Kendinizi Geliştirmek İçin 7 Madde

Kendinizi Geliştirmek İçin 7 Madde

Kendinizi geliştirmek istiyorsanız öncelikle aldığınız kararları sürdürebilmeniz gerekmektedir. Bu konuda kararlı adımlar atmak ve verdiğiniz kararları sürdürülebilir kılmak kendinizi geliştirmeniz konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Kendinizi geliştirmek konusunda attığınız adımların birer alışkanlık olması zamanla sizin bir parçanız olacaktır. Zira insanın kendini geliştirmesi kişisel gelişim adı altında sonu olmayan bir yolculuktur. Kendinizi geliştirmek için alabileceğiniz kararlardan bazıları ise şöyle listelenebilir:

  • Kitap okumak,
  • Kurslara yazılmak,
  • Yeni dil öğrenmek,
  • Yeni hobiler edinmek,
  • Spor yapmak,
  • Zayıf yönlerinizi keşfetmek,
  • Hedefler belirlemek.

Kitap Okumak

Kendinizi geliştirmenin en önemli adımlarından biri de kitap okumaya başlamaktır. Kitap okumak bazıları için sıkıcı gibi görülse de günde belli bir sayfa kitap okumayı kendinize zorunlu kılarsanız bu eylem sizin için zamanla güzel bir alışkanlığa dönüşebilir. Kitap okuma alışkanlığı ise ufkunuzu geliştirmenize yardımcı olduğu gibi genel kültür düzeyinizi de arttıracaktır. Düzenli olarak kitap okumak anlama ve anlatma becerilerinizin gelişmesine de destek olmaktadır.

Kendinizi Geliştirmek
Kendinizi Geliştirmek

Kurslara Yazılmak

Farklı farklı kurslara yazılarak sertifika sahibi olmak hem yetkinliğinizin artmasını hem de kendinizi geliştirmenizi sağlayacaktır. İlgi duyduğunuz, kendinize bir şey katacağını düşündüğünüz, yeni bilgiler, ek meslekler edinebileceğiniz yeni kursların araştırmasını yapmak ve bu kurslara yazılarak sertifika kazanmak boş vakitlerinizi değerlendirmenin en güzel yöntemlerinden biri olabilir.

Yeni Bir Dil Öğrenmek

Yabancı dil öğrenmek çevrenizdekilerden daima bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Artık İngilizce dil bilmek bile normalleşmiş bir durumken yeni diller öğrenmeye devam etmek kendinizi geliştirmeniz konusunda en önemli adımların başında gelmektedir. Özellikle iş hayatınızda daha çok kullanabileceğiniz daha evrensel sayılan dillere yönelmek ise kariyerinize de epey olumlu yönde etki edecektir.

Yeni Hobiler Edinmek

Hobilerinizi genişletmek hem hayat kalitenizi geliştirmeye hem de ruhsal açıdan iyi hissetmenize ve kendinizi geliştirmek amacı ile yardımcı olacaktır. Boş vakitlerinizi edindiğiniz hobilere harcayarak çalışma hayatının stresini üzerinizden atmanıza da destek olacaktır. Ayrıca ortak hobilere sahip olduğunuz yeni arkadaşlıklar edinmenizi de sağlayacaktır. Dolayısıyla hobileriniz hem psikolojik hem fizyolojik hem de sosyalleşmek açısından önemli bir rol oynar.

self improvement
self improvement

Spor Yapmak

Sportif faaliyetlerde bulunmak vücudunuzun daha zinde olmasını sağlar. Gününüzü daha enerjik geçirmeniz yaşam kalitenizde önemli bir etkendir. Daha zinde bir vücut ile daha enerjik ve daha pozitif bir hayat sürmeniz mümkündür. Ayrıca sportif faaliyetler sürdürmek özgüveninizi de desteklemektedir.

Kendi Zayıflıklarınızı Keşfedin

Zayıf yönleriniz üzerinde doğru bir eleştiri yapmak kendinizi geliştirmek üzere alacağınız yolda en önemli meseledir. Kendimizde beğendiğimiz, güçlü olduğunu düşündüğümüz iyi yönlerimiz olduğu gibi zayıf yönlerimizin olduğunu bilmek de önemlidir. Ayrıca zayıflıklarınızın farkına varmak bu zayıflıklarınızın üstesinden gelmek için de önem arz eder. Kendinize dair zayıf yönlerinizi bulmak için gün içerisinde notlar tutmanız faydanıza olabilir. Örneğin rahatsız hissettiğiniz, sizi üzen, moralinizi bozan ya da sizi öfkelendiren olayları not etmek ve bu olaylara neden böyle tepkiler verdiğinizi düşünmek zayıf yönlerinizi keşfetmeniz konusunda önemli bir adımdır.

Hedefler Belirleyin

Kendinize hedefler koymak ve bu hedeflere varabilmek için planlar yapmak hem sizin daha planlı bir karaktere sahip olmanızı sağlar hem de daima kendinizi geliştirmek adına sizin için itici bir güç olur. Bu konuda önem arz eden mesele ise belirlediğiniz hedeflerin ütopik hedefler olmamasıdır. Gerçek dışı hedefler belirleyip bu hedefler uğruna zamanınızı harcamak hedeflere varamayacağınızı anladığınızda sizin için bir hayal kırıklığı olabilir. Dolayısıyla olabildiğince gerçekçi hedefler üzerine yoğunlaşmak kendinizi geliştirmek konusunda her zaman daha faydalıdır. Hatta önce küçük hedeflerle başlamak bu hedeflere vardıkça kendinize olan inancınızı da arttıracaktır. Küçük hedeflerden büyük hedeflere doğru yönelmeniz önemlidir.

] }
41 Beğen

Bir Cevap Yaz