Özgüven Nedir? Nasıl Kazanılır?

Özgüven Nedir? Nasıl Kazanılır?

Özgüven esasında kişinin kendini tanımasıyla ve sahip olduğu özelliklerle barışık olmasıyla alakalıdır. Özgüvenli kişi sahip olduğu yetkinliklere ve becerilere inanmakla alakalıdır. Özgüvenli bir kişinin sergilediği tavır ise her konuda daima aynı olmamaktadır. Özgü-venli ve kişisel gelişim olarak kendini iyi ifade eden kişi kendini ve kendinde olanı iyi bildiği için olaylara karşı bilgisini ölçmeyi bilir ve olaylara vereceği tepkilere bu ölçüm akabinde karar verir. Yani özgüven sahibi bir kişi her konuda kendinden emin görünen bir kişi olmaktan ziyade bazı konulardan kendinden gayet eminken bazı konularda ise daha az emin olmaktadır.

Özgüven sahibi olmak isteyen kişiler öncelikle bu amaca ve kendine inanmakla başlayabilir. Nitekim kişilerin birkaç saatte özgü-ven sahibi olamayacakları unutulmamalıdır. Dolayısıyla kişilerin kendilerine ve amaçlarına olan inançlarını kaybetmemeleri önem arz etmektedir. Özgüven sahibi olmak için başvurabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları ise şunlardır:

 • Zayıf yönlerinizi keşfedin,
 • Kendinizi geliştirin,
 • Haddinizi bilin,
 • Daima hazırlıklı olun.

Zayıf Yönlerinizi Keşfedin

Her insanın zayıf yönleri olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla zayıflıklara sahip olmanın insanca bir şey olduğu unutulmamalıdır. Zayıflıklar utanılacak bir şey değildir. Fakat bu zayıflıkların farkına varmak ve üstesinden gelmeye çalışmak özgü-ven sahibi olmanızda önemli bir rol oynar. Bu sebeple zayıf yönleriniz üzerine düşünmeniz gerekmektedir. Ayrıca kendinize dair notlar tutarak zayıf yönlerinizi daha kolay keşfedebilirsiniz. Bazı olaylara karşı verdiğiniz tepkileri analiz ederek bu tepkileri neden verdiğinizi anlamak zayıf yönlerinizi keşfetmek konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Akabinde keşfettiğiniz zayıf yönlerin üstesinden gelebilmek için çözümler üretmeniz gerekmektedir.

Kendinizi Geliştirin

İnsanın kendini geliştirme çabası insanın kendinde gördüğü eksikliklerin üstesinden gelmesi konusunda da önemli bir meseledir. Düzenli olarak kitap okuma alışkanlığı kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Kitap okuyarak hem genel kültür düzeyinizi arttırabilir hem de anlama ve anladığınızı aktarma konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Düzenli kitap okuduğunuzda zamanla kurduğunuz cümlelerin daha kaliteli olduğunu fark edeceksiniz. Bununla birlikte hem kelime hazinenin hem de bilgi düzeyiniz artacaktır. Düzgün ve akıcı konuşmanın özgüven sahibi olmak konusundaki önemi epey büyüktür.

Özgüven
Özgüven

Haddinizi Bilin

Kendinizi iyi tanımak özgüven sahibi olmanızda büyük bir rol oynar. Konulara dair yetkinliklerinizi iyi ölçmeniz de bu sebeple önem arz eder. Her zaman kendinizden emin olmak sakıncalı olabilir. Bilmediğiniz konularda bilmediğinizi kendinize ve çevrenize itiraf etmenin erdem olduğunu unutmayın. Yani bilmediğiniz, fazla hâkim olmadığınız konularda yalnızca bilgili görünmek adına kendinizden emin konuşmalar yapmak yerine iyi bir dinleyici olarak öğrenmeyi tercih etmeniz önemlidir.

Daima Hazır Olun

Beklenilen olaylara karşı hazırlıklı olmak kendinize olan güveninizi yerine getirmenizde önemlidir. Örneğin okulda sunmanız gereken bir sunum var. Eğer bu sunum için yeterince iyi hazırlandıysanız sunuma çıktığınız esnada özgüveniniz de yerinde olur. Bu örnek hayatınızın her alanına uyarlanabilir. Bir buluşma, iş görüşmesi ya da buna benzer bir olayla karşılaşmanız durumunda kendinizi iyi hazırlayıp bu olayı karşıladığınızda aklınızda kendinize dair kuşkular bulunmaz ve kendinizi iyi hissedersiniz.

Özgüven Sorununu Çözmek İçin Öneriler

Özgüven sorunu yaşayan kişilerin bazı tavsiyelere kulak asarak özgüven problemini aşabilmeleri de mümkün olabilmektedir. Bu hususta kulak verebileceğiniz bazı öneriler ise aşağıdakiler gibidir:

 • Olumsuz düşüncelerden uzaklaşarak daha pozitif düşünmeye çalışın.
 • Dış görünüşünüze önem verin.
 • Size kötü hissettiren negatif insanlardan uzak durmaya çalışın.
 • Hâkim olduğunuz bir konu hakkında savunduğunuz düşünceleri söylemekten çekinmeyin. İletişim kurduğunuz kişiler her ne kadar baskıcı insanlar olsalar da kendi düşüncelerinizi savunmaktan vazgeçmeyin.
 • Kendinizi tanımaya çalışın.
 • Geçmiş hatalarınıza bağlı kalmayın. Yalnızca geçmiş hatalarınızdan ders çıkarın ve gelecekte bu hatalara düşmemeye gayret gösterin.

] }
81 Beğen

Yapılan Yorumlar

 1. ozguven bir insanda olmazsa olmaz bir duygudur her iş için mutlaka lazim yazıda anlatılanlar son derece doğru bence

 2. Benimde özgüveb problemim var bir turlu aşamiyorum bu duyguyu ama verdiginiz guzel bilgiler sayesinde birazda olsa toparladim kendimi ozguven problemimi boyle boyle yenicem insallah

 3. Benimde özgüven problemim var bir turlu aşamiyorum bu duyguyu ama verdiginiz guzel bilgiler sayesinde birazda olsa toparladim kendimi ozguven problemimi boyle boyle yenicem insallah

 4. Özgüven konusunda bende sorun yaşıyorum, makaledeki bilgiler faydalı duruyor, denilenleren uyacağım.

Bir Cevap Yaz