Uyuyamama Hastalığının Psikolojik Nedenleri Nedir?

Uyuyamama Hastalığının Psikolojik Nedenleri Nedir?

Uyuyamama Hastalığının Psikolojik Nedenleri Nedir? Uyuyamama hastalığı, kişinin gece oyuna uykuya dalamama, uykuyu sürdürememe sorunudur.

Uyuyamama hastalığı aynı zamanda insomnia olarak bilinir. Çoğunlukla başka problemlerin habercisi olarak karşımıza çıkar. Uyuma zorluğu çekenlerin çoğu uygunsuz durumlarda uykuya dalmaz. Örneğin direksiyonda uyuma gibi bir durum söz konusu olura, uyumamama sorununun sebebi uyku apnesi olarak gösterilir.

Uyuyamama Hastalığının Psikolojik Nedenleri

Yaşanan uykusuzluk sorunu, uyuyamama sorununun psikolojik nedenleri olabilir. Peki, insomnia psikolojik nedenleri nedir? İlk olarak kişinin dönemsel olarak bu şekilde bir sorun yaşaması, o dönem gerçekleşen bir sağlık sorunundan dolayı olabilir. Bunun dışında direkt olarak kişinin travma yaşaması, geçmişe dönük problemlerinin olması da psikolojik nedenler arasında. Uyuyamama sorunu aynı zamanda farklı psikolojik hastalıklardan dolayı da ortaya çıkabilir. Kişinin uyku durumunda kötü rüyalar göreceğine inanması, halüsinasyonlar görmesi durumları da bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

  • Stres ya da bir hastalık
  • Fazla kafein
  • Alkol
  • Fiziksel problemler
  • Duygusal problemler
  • Kullanılan ilaçlar
  • Yaşam tarzı

Uyuyamama Hastalığının Tedavisi

Bu hastalığın tedavisi var mı? Uyuyamama hastalığının tedavisi için yapılması gereken doktorun ilk olarak doğru teşhis koyması ile başlar. Hastanın belirtilerinin incelenmesi ve doğru teşhis sonunda tedavi sürecine geçilmesi son derece önemlidir.

Uyku kliniği;

Tespit edilen sorunun ardından çözüm önerisi uyku kliniğine gitmek olabilir. Uyku kliniklerinde uyku apnesi, narkolepsi ve kalp hastalıkları ile ilgili uyku problemlerinin giderilmesi açısından son derece faydalıdır. Uyku uzmanı tarafından bu klinikte test yapılır. Test sonuçlarının gözden geçirilmesi ve ardından tedavi yönteminin belirlenmesi söz konusudur.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Olması Gereken Nedir?

Kişinin sağlıklı bir uyku için dikkat etmesi gerekenler var. Düzenli bir uyku programına bağlı olmak ilk yapmanız gerekenler arasında. Hafta sonu ve tatiller dahil olmak üzere sabahları aynı saatte kalkarak vücudunuzu programlayın. Gün içinde kısa uykulardan kaçınmanız önemlidir. Yatmadan iki saat önce stresli aktivitelerden ve ağır idmanlardan kaçınmak gerekiyor. Yatmadan biraz önce derin nefes alarak, meditasyon ile uykuya hazırlanın. Sağlıklı uyku için çözüm olmuyorsa uzman desteği alabilirsiniz.

] }
41 Beğen

Bir Cevap Yaz