Televizyon Çocuk Gelişimini Etkiler mi? **Güncel 2022

Televizyon Çocuk Gelişimini Etkiler mi? **Güncel 2022

Televizyon Çocuk Gelişimini Etkiler mi? Televizyonun çocuk gelişimi üzerindeki etkisi aslında bakıldığında oldukça büyük. Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte artık çoğu ev içerisinde, boyutlarının, özelliklerinin ve renk canlılığının çeşitlerine göre televizyonlar mevcut. Televizyon Çocuk Gelişimini Etkiler mi? Hatta durum öyle ki bazen ev içerisindeki televizyon, birçok odaya da dağılmış durumda. Anne ve babalar çocuklarının televizyon izleyerek çok da güzel vakit geçirdiklerini düşünseler de aslında durum arka planda hiçte öyle değil. Televizyon Çocuk Gelişimini Etkiler mi? Televizyonun içerisinde şiddetten tutun da çocuk için yararlı olmayan birçok içerikte görsellerin mevcut olduğu biliniyor. Eğer televizyonun çocuk gelişimi üzerindeki etkisini merak ediyorsanız, işte sizin için derledik!

Televizyonun Çocuk Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Televizyon Çocuk Gelişimini Etkiler mi? Televizyonlar aslında çocuk için tamamen renkli ve dikkat çekici bir tasarım olarak görülüyor. Durum öyle ki saatlerce de izleseler vaktin ne kadar çok ve çabuk geçtiğini fark etmiyorlar. Fakat bu aslında oldukça riskli bir davranış, çünkü televizyonun çocuk gelişimi üzerindeki etkileri oldukça fazla. Televizyon Çocuk Gelişimini Etkiler mi? Söz konusu televizyonun olumsuz etkileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Yaklaşık iki yaşından önce televizyonla tanışmak ve televizyona karşı alışkanlık geliştirmek, bir süre sonra konuşma düzeyini de etkilemekte ve vaktinden önce televizyona maruz kalan çocuklar oldukça geç konuşmaktadır,
  • Sürekli tek başına vakit geçirmek toplumdan kendilerini soyutlamakta ve gerçek yaşamdan uzaklaştırmaktır,
  • İçeriğinde bulunan ve çocukların yaşına uygun olmayan olumsuz ve uygunsuz içerikler, ileriki yaşamlarında çocuklar için olumsuz örnek oluşturabilecek davranışları geliştirebilmektedir.

Anne ve Babanın Rolü Nedir? Televizyon Çocukların Hayatından Çıkartılmalı mı?

Televizyon Çocuk Gelişimini Etkiler mi? Aslında bakıldığında televizyona bir kere alışkanlık gösterdikten sonra televizyonun çocukların hayatından çıkartılması çok da mümkün değil. Televizyon Çocuk Gelişimini Etkiler mi? Televizyonu kaldırmak yerine süre kısıtlaması veya anne ve babaları tarafından daha bilgilendirici içeriklerin izletilmesi tercih edilebilir.

] }
27 Beğen