Psikolojik Mide Bulantısı

Psikolojik Mide Bulantısı

Psikolojik mide bulantısı temelinde birçok sebebi barındıran psikolojik bir rahatsızlıktır. Yoğun bir yaşam, stresli yaşam rutinleri, duyguları iyi ifade edememek bu rahatsızlığın başlıca sebebi olarak bilinmektedir. Kişilerin psikolojik bazı problemlere fiziksel olarak tepki vermeleri oldukça olasıdır. Bireyler, hissettiklerini olduğu gibi yansıtamamaları halinde vücutları doğal olarak birtakım reaksiyonlar gerçekleştirmektedir. Mide bulantısı da bu reaksiyonlar arasında kabul edilmektedir.

Sinir ve stres faktörlerinden oldukça etkilenen psikolojik bulantı, patolojik bir tavır almadan önce müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu sebepten ötürü mide bulantıları; gebelik, kokuya duyarlılık, soğuk algınlığı, yeme içme noktasındaki problemlerden kaynaklanmıyorsa psikolojik bir destek alınması önerilmektedir. Kişilerin stresle yeterince başa çıkamaması durumu sonucunda gelişen bu rahatsızlığın önlenmesi erken teşhisle daha da kolaylaşmaktadır. Bu noktada bireyler; psikolojik hastalıklar ve fiziksel farklılıklarını iyi gözlemlemeli ve buna uygun bir profesyonel destek talep etmelidir.

Psikolojik Mide Bulantısı Belirtileri

Psikolojik mide bulantısı

Son zamanlarda sıkça karşılaşılan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkan psikolojik bulantı stresörlerin ortadan kaldırılmasıyla hafifleyebilmektedir. Elbette ki bunun etkili olması için mide bulantılarının psikopatolojik bir hal almaması oldukça önemlidir. Mide bulantılarının kronik bir hal almaması tedavi sürecinin önemli faktörlerinden biridir. Mevcut bulantılar birtakım semptomlarla kendini belli etmektedir. Psikolojik mide bulantısı belirtileri:

  • Kusma
  • İshal
  • İştahsızlık
  • Uyku Hali
  • Halsizlik
  • Yorgunluk

Psikolojik mide bulantısının semptomları genel anlam itibariyle fiziksel olduğundan bireyler problemin psikoloji kaynaklı olduğunu düşünememektedir. Bu sebeple bireyler ruh sağlığı alanında uzmanlarla görüşmek yerine genelde farklı birimlere başvurmaktadır. Bu da problemin tespitinde yanlış yol izlenmesine sebep olmaktadır. Sizler de psikolojik mide bulantısı belirtileri taşıyorsanız bu durumda psikiyatri kliniğine ya da uzman bir psikolog danışmanlığına başvurabilirsiniz. Psikolojik mide bulantısı belirtileri uzmanlara bildirilmeli ve problemin sebebi saptanmalıdır. Yapılan testler ve görüşmeler sonucunda açığa çıkarılan problemin çözümüne bakılmalı ve rahatsızlık tedavi edilmelidir.

Psikolojik Mide Bulantısı Nedenleri

Günümüzde insanların oldukça yoğun bir yaşantıya sahip oldukları kaçınılmaz bir gerçektir. Bu noktada bireyler yaşamın zorlu koşullarına ya da stres faktörlerine karşı birtakım reaksiyonlar gerçekleştirmektedir. Psikolojik mide bulantısı nedenleri arasındaki en büyük sebep şüphesiz ki strestir. Stresli bir yaşantıya sahip olan bireylerin kaygı seviyeleri de hayli yüksek olabilmekte ve bu durum bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Eğitim öğretim hayatındaki belirsizlikler, iş hayatındaki aksaklıklar, aile hayatındaki problemler bireyler için psikolojik mide bulantısı nedenleri arasında kabul edilmektedir.

Bulantılarınızı bireysel çözümlere geçici olarak engellemeniz mümkün olsa da kronik bir hal aldıysa bu noktada profesyonel bir tedavi görmeniz gerekmektedir. Bol bol su tüketmeniz o an hissettiğiniz kaygı seviyesini düşüreceğinden mide bulantılarınızı da o an için kesecektir. Aynı şekilde temiz hava da mide bulantılarının azalmasında önemli bir role sahiptir. Sıcak ve boğuk mekanlar stres düzeyini olumlu yönde etkileyeceğinden bulunduğunuz alanı havalandırmanız rahatlamanıza imkân tanıyacaktır. Psikolojik mide bulantısı nedenleri arasında bulunan etkeni ortadan kaldırmanız ise probleminizin çözümü olmaktadır.

 

] }
49 Beğen

Bir Cevap Yaz