce sergilemiş oldukları davranışlarla fark edilebilmektedir. Bu süreçte simetri hastalığı belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Bireyin kendini sürekli olarak temiz hissetme
  • Bulunduğu yerde kusursuz görüntü talebi
  • Sık sık olumsuz durumlarla karşılaşma endişesi
  • Düzgün olmayan şeyleri fark ettiğinde ileri derece rahatsızlık duyma
  • Ailede bulunan hastalık öyküsü
  • Sürekli olarak temizlik yapma isteği duyma

Simetri Hastalığı Tedavisi

simetri hastalığı

Hastaların tedavi sürecinde, hastalığın aşaması tedavinin yanıt verebilmesi açısından büyük öneme sahiptir. Hastalık ileri derecede olduğu zaman ise tam anlamıyla tedavi edilememektedir. Bu aşamada özellikle de çok fazla temizleme, korku, sık sık düzenli olma arzusu, endişe gibi durumlarda tedavinin sonuç vermesi mümkün görülmemektedir. Fakat hastalığın ilerlemesinin önüne geçilebilmesi adına psikolojik terapi seanslarına başlaması fayda sağlayacaktır. Bu sayede hem hastalığın ilerlemesi hem de yavaş ilerlemesi sağlanabilmektedir.

Simetri hastalığında en etkili terapi yönteminde, hastanın takıntılı olduğu konuların üzerine gidilmektedir. Takıntıların üstüne gidilmesinin ardından ise hastanın takıntı nedenleri ile baş edebilmesinin ne şekilde olabileceği anlatılmaktadır. Bu sayede simetri hastası olan kişi, zorluklarla ve sahip olduğu takıntıları ile mücadele edebilme gücünü kendini bulmaktadır.

Hastalıkla mücadele edebilmenin diğer bir yolu ise ilaçla tedavi olmaktadır. Hastaların ilaçlı tedavilerinde tercih edilen ilaçlar ise antidepresanlar olmaktadır. Uzun bir süre gerektiren bu tedavi yönteminde, doktorlar antidepresanları, antipsikotik ilaçlarla beraber kombine ederler. Fakat bu süreçte dikkat edilmesi gereken şey, hastaların kendi kararlarına göre hareket etmemeleridir. Çünkü bu tür ilaçların başlama süreci gibi, bırakma sürecinin de doktor kontrolünde olması gerekir. Aksi durumda hastalık tekrar başa saracaktır.

Simetri Hastalarının Antidepresan Bırakma Süreci

Psikiyatri doktorları tarafından simetri hastalarına verilen antidepresanların bırakım süreci de doktor kontrolünde ilerlemektedir. Özellikle bu aşamada pek çok kişi kendini iyi hissettiği için ilacı bırakmaya yönelse de, bu karar son derece yanlıştır. Bağımlılık yaptığı düşünülen ilaçların bırakım aşamasının zor olması ise bağımlılıktan tamamen farklı bir durumdur. Çünkü antidepresanların vücut üzerindeki etkisi daha çok fiziksel alışkanlık grubuna girmektedir. Bu nedenle de tedaviyi yarıda bırakmadan, doktor tarafından uygun görülen doza uyumlu bir şekilde hareket etmek gerekir. Bu sayede simetri hastalığı yavaşlama sürecine girilecek ve ilacın dozunda da yavaş da olsa düşmeye gidilecektir.

 

] }
52 Beğen

Bir Cevap Yaz