Psikolojik Cinsel İşlev Bozuklukları Nasıl Aşılır?

Psikolojik Cinsel İşlev Bozuklukları Nasıl Aşılır?

Cinsel işlev bozuklukları, kişinin cinsel yaşantısında olumsuzluklar yaşanması durumudur. Travmalar, olumsuz deneyimler etkilidir.

Cinsel işlev bozuklukları, bazen farklı psikolojik sorunları da ortaya çıkarabilir. Bu sebeple cinsel işlev bozukluklarında mutlaka uzman desteği almak gerekiyor. Tedavi öncesinde nedeninin tespit edilmesi son derece önemlidir. Kişinin hayatını etkileyen olumsuz nedenlerin azaltılmasından, kişinin normal cinsel hayatı geri kazanması için uzman desteği önemlidir.

Cinsel Sorunlar Nasıl Aşılır?

Son derece önemli bir problem olarak görülecek olan cinsel sorunlar nasıl aşılır? Cinsel sağlığın önemli bir kısmı, sağlıklı cinsel işlevselliktir. Bunun için de cinsel işlev bozukluğu cinsel yaşantıyı birebir etkilemektedir. Cinsel zevk, cinsel yaşantı doyum ve yakınlık hayatın doğal bir parçası olarak, kişi arzu ettiğinde deneyimleyecektir.

Cinsel yaşantıda şu doğrudur denemeyeceği aşikar. Söylenebilecek olan ise cinsellik ile ilgili en önemli önyargının güdülerle yaşandığıdır. HAYIR. Başarılı bir cinsellik için kişinin mutlaka öğrenmesi gerekenler vardır. Elbette bireysel olarak deneyimi de kendi içinde öznel ve farklı olacaktır. Bu bağlamda cinsellik için normal yoktur ancak öğrenilmesi gereken pek çok şey vardır. Bunları kabul ederek destek almak tedavi sürecini hızlandıracaktır.

Cinsel sorunun nedeninin tespit edilmesinden sonra cinsel işlev bozukluğu tedavisi uygulanır. Psikolojik nedenlerin ortadan kalkması için psikiyatrist desteği almak kaçınılmaz olacaktır. Kişinin bu süreçte aynı zamanda bedenini iyi tanıması, partnerinin sınırlarına saygı göstermesi, sorumluluk duygusu ile hareket ederek istediğini yaşaması son derece önemlidir.

Sağlıklı Cinsellik

Cinsel deneyimi psikolojik rahatsızlıklardan uzak yaşamak, kişinin ne istediğini bilmesi ve ona göre hareket etmesi ile mümkün. Çok sayıda kişi tarafından algılanan sağlıklı cinsellik için mutlaka partner ile yaşanması düşünmesi yanlıştır. Kişi tek başına da olsa, düzenli bir cinsel yaşantı içinde olabilir. Kişinin bedensel olarak kendisini tanıması, ruhsal sağlığını ona göre koruması son derece önemlidir. Bu bağlamda sağlıklı cinsellik tek başına da olsa kişinin çizdiği sınırlar çerçevesinde, tamamen kendini tatmin etmesi üzerine yaşanabilir. Bu sayede işlevsel bir sorunun ilerleyen döneme taşınması da söz konusu olmaz.

] }
27 Beğen

Bir Cevap Yaz