Yeme Bozukluğu Psikolojik midir?

Yeme Bozukluğu Psikolojik midir?

Yeme bozuklukları, yeme davranışı ve yemekle ilgili duyguların ve düşüncelerin ciddi boyutta rahatsızlık vermesi ile ortaya çıkıyor.

Yeme bozuklukları psikolojik nedenler ile ortaya çıkarak, kişinin çok kilolu olmasına ya da çok zayıf olmasına neden oluyor. Son derece sağlıksız olan bu durum, yaşanan sorunun ilerlemesi durumunda büyük fizyolojik hastalıklara neden olabiliyor. Diyet yapmak, yeme bozukluğunun ortaya çıkmasına neden olan uyarıcılardan biridir. Kişinin yiyeceklere, görünüşe, kiloya aşırı derecede takıntılı olması durumu, sağlıklı yemek yemenin önüne geçecektir. Günlük aktivitelerine ters etki yapma derecesine kadar bir yeme bozukluğu ortaya çıkabilir.

Yemek Bozukluğu Psikolojik Nedenleri

Her ne kadar yaşanan sorun sadece yemek yeme ile alakalı gözükse de sadece fizyolojik sorunlara yol açıyormuş gibi gözükse de son derece kapsamlı bir sorundur. Yeme bozukluğu psikolojik nedenleri arasında, duygusal – içsel kargaşanın dışsal bir çözüm ile ortadan kaldırılması isteği olarak da görülür. Tam olarak nedenleri bilinmese de altında yatan birçok psikolojik neden olduğuna inanılır. Etiyolojide biyolojik ve psikososyal nedenlerin birlikte rol aldığına inanılır.

  • Düşük benlik algısı
  • Depresyon
  • Kontrol kaybı duygusu
  • Kimlik karmaşaları
  • Değersizlik
  • Aile içi iletişimde yaşanan problemler

Yeme Bozukluğu Türleri

Yeme bozukluğunun farkı türleri bulunuyor. Yeme bozukluğu türleri arasına yer alan çeşitler, doktorlar tarafından sizde yapılan analizin ardından teşhis olarak gösterilebilir. Ardından uzman desteği ile tedavi sürecinin başlatılması söz konusu olacaktır.

  • Anoreksiya Nervoza: Yeme bozukluğu bu noktada kişide büyük ölçüde zayıflığa neden olur. Kişinin fiziksel anlamda sağlıklı olması, mutlaka psikolojik anlamda sağlıklı olmayı gerektirdiğinden tedavi sürecinin iki koldan yürütülmesi önemidir. Bu durumu tetikleyen düşüncelerden kurtulması açısından psikiyatrik destek alması son derece önemlidir.
  • Tıkanırcasına yeme bozukluğu: Bir diğer tür olarak ise tıkanırcasına yeme bozukluğu olarak gösterilir. Bu durumda kişinin yeme bozukluğunun sürekli olarak yemek yeme olarak algılanması gerekir. Kişi doyduğunu hissetmez.

Verilen yeme bozukluğu çeşitlerinde tedavi yönteminin uzman doktorlar tarafından belirlenmesi, fizyolojik sağlığın yeniden kazandırılması açısından son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz. Tedavi sürecine mutlaka psikolojik anlamda da destek sunulur.

] }
36 Beğen

Bir Cevap Yaz