Yüksek Zekaya Sahip Kişiler ve Ortak Özellikleri

Yüksek Zekaya Sahip Kişiler ve Ortak Özellikleri

Zeka denildiğinde sadece oldukça yüksek IQ seviyelerini anlasak da yüksek zekaya sahip kişiler ve ortak özellikleri bunun dışında birçok şeyi barındırmaktadır. Normal insanlara göre farkları kolaylıkla anlaşılabilen yüksek zekaya sahip kişiler işlerini oldukça pratik yöntemlerle halletmesiyle öne çıkar. Bununla birlikte bitmek bilmeyen merakları ve araştırmaya olan düşkünlükleri de bilinmektedir.

Yüksek Zeka Sahip Kişiler ve Belirtileri

  • Yüksek zekaya sahip kişiler oldukça meraklıdırlar. Bitmek bilmeyen merakları onları sürekli yeni şeyler öğrenmeye itmektedir.
  • Bu insanlar gerek günlük yaşamda gerek özel çalışma alanlarında her şeyi derinlemesine analiz ederler. Böylece birçok konuda detaylı bilgi sahibi olurlar.
  • Gözlem yetenekleri oldukça gelişmiştir. Çevrelerinin çok iyi gözlemleyerek olayları derinlemesine incelerler.
  • Genellikle bir şeyler öğrenmeye ihtiyaç duymaları ve işlerini kendi başlarına halledebilmeleri onlara yalnızlığı sevdirir. Çalışmalarını yalnız yapmaktan ve yalnız kalmaktan hoşlanırlar.
  • Bildikleri şeylerin çok olması bilmediklerinin farkında olmaları sayesinde olur. Bilmediğini kabullenip öğrenme çabasına girişirler.
  • Gerçekçi olmak, olaylara ve durumlara realist bir pencereden bakmak onların doğasında vardır.
  • Özgüvenleri oldukça yüksektir. Kendilerine olan güvenleri ve işini başkalarına bırakmamaları onlara başarıyı getirir.

Tüm bu üst düzey özelliklere sahip olmalarına rağmen yüksek zekaya sahip kişiler ve ortak özellikleri arasında empati yapabilme yeteneklerinin gelişmiş olması da bulunur. Karşısındaki insanları anlamak için kendini onların yerine kolayca koyarak olaylara başka pencerelerden bakabilirler.  Bununla birlikte kendilerini yeniliklere asla kapamazlar ve güncel gelişmeleri sıklıkla takip ederler.

Yüksek Zekaya Sahip Kişiler

Kendisini tanıma ve kontrol edebilme becerileri gelişmiştir. Yani güçlü bir iradeye sahiptir. Yaşadıkları karşısında kendisine yalan söylemez. Bu kişilerin alışılmışın dışında bir düşünce tarzları ve kendilerine has tepkileri vardır. Sıradan olmamalarına rağmen asla fikirlerini belirtmekten geri durmazlar. Açık fikirli ve net tavırlar sergilerler. Olaylara aşırı derecede mantıkçı yaklaşırlar. Bu işleyişte başarıyı getirse ve doğru bir tutum olarak önlerine çıkar. Böylece diğerlerinden hep birkaç adım önde olurlar.

Farklı ortamlara kolaylıkla adapte olabilirler. Böylece bireysel anlamda yakaladıkları başarıyı ekip çalışmasında da kolayca sağlayabilirler. Mizah anlayışları çok güçlüdür. Çok hızlı tepki vermeleri ve güçlü analiz yetenekleri onlara kaliteli esprileri getirir. Görüleceği üzere yüksek zekalı kişiler bilindik şeyler dışında birçok ortak özelliğe de sahiptir.

Peki Ya Yüksek Zekaya Sahip Kişiler ve Olumsuz Yönleri

Normal insanlar gibi düşünmeyen ve davranmayan bu kişiler farklarıyla öne çıkarlar. Yüksek zeka dediğimizde hep olumlu anlamda anlasak da bu kişilerin de sorun yaşadığı konular bulunmaktadır. Yüksek zekaya sahip kişiler ve ortak özellikleri arasında yalnız kalmayı tercih ettikleri için sosyal hayatlarında yaşadığı sorunlar gibi olumsuz durumlar da bulunmaktadır. Bununla birlikte olaylara aşırı derecede mantıksal yaklaşımları duygusal ve psikolojik ilişkilerde sorunlara sebep olur. Ayrıca istemsiz bir şekilde gerçekçi olmaları da çevresindekilerle sorun yaşamaları anlamına gelmektedir. Son olarak da bitmek bilmeyen merakları zaman zaman başlarına dert açabilmektedir.

Yetersiz Hissetmek

] }
41 Beğen

Bir Cevap Yaz