Bağımlılık Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Bağımlılık Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Bağımlılık nedir? Bağımlılıklar kişinin günlük hayat kalitesini etkileyebilecek düzeylerde olabilir. Çok farklı şeylere karşı kişinin bağımlılığı olabilmektedir. Bu sadece canlı veya cansız nesneler olmak zorunda değildir. Kişilerin duygulara veya hislere karşı da bağımlılıkları olabilmektedir. Kişinin bir şeye bağımlı olduğunu bilmesi için bağımlılık kavramını bilmesi önemlidir. Bağımlılık nedir? Bağımlılık kişinin canlı veya cansız nesnelere karşı duyduğu ve öne geçemediği istek olmaktadır. Bağımlıklar kişinin sağlığını etkileyebilecek boyutlara gelebilecek önemli hastalıklar olabilir. Bu gibi durumlarda kişinin tedavi alması ve bağımlılıklarından kurtulması gerekmektedir.

Bağımlılık için en büyük problem ise kişinin istese de önüne geçemediği evre olmaktadır. Bir maddeye karşı yaşanılan bağımlılık sonucunda kişi hızla fiziksel bir çöküntüye girebilmektedir. Kendisinde olan bu olumsuz değişimi fark etmesine rağmen önüne geçemediği durumda ise psikolojik olarak bir çöküş başlayabilmektedir. Bu gibi durumlarda hem uzmanlar tarafından destek alması gerekir hem de çevresinin desteğini hissetmesi gerekir.

Bağımlılıklar sonucunda kişi çok daha tehlikeli durumlara girebilmektedir. Bir madde bağımlılığı olan kişi gün geçtikçe kullandığı madde miktarını arttırabilir. Bu nedenledir ki bağımlılıklar yerinde sayan değil tedavi edilmediği sürece artan ve sorun çıkaran problemler olmaktadır.  Bağımlılıklardan kurtulmak için uzun süreli ve disiplinli bir şekilde tedavi alınması gerekebilmektedir. Aynı şekilde her bağımlılık için aynı tedavi yöntemleri uygulanmamaktadır. Kişinin sorunlarına göre uzman kişiler ona özel bir tedavi programı ve tedavi yöntemi izlemektedir. İşlemlerin sonucunda kişi bağımlılıkları geride bırakarak hayatına devam edebilir.

Bağımlılık Nedir
Bağımlılık Nedir

Bağımlılık Nedir Belirtileri Nelerdir

Bağımlılıklar için her zaman dışarından bir gözlem sonucu elde etmek mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda gözle görülür belirtileri bulunan bağımlılıklar çoğunlukla maddelere karşı duyulan bağımlılıklar olmaktadır. Belirtileri ile birlikte bağımlılık nedir?

  • Kişinin fiziksel ve psikolojik olarak son dönemde tamamen çökmesi gibi ciddi belirtileri bulunabilmektedir.
  • Gün içinde veriminin düşmesi ve çalışamayacak kadar yorgun olması da bir bağımlılık belirtisi olmaktadır.
  • Bağımlı olan kişi aynı zamanda eski sosyal hayatından oldukça uzak ve yalnız bir yaşamda olabilir.

Belirtileri bulunan kişilerin bu noktada tedavi almaya başlamaması ise sonraki süreç için çok daha kötü ve tehlikeli bir durum oluşturmaktadır. Bu belirtileri gösteren kişiler için bağımlılık tedavisi alınabilmektedir.

Bağımlılık Tedavisi Nasıl Olur

Bağımlılıkların özel tedavileri bulunmaktadır. Bu tedaviler belirli aşamalarda fiziksel olurken aynı zamanda psikolojik tedaviler de bulunmaktadır. Kişinin tedavisi için bağımlılık nedir? Kişi için her iki tedavi uygulamasının da önemi oldukça büyüktür. Aynı zamanda bağımlılık tedavileri kısa sürelerden oluşan tedaviler olmamaktadır. Kişinin yaklaşımına göre uzayabilen veya kısalabilen ancak uzun süreçli bir tedavidir. Tedavisi tam olarak tamamlanmış ve bir pürüz bulunmayan kişiler için bağımlılıklarından kurtulduklarını söylemek doğru olmaktadır. Bağımlılıklarından kurtulan kişi ise yavaş olsa bile eski hayat düzenine geri dönmektedir. Bu noktada arkadaşları ve sosyal çevresinin kişiye vereceği destek oldukça önemli olmaktadır. Her bağımlılık tedaviler sonucunda kurtarılacak hastalıklar olmaktadır.

] }
65 Beğen

Bir Cevap Yaz