Paranoid Kişilik Bozukluğu, Paranoya mısın?

Paranoid Kişilik Bozukluğu, Paranoya mısın?

Paranoya mısın sorusu günlük hayatın içinde zaman zaman duyduğumuz bir soru. Peki, paranoid kişilik bozukluğu nedir?

Paranoid kişilik bozukluğu olarak kullanmasak da gün içinde paranoya mısın cümlesini duyuyoruz. Peki, gerçekliği nedir? Paranoid kişilik bozukluğu yani paranoya; saçma olmayan bir kurgu ya da iyi düzenlenmiş bir düşünme biçimi ile herkesten şüphe duymak olarak açıklanıyor.

Paranoid Kişilik Bozukluğunun Belirtileri

Peki, paranoya mısın? Paranoid kişilik bozukluğunun belirtileri verilmiştir. Bu belirtilerin olması durumunda kişinin uzman desteği alması gerekebilir. Bu hastalığa sahip olan kişilerde görülen durumlar aşağıdaki gibidir.

  • Diğer ruhsal hastalıklardan daha farklı tutumlar sergilerler.
  • Genelde savunmacı bir kişilik ortaya çıkar. Tespit edilmesi de bu sebeple çok zorlaşır.
  • Genelde paranoid kişilik bozukluğuna sahip olan kişiler şüphelerini belli bir mantık çerçevesinde anlatma yeteneğine sahiptir.

Yukarıda verilen nedenlere örnek olarak; hasta eşinin kendisini aldattığına inanmasını gösterebiliriz. Bu durumu farklı nedenler ile desteleyerek, tam olarak yaşanan sorunun desteklenmesi de söz konusu olmaktadır. Bu belirtiler üzerinden paranoya mısın sorusunun yanıtını bulabilirsiniz. Kişinin bir ya da birkaç belirtiyi göstermesi durumunda ise uzman desteği alması en doğrusu olacaktır.

Paranoid Kişilik Bozukluğunun Nedenleri

Yaşanan paranoyaklık, kişi için de son derece rahatsız edici olacaktır. Peki, paranoid kişilik bozukluğu nedenleri nedir? Bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olan ne var? Genetik, biyolojik, nörolojik, sosyolojik ve psikolojik nedenlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Beynin ön kısmında Frontal Cortex alanında yani doğruyu – yanlışı ayırt etme bölümünde ortaya çıkan yapısal bozukluk sonucunda ise kişilik bozukluğunun ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Paranoid Kişinin Bozukluğunun Tedavisi

İlk olarak yaşanan paranoid kişilik bozukluğunun fizyolojik nedenlerinin olması durumunda, bu alanda uzman olan doktorlar tarafından biyolojik olarak tedavi süreci başlar. Ancak yaşanan sorunun psikolojik etkenler ile ortaya çıkmış olduğu durumlarda düzenli olarak seansların gerçekleşmesi ile çözümün sağlanması önemlidir. Paranoid kişilik bozukluğu tedavisi her hasta için farklı bir yöntem ile olabilir. Bu tamamen doktorunuzun nasıl bir yöntem ve yol izleyeceği ile alakalı bir durumdur.

] }
42 Beğen

Bir Cevap Yaz