Uyuşturucu Madde Kullanımı ve Tedavi Süreçleri

Uyuşturucu Madde Kullanımı ve Tedavi Süreçleri

Uyuşturucu Madde kullanımı ve bağımlılığı çağımızın en büyük tehditlerinden birini oluşturmaya başladı. Bu, uyuşturucu bağımlılığının önlenmesi ya da tedavisi açısından oldukça önemlidir. Topluma birçok sosyal, ekonomik ve psikolojik sorun getirmiştir. Bağımlılık temelde fiziksel bir hastalıktır, insanları etkileyen psikolojik faktörleri anlamak önemlidir. Kullanılan pek çok madde türü olmakla beraber ülkemizde en çok kullanılacak olan maddeler sigara, esrar, uçucu maddeler, eroin, kokain ve haplardır. Uyuşturucu kullanıcıları ağır ağır kullanım sıklığını artırmakta, ilacı etkilemek için kullandıkları dozu bulup artırmakta ve maddeyi kullanmayı bıraktıklarında ciddi yoksunluk belirtileri yaşamaya başlamaktadır.

Uyuşturucu Madde Kullanımı ve Bağımlılığı;

Maddenin mevcut kullanımında ya da çevresinde sorunlar olduğuna dikkat çekti. Merak ve akran baskısı madde kullanım problemlerin sebep olan en önemli faktörlerdir. Madde kullanımının gelişmesine yol açan faktörlerden bazıları; yetersiz ebeveyn kontrolü, katı disiplin, iletişim ve anlayış eksikliği ve bilgi eksikliğidir. Aile içi çatışmalar, aile içi şiddet, alkol ve uyuşturucu kullanımını destekleme tutumları, genetik yatkınlık, akran grubu baskısı, uyarıcı arama, dürtüsel davranış, psikolojik sıkıntı ve sorunlar uyuşturucu çeşitlerinin kullanımına yol açan etkili faktörlerdir.

uyuşturucu madde kullanımı

Günümüzde sıkça karşılaşılan bir sorun olarak ortaya çıkan ve bir çok insanı etkiyen bu durumun tedavi yöntemleri öne taşımaktadır. Bağımlılığın gelişmesi zaman alır, bu bir süreçtir. Görünüşte, arkadaşlarda ya da fiziksel sağlıkta önemli değişiklikler bir sorunu gösterir. Uyuşturucu kullanımı, daha gelişmiş uyuşturucu kullanımı vakalarında daha fazla para harcamaya, hatta ailelerinden ve arkadaşlarından para çalmaya ya da satılık şeyleri görmeye başladı.

Bağımlılık tedavisinde en önemli faktör, insanların bunu istemesi ve iyi hissetmesidir. Zorlama ve tehditler geçici olarak işe yarıyor gibi görünse de, gelecekte bu davranışın tekrarlanmasına neden olabilirler. Maddenin kısa bir zaman kullanılması durumunda kişiyi maddeyi kullanmaya motive eden faktörler belirlenecek, problem çözme becerileri geliştirilecek ve aile bireylerinin desteğiyle önleyici yöntemler aranacaktır. Bağımlı olursa hemen tedaviye başlanmalıdır. Ayakta ya da yatarak tedavi yardım edecektir. Tedavi yolu ile insanların çatışmalarının temel nedenlerini keşfedecek ve problemleri çözme ve olaylara yanıt verme yeteneklerini geliştirecektir.

 

] }
42 Beğen

Bir Cevap Yaz