Agorafobili Panik Bozukluk Nedir? **Güncel 2022

Agorafobili Panik Bozukluk Nedir? **Güncel 2022

Agorafobili Panik Bozukluk Nedir? Agorafobili panik bozukluk, her insanın normal yaşadığı korkudan daha farklısıdır. Agorafobili panik bozukluk yaşayan kişilerin hem özel hayatları hem de iş hayatları çok fazla olumsuz etkilenir. Agorafobili Panik Bozukluk Nedir? Bu sebeple bu rahatsızlık ciddiye alınmalı ve acil bir şekilde doktora başvurulmalıdır. Agorafobili panik bozukluk yaşayan kişiler eğer bir korku nöbeti olarak adlandırılan nöbet geçirirseler bunun etkisi olarak mide bulantısı, titreme, terleme, baş dönmesi ve hava alamama gibi problemler yaşayabilirler. Agorafobili Panik Bozukluk Nedir? Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler ölecekler diye korkar, delireceklerini düşünürler ya da kendi kontrolünü kaybetme korkusu yaşarlar bu sebeple bir doktora ya da acile giderler ancak bedenlerinde bu rahatsızlık ile ilgili bir problem bulunamaz.

Agorafobili Panik Bozukluk Nedenleri Nelerdir?

Agorafobili Panik Bozukluk Nedir? Agorafobili panik bozukluk nedenleri çeşitlidir. Bu rahatsızlık genetik olabilmektedir. Çünkü araştırmalara göre bu rahatsızlık %40 olarak genetiğe dayanır. Bunun dışında yaşanan bir travma sonucu ortaya çıkabilir. Örneğin kaza geçiren bir kişi bu durumun tekrar yaşanma korkusunu sıklıkla taşıyabilir. Strese bağlı olarak da geliştiği görülmektedir. Agorafobili Panik Bozukluk Nedir?  Çok stresli bir işte çalışan ya da hayatında çok stres olan bir kişi sürekli endişe halinde olduğu için panik atak yaşamaya çok müsait olur. Sağlık anksiyetesi denilen kişilerde hasta olma korkusu sonucu oluşabilmektedir. Tüm bunların haricinde de psikolojik sebeplerden ötürü bu hastalık yaşanabilmektedir.

Agorafobili Panik Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir?

Agorafobili Panik Bozukluk Nedir? Bir kişi kendisinde Agorafobili panik bozukluk tespit edildiği zaman tedaviye başvurursa iyileşme şansı yüksek olur. Bu rahatsızlığın iki farklı tedavi seçeneği vardır. Agorafobili Panik Bozukluk Nedir? Bunlardan bir tanesi hastanın bilişsel davranış terapisi alması diğeri de antidepresan ilaçları ile desteklenen bilişsel davranış terapisi almasıdır. Bilişsel davranış terapilerinin ilaç kullanmadan uygulandığında daha etkili olduğu görülmüştür.

] }
26 Beğen