Zihinsel Düşünceler Stresi Nasıl Etkiler?

Zihinsel Düşünceler Stresi Nasıl Etkiler?

İnsanların günlük hayatlarını olumsuz yönde etkileyen stres ve zihinsel düşünceler; bireylerin duygusal ya da fiziksel sorunlarla baş edememe durumu ya da korkusu sonrasında ortaya çıkan bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Elbette ki stresin varlığı insanların yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkilemektedir. Zira stres duygusunun varlığı hem psikolojik hem de fiziksel açıdan pek çok farklı rahatsızlığı da tetikleyici bir etkiye sahip olmaktadır. Bu kapsamda birtakım zihinsel düşüncelerin stresi ortaya çıkmasına engel olabildiğini ifade etmek de mümkün olur. Peki, zihinsel düşünceler stresi nasıl etkiler? İşte detaylar!

Zihinsel Düşünceler Neleri Etkiler

Zihinsel düşünce biçimimiz bizim karakterimizi oluşturan yegane unsurdur. Bundan dolayı zihinsel düşüncelerimizi olumlu yönde geliştirebilirsek, hayatımızdaki olumsuzlukları da bertaraf etmiş oluruz. Özellikle stres durumunun ortaya çıkması öncesinde ya da sonrasında yapabileceğimiz birtakım davranışların ve düşünce biçimlerinin bulunduğunu ifade edebiliriz. Şayet bir stresle baş etmek istiyorsanız; sizin için sıraladığımız adımları başarılı bir şekilde uygulayabilirsiniz. Böylece stresle mücadele etmek konusunda önemli kazanımları da elde etmiş olursunuz.

Gereksiz Stresi Mutlaka Önleyin!

Zihinsel Düşünceler
zihinsel düşünceler

Hayır! Sözcüğünün hayatınızda ne kadar kıymetli bir sözcük olduğunu keşfedin. Bunun için ilk önce elbette ki ‘’hayır’’ demesini bilmeniz önemlidir. Şayet size gereksiz bir stres kaynağı oluşturacak bir ortam oluşacaksa ya da bir sorumluluk yüklenilecekse, hayır diyebilme yeteneğiniz sayesinde bu tür stresleri daha başlamadan önleyebilirsiniz! Esasında bir şekilde karşılaşmak zorunda kalacağınız stresli durumu önlemek, sağlıklı bir yaklaşım olmayacaktır. Burada size gereksiz yere yüklenilecek olan sorumluluklara hayır diyebilmenin önemine vurgu yapıyoruz. Şayet üstesinden gelebileceğinizden çok daha yüksek bir sorumluluk üstlenecek olursanız; strese de davetiye çıkarmış olursunuz!

Stresi Önleyemiyorsanız, Durumu Değiştirin!

Kimi zaman stresin varlığını önlemekte zorlanabilirsiniz. Böyle durumlarda size yönelen stresin kaynağını değiştirebilirsiniz. Bunu etkili bir iletişim kurma yeteneği sayesinde başarabilirsiniz. Günlük hayatımızda ya da iş hayatımıza bizden kaynaklanmayan stres durumları ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda iş durumunuzu gözden geçirebilir ya da çalışma şeklinizi ve yönteminizi değiştirebilirsiniz. Ayrıca iletişim şeklinizi de değiştirmeniz stresi önlemek noktasında sizi başarılı kılacaktır!

Stres Durumuyla Uyum Sağlamaya Çalışın! 

Stresli duruma hiçbir şekilde engel olamıyorsanız; var olan stresle uyumlu olmaya çalışabilirsiniz. Yani stres faktörünü değiştirme kabiliyetine sahip değilseniz, kendi durumunuzu gözden geçirerek; kendinizi yeniden konumlandırabilirsiniz. Stres ile başa çıkmak için 5 nefes egzersizi, böylece stresin hedefi olmak yerine; stresle birlikte yaşamayı da öğrenebilirsiniz! Şayet stres kaynağına ve stresi ortaya çıkaran faktörlere dikkat edecek olursanız; stresten korunmak konusunda da başarılı olabilirsiniz!

Şayet Değiştiremeyeceğiniz Şeyler Varsa Kabul Edin!

Bazen kabul etmemek de yoğun bir stresin kaynağı olarak karşımıza çıkar. Yani bazı durumlarda stresin kaynağından kaçınmak imkansız olabilir. Böyle zamanlarda durumu kabul etmek, sizi ruhsal ve fiziksel açısından fazla yormayacaktır. Mesela sevdiğiniz birisinin ciddi bir rahatsızlık sorunuyla karşılaştığını varsayacak olursak; böyle durumlarda durumu kabullenmek stres unsurunun bertaraf edilmesini de mümkün kılacaktır. Bütün bu bilgiler ışığında zihinsel düşünceler stresi nasıl etkiler? Sorusu kapsamında olumlu düşüncelerin stresin bertaraf edilmesinde etkili olduğunu ifade etmek de mümkün olur!

] }
50 Beğen

Bir Cevap Yaz