Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nedir?**Güncel 2022

Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nedir?**Güncel 2022

Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nedir? Çocuklarda yetersiz büyüme nasıl anlaşılır konusu oldukça önemli bir meseledir. Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nedir? Çünkü çocuklardaki yetersiz büyüme bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nedir? Bu nedenle çocuklarda yaşlarına göre boy ve kilo oranı sıklıkla kontrol edilmelidir. Genel olarak  çocuklarda yetersiz büyüme nasıl anlaşılır ve yetersiz büyümenin herhangi bir tedavisi var mıdır?

Yetersiz Büyüme Nedir?

Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nedir? Yetersiz büyüme, hormonal rahatsızlıkların sebep olduğu, çocuklarda yaşıtlarına göre daha kısa ve zayıf yani gelişememe durumudur. Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nedir?  Bazen aileler tarafından genetik olarak algılanıp önemsenmese de mutlaka bir doktora görünmekte fayda vardır.

Yetersiz Büyümeye Sebep Olan Unsurlar

Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nedir? Yetersiz büyümenin sebeplerinin başında yeteri kadar beslenmeme ve hormonal rahatsızlıklardır. Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nedir? Bunların dışında; büyüme hormonu eksikliği, down sendromu, tiroid rahatsızlıkları, genetik rahatsızlıklar, kalp veya akciğer hastalıkları gibi rahatsızlıklar da neden olabilmektedir.

Yetersiz Büyüme Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nedir? Bir çocuk yaşına ve cinsiyetine göre, yaşıtlarına oranla daha yavaş ya da az gelişim gösteriyorsa çocuklarda yetersiz büyümeden şüphelenilebilir.  Bu boy ve kilo ölçümleriyle bakılabilecek olan büyüme eğrisinde sonuç %10 ya da altında çıkarsa bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nedir? Ayrıca çocuğunuz sık sık hastalanıyorsa da büyüme geriliğini düşünebilirsiniz.

Yetersiz Büyümenin Tedavisi Var Mıdır?

Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nedir? Çocuklarda yetersiz büyüme tedavisi, büyüme geriliğinin ne kadar erken teşhis edildiğine bağlı olarak tedavi edilebilir.  Çocuklardaki boy ve kilo oranı düzenli olarak kontrol edilmeli ve değerler %10’un altındaysa hemen bir doktora başvurmalısınız. Doktor muayenesinde anne ve babanın boyu ya da ailevi rahatsızlıklar gibi bazı sorular sorulabilir. Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nedir? Neticesinde çocukta büyüme geriliği tespit edilirse doktorlar genellikle beslenme tedavisine başlarlar. Bu beslenme tedavisinde raporlu olarak verilen mamalar kullanılabilir. Bu mamalar çocukların gerekli duyduğu besin değerlerini karşılayarak büyüme geriliğini tedavi etmektedir.

] }
32 Beğen