Antidepresanların Yan Etkileri

Antidepresanların Yan Etkileri

Antidepresanların yan etkileri nelerdir? Antidepresan kullanmanın faydaları ve zararları nelerdir? Bunlardan bahsetmeden önce Antidepresanlar hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.  Her insanın kendini mutsuz, enerjisiz ve tükenmiş hissettiği zamanlar olabilir. Fakat depresyon hastasıysanız bu durum sizde haftalar belkide aylar sürebilir. Hafife alınmayacak olan bu konu depresyonda olan kişilerin hayatlarına bile mal olabilecek derecede önemlidir. Depresyon durumlarında beynimize yapay olarak mutluyuz sinyali vermek için de doktorlar desteği ile antidepresan kullanırız. Yani depresyon hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlara antidepresan ilaçları denilir. Peki Antidepresanların yan etkileri nelerdir?

Antidepresanların Yan Etkileri

  1. İştah kaybınız olabilir.
  2. Kendinizi sürekli endişeli hissedebilirsiniz.
  3. Mide ağrıları, ishal veya kabızlık görülebilir.
  4. Uykusuzluk, baş ağrısı, cinsel istekte azalma, işeme problemleri gibi problemler görülebilir.
  5. Aklınıza sürekli intihar düşünceleri gelebilir.

Eğer kendinizi depresyonda hissediyorsanız doktorunuza danıştıktan sonra antidepresan kullanmaya başlayabilirsiniz. Lütfen yukarıda yazılan yan etkiler sizde şiddetli şekilde görünmeye başladığında doktorunuza başvurup bu yan etkilerin sizde olduğunu belirtin.

Antidepresanların Yan Etkileri

Antidepresan Hangi Hastalıklar İçin Kullanılır

Antidepresan ilacını kullanmaya karar verdiğinizde Antidepresanların yan etkileri olduğunu ve sürecin zorlu geçeceğini lütfen unutmayın. 

Gerçekten antidepresan kullanmalı mısınız? Antidepresan ilaçları hangi hastalıklar için kullanılır?

  1. Obsesif Kompulsif Bozukluğu: Sizi rahatsız eden takıntılı düşünceler ve takıntılı hareketleriniz varsa sizde Obsesif Kompulsif Bozukluğu olabilir. Bunu kendinizin fark etmesinden daha çok toplumun fark etmesi bu tarz bozukluğunuz olduğunu kanıtlar. Çünkü literatürde hastalık hastası olmak diye bir tabir de var. Bazı disiplinsel hareketleriniz size takıntı gibi gelebilir fakat bu gayet normal davranışlardır.
  2. Anksiyete Bozukluğu: Karşınıza çıkan bir sorun sizi çok endişelendiriyor ise, iş veya ödev yaptığınızda sürekli aklınıza kötü senaryo geliyorsa anksiyete bozukluğunuz olabilir. Aklınıza gelen bu kötü senaryolar için bir sebep olması bile gerekmez gereğini yapsanız bile aklınızda sürekli endişeler olur.
  3. Travma sonrası Stres Bozukluğu: Aşırı stresli, üzücü veya korkutucu bir olay yaşadıktan sonra yaşamsal kaygılı olma veya sürekli çekingen olma durumudur. 

Yukarıda sıralamış olduğum rahatsızlıklara sahip olduğunuzu düşünüyorsanız doktorunuzdan yardım almanızı öneririm.

Antidepresan Nasıl Etki Eder? Ne Kadar Etkilidir?

Antidepresanların yan etkileri inceledikten sonra kullanmaya karar verdiyseniz depresyon ilaçlarının bünyenize nasıl etki edeceği, ne kadar etkili olacağını da bilmelisiniz. Antidepresan ilaçları beyindeki serotonin ve noradrenalin gibi kimyasalların düzeyini arttırır. Bu serotonin ve noradrenalin insana mutluluk verir, ruh halinizi iyileştirir. Antidepresan ilaçları aynı zamanda beyindeki ağrı, sızı gibi sinyallerin gönderimini de azaltır. Antidepresanlar psikolojik tedavinizi tek başına tamamlayamaz bu yüzden psikoterapi almanız da gerekmektedir. Ruh halinizi iyileştiren bu ilaç bağımlılık yapabilmesinden ötürü kontrol altında kullanılmalıdır. Peki antidepresan ilaçları ne kadar etkilidir? Ağır depresyon vakalarında birden etkisini gösterebilir iken hafif olan depresyon hastalıklarında etkisi hemen görünmeyebilir veya geç görülebilir.

Her ne kadar sorun yaşamış olursanız olun size kendinizden başka bir ilaç kendiniz kadar yardım edemez. Antidepresan ilacına başlarken kendinize güvenin, sorununun çözümüne odaklı gelişme göstermeye çalışın. Son olarak sağlıklı bir yaşam dilerim.

] }
82 Beğen

Bir Cevap Yaz