Depresyon ilaçları Zararlı Mıdır?

Depresyon ilaçları Zararlı Mıdır?

Depresyon hastalığı yüzyıllardır bulunan bir sorundur. Depresyon sorunlarının çözümünde ise psikiyatrik desteğin yanında depresyon ilaçları da kullanılmaktadır. Depresyon ilaçları yani antidepresanlar kullanan kişinin beynine etki ederek ruh halini iyileştirici bir etki yaratırlar.

Depresyon ilaçları tek başına depresyon sorunu için çözüm niteliğinde değillerdir. Depresyon hastalığının giderilmesi için kişinin kendi sağlığa kavuşma arzusu ve psikiyatri desteği de oldukça önemlidir. Depresyon ilaçları beynimize olumlu etki yaratırken bağımlılık yapabilmektedir. Bu yüzden depresyon ilaçları kullanmadan önce doktor reçetesi almak çok önemlidir. Her bireyin kendini mutsuz, tükenmiş hissettiği dönemler olabilir. Direkt depresyon ilacına başlamadan kendiniz bu durumu atlatabileceğinize inanıyorsanız ağır bir ilaç olan depresyon ilaçlarını kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

Depresyon rahatsızlığı olan bir yakınınızın hastalığına müdahale etmeden ona sadece tedavi sürecinde psikolojik yardımda bulunmanızı tavsiye ediyorum. Eğer siz depresyon hastası iseniz iyileşme sürecinde ne kadar kararlı olursanız o kadar kısa sürede bu sorunların üstesinden geleceğinizi unutmayın.

Depresyon ilaçları

Depresyon ilaçları Zararlı Mıdır?

Depresyon hastalığının günümüzde giderek artması sonucu depresyon ilacı kullanımı oldukça artmış durumda. Bu ilacı etrafınızdan birinin tavsiyesi ile değil doktor tavsiyesi ile kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Unutmayın ki bu ilaç bir tedavi için kullanılıyorsa sadece doktorunuzun bilgisi dahilinde size faydalı olacaktır.

Peki depresyon ilaçları zararlı mıdır? Antidepresan ilaçları kendi içerisinde çok farklılıklar gösterebilmektedirler. Bazı antidepresan ilaçları kilo kaybı yapabildiği gibi bazıları da aşırı kilo almanıza neden olabilir. Birçok farklılıkların mevcut olduğu antidepresanları kullanmadan doktorunuza her yönüyle psikolojik sorununuzu anlatmanız sizin tedaviniz için ideal ilacın belirlenmesine olanak sağlayacaktır. Depresyon ilaçları zararlı mıdır sorusuna tekrar dönecek olursak; depresyon mu daha zararlıdır yoksa depresyon ilaçları mı sürekli tartışılan bir konudur. Defalarca söylediğim gibi doktor kontrolü ile bu ilacı kullanmanız durumunda sizin için faydası daha fazla olacaktır.

Son olarak ilaç kullanmak nasıl bünyemize zararlı ise depresyon ilacı kullanmakta bünyemizde olumsuz etkiler yaratacaktır. Bunların üstesinden gelip doktorunuz tavsiyesi ile depresyon ilacını bir an önce bırakmaya gayret edin.

Kimler Depresyon İlacı Kullanmamalıdır

Depresyon ilaçları birbirinden farklılık gösteren ilaçlardır. Bu yüzden direkt şu kişiler depresyon ilacı kullanmamalıdır diye bir şey söyleyemeyiz.

Depresyon ilacı kullanmadan önce doktorunuza daha önce geçirmiş olduğunuz rahatsızlık varsa belirtmeniz durumunda sizlere en uygun depresyon ilacını önerecektir. Örneğin kilo alma ile ilgili bir sorununuz varsa doktorunuz buna uygun bir depresyon ilacı size önerir. Hamile kişilerin genel olarak ilaç kullanması pek tavsiye edilmese de aşırı depresyon içeren hamile bireylere de yine doktorları onlara özel ilaçlar önermektedir. Yani her duruma uygun bir depresyon ilacı olmakla birlikte şu depresyon ilacını şu kişiler kesin olarak kullanamaz demiyoruz.

Okuduğunuz bilgiler neticesinde doktorunuza en doğru biçimde yönlendirme yapın. Her türlü kronik rahatsızlığınızı belirtiniz ve ilaç kullanımına öyle başlayın. Sağlıklı bir hayat sürmenizi diliyorum.

] }
70 Beğen

Bir Cevap Yaz