Agorafobi Nedir? Bir Alana Sıkışma Korkusu Nedir? ** Güncel 2022

Agorafobi Nedir? Bir Alana Sıkışma Korkusu Nedir? ** Güncel 2022

Agorafobi Nedir Bir alana sıkışma korkusu, bu tür bir hastalığa sahip olan kişiler bilekleri ve güvendikleri ortamdan uzaklaşmaktan korkarlar ve başka yerde güvenli olamayacaklarını başlarına bir iş geleceğini düşünürler. Agorafobi Nedir Bu hastalık kaygı bozukluğu anlamına da gelir. Agorafobi Nedir Agorafobi rahatsızlığına sahip olan kişiler korkunç bir olay karşısında tek güvenli yer olarak evleri olduklarını düşünürler. Çünkü orası onların sürekli yaşam alanı olduğunu için orayı güvenli bulurlar ve oradan ayrılmak istemezler. Bir alana sıkışma korkusu, olan kişiler için hayat zordur. Çünkü alışveriş merkezi market gibi kapalı alanlara girmekten korkarlar. Kötü bir durum karşısında kaçamayacaklarını düşünürler. Daha çok panik bozukluğu olan kişilerde görülen bir rahatsızlıktır.

Agorafobiye Ne Sebep Olur?

Agorafobi Nedir Agorafobinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Daha çok içe kapanık, asosyal olan bireylerde görülebileceği düşünülmektedir. Bu tür kişilere çevresel ve psikolojik etmenlerin etki ettiği de düşünülmektedir. Agorafobi Nedir Çünkü çevresinde gördüğü bir olay onu içe kapanmaya teşvik edebilir. Ya da yaşadığı bir olay sonucunda mesela asansörde kalmak gibi durumlar agorafobinin oluşmasına sebep, olabilir.

Agorafobi İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Agorafobi Nedir Agorafobi hem kadında hem de erkekte görülebilir. Hemen hemen her yaşta meydana gelebilir. Dışlandığını düşünen kişiler böyle bir durumda olabilir. Panik atağı olan kişiler, endişeli bir karaktere sahip olan kişiler, Agorafobi Nedir çevresel stres Faktörleri gibi günlük yaşamımızda karşımıza çıkan birçok agorafobi için risk faktörleri, bulunabilir.

Agorafobi Belirtileri Nelerdir?

Agorafobi Nedir Bilindiği üzere agorafobi kapalı bir alanda kalmaktan endişe duyma kaygısıdır. Birçok durum bu endişenin meydana gelmesini sağlayabilir. Agorafobi belirtileri, sırada beklemek, kalabalık ortamlar, kapalı alanlar, Agorafobi Nedir toplu taşıma araçları gibi birçok etmenler endişenin oluşmasına sebep olabilir. Her insan bu durumu yaşayabilir.

] }
24 Beğen

Bir Cevap Yaz