Tuz Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tuz Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tuz kullanımında nelere dikkat edilmelidir? Yemeklerimizin tadını tutturmak için vazgeçilmez parçalardan biri elbette tuz olarak karşımıza çıkmaktadır. Tuzun, gerek çorba, gerek ana yemek ve ara öğünlerde veya salata gibi yemeklerde kesinlikle kullanılması gerekir. Yemeklerin lezzetinde önemli yer tutmasına karşın tuz kullanımında aşırıya kaçılmaması da gerekmektedir. Bu tuz kullanımında nelere dikkat edilmelidir sorusu öne çıkmaktadır.

Hem az olduğunda hem de fazla olduğunda rahatsızlık veren tuz kullanımının belirli ölçülerde yemeklerde olması lezzet açısından olduğu kadar sağlık açısından da önemli bir yer tutmaktadır. Zira az kullanımı vücudun ihtiyaçlarından mahrum kalmasını ve yemeğin lezzetini etkilemektedir. Bununla birlikte aşırı tuz kullanılması ise çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Tuz Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

tuz kullanımı

Sağlımız açısından doğru miktarda tuz kullanımı büyük önem ifade etmektedir. Böylece hem yemeklerimiz daha lezzetli olacak hem de ileride sağlık sorunları ile baş etmek zorunda kalmayacağız. Tuz kullanımında nelere dikkat edilmelidir konusunu merak edenler için bilinmesi gereken hususları temel olarak şöyle sıralayabiliriz.

  • Günlük tuz tüketimi kişi başına 5 gramı geçmemelidir. Eğer tuz tüketimi bunun üzerinde ise kademeli olarak düşürülmelidir.
  • Yemek pişirirken ve hazırlanırken tuz kullanımında aşırıya kaçılmamalıdır. Özellikle hazır gıdalar ısıtılırken veya pişirilirken ekstra tuz kullanılmasına dikkat edilmelidir.
  • Besinlerde tuz bulunduran sodyum bileşenlerine dikkat edilmelidir. Hazır gıda tüketirken içeriğindeki sodyum oranları incelenmelidir.
  • Bütün bireylerin sağlığını korumak adına tuz tüketimi azar azar azaltılmalı ve sofradan tuz kaldırılmalıdır. Böylece yemeklere ilave tuz eklenmemelidir.
  • Kuruyemiş, Cips ve konserve gibi ürünler içeriğinde çok fazla tuz bulundurmaktadır. Bu ürünlerin kullanımına dikkat edilmeli ve fazla tüketilmemelidir.
  • Evde yapılan salça ve turşu ürünlerinin hazırlanmasında fazla tuz kullanımından kaçınılmalıdır. Bununla birlikte bu ürünler aşırı tuz bulundurduğundan tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır.
  • Tuz tüketiminiz fazlaysa bunu düşürmek için doğal lezzet artırıcı olan baharat, limon, sirke, soğan ve sarımsak gibi ürünler tercih edilmelidir.
  • Hazır alınan salamura ürünlerin tuz oranı yüksektir. Bu gıdaların içeriğindeki tuz oranını düşürmek için suda bekletilmesi veya yıkanması faydalı olacaktır.
  • Market alışverişlerinde ürünlerin içerikleri incelenerek daha az tuzlu ürünler tercih edilmelidir.
  • Dışarıda yenen yemeklerde aşırı tuzlu ürünlere dikkat edilmelidir. Mümkünse az tuzlu veya tuzsuz pişirilmesi istenmelidir.

Tuz Kullanımını Azaltmak

Besinlerin doğal içeriklerinde bulunan veya yemeklerde tat vermesi için ilave ettiğimiz tuz kullanımında aşırıya kaçmak özellikle böbrekler için ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bununla birlikte aşırı tuz kullanımı kalp, pankreas ve obezite gibi çeşitli sorunlara sebep olmaktadır. Tuz kullanımında nelere dikkat edilmelidir araması yapanlar öncelikle ideal tuz seviyesini bilmelidir. Sağlığımız için ideal olan günlük 5 gr tuz kullanımının üzerinde isek azaltılmalıdır. Tepelenmiş bir çay kaşığı veya dolu bir tatlı kaşığı olarak basitçe ifade edilen 5 gr tuz kullanımı yakalanmak için dikkat edilmelidir. Hazır ve işlenmiş gıdaların tüketiminin azaltılması, marketlerde ürün içeriklerine dikkat edilmesi bu anlamda öne çıkmaktadır.

Diğer sağlık konularına göz atmak için tıklayın.

] }
30 Beğen

Bir Cevap Yaz