Zeka Testi Merkezi, Wechsler Zeka Testi, Stanford Binet Zeka Testi

Zeka Testi Merkezi, Wechsler Zeka Testi, Stanford Binet Zeka Testi

Zekâ testi, zekâyı ölçmek için tasarlanmış bir anket veya bir dizi alıştırmadır. Wechsler zekâ testi gibi zekâ testi merkezi içerisinde yapılan pek çok zekâ testi türü vardır ve çok çeşitli alanlarda ve becerilerde öğrenmeyi veya yeteneği ölçebilir. Puanlar bir IQ ( zekâ katsayısı ), zihinsel yaş veya bir ölçek olarak sunulabilir.

Zekâ Testi Nedir?

Zekâ Testi, zekâyı ölçen psikolojik bir testtir. Testin tasarımı, uygulanması ve yorumlanması, zekâ testi merkezi çalışanlarının zekâyı nasıl tanımladıklarına bağlıdır. Farklı görevlerin ne kadar iyi çözüldüğü arasında bir bağlantı olduğundan, zekâ testlerinin temel ilkesi, her bir kişi için okuldaki bir sınav ortalamasına karşılık gelen cevapların ortalamasını hesaplamak olmuştur.

Zekâ Testi Merkezi içerisinde sorulan görevler bilgi, hafıza, düşünceli olma, problem çözme ve soyut düşünme gibi çeşitli işlevleri test eder. Ödevler için genellikle bir son tarih vardır, bu nedenle cevap için konsantrasyon ve çalışma hızı önemlidir. Bir kişinin belirli bir görevdeki performansının – üstün yetenekliliğe ek olarak – aritmetik ve dil becerileri gibi bazı özel becerilere de bağlı olduğu varsayılmaktadır. Zekâ testi, belirli becerileri etkisiz hale getirmekle ilgilidir. Bu, birçok farklı görevin ortalaması hesaplanarak yapılır

Zeka

Zekâ Testi Çeşitleri Nelerdir?

Wechsler Zekâ Testi gibi farklı zekâ testlerinin içeriklerinde farklılıklar olsa da aynı şekilde yapılandırılmıştır. Her zekâ testi, test eden kişinin ölçülen bir süre içinde mümkün olduğu kadar iyi çözmesi gereken bir dizi küçük görev içerir. Gerçekten çözülmüş her görev için birkaç puan alırsınız. Tüm puanlar birlikte sayılır ve kişinin zekâsının bir ölçüsüne dönüştürülür.

Wechsler Zekâ Testi

Wechsler Zekâ Testi 6-16 yaş arasında yapılan ve çocukların genel yeteneğini ölçen zeka testi seçeneğidir.

Stanford Binet Zekâ Testi

Stanford Binet Zekâ testi 2 ile 6 yaş arasında zeka testi merkezi içerisinde yapılır. Çocukların gelişimlerini yaşıtları ile karşılaştırır.

Görsel Zekâ Testi

Görsel Zekâ Testi her yaştan insanın görsel dikkat, görerek öğrenme ve odaklanma gibi yeteneklerini ölçebileceği zeka testitürüdür.

Mentalup Zekâ Testi

Mentalup Zekâ Testi görsel zeka testi ve diğer pek çok zeka testinin yapılabildiği bir uygulamadır. Hem yetişkinler hem de çocuklar için uygundur.

Çoklu Zekâ Testi

Çoklu Zekâ Testi, Howard Gardner’in çoklu zeka kuramına göre ölçülür. Bu ölçüm zeka testi merkezi uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Duygusal Zekâ Testi

Duygusal Zekâ Testi (EQ), kişinin duygu durumunu yönetip yönetemeyeceğini ölçen bir zeka testi türüdür.

] }
38 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Zekala testleride kendi aralarında ayrılıyormuş bunu bilmiyordum ögrenmiş oldum emeginize sağlık

  2. 3 sene önce

    Zeka testleri de kendi aralarında ayrılıyormuş. Bilmediğim bir bilgiydi… Teşekkürler…

Bir Cevap Yaz