Tripofobi, Delik Fobisi, Tripofobi Nedir, Delikli el?

Tripofobi, Delik Fobisi, Tripofobi Nedir, Delikli el?

Tripofobi ne demek? Delik fobisi olarak da bilinen tripofobi az bilinen ama yaygın bir fobidir. Pek çok kişide olan bir durum olmasına rağmen yenilerde fobiye isim konmuştur. Bu panik ve mantıksız küçük delikler korkusu davranışsal terapi ile tedavi edilebilir.  Tripofobi nedir? Tripofobi, bal peteğinde, şampuan köpüğünde, bir parça İsviçre peyniri içinde görülebilenler gibi tüm çok yakın geometrik şekillerin (dairesel veya dışbükey, delikler) delik hastalığı fobisidir. Tripofobi kelimesi, Yunanca delik ve korkudan gelir. Resmi olarak fobi (yoğun ve irrasyonel korku) olarak sınıflandırılmadan yakın zamanda tanımlanmış bir fobidir. Gerçekten de 2005 yılında ilk kez tanımlandı. Birçok insanı etkileyecekti.

Tripofobi Testi

Tripofobi testi resmi olarak bir fobi olarak tanınmamasına rağmen, tripfobinin teşhisi tıbbidir. Bir fobi belirli tanı kriterlerini karşılar. Danışılan sağlık uzmanı, fobinin kaynağındaki durumların veya nesnelerin bir listesini oluşturabilir. Delik hastalığı burada bu durumda delikler, ilişkili duygular, fiziksel davranışlar dahil olmak üzere çok yakın geometrik şekiller, sonra semptomlarla ilgilenir. Tanınan fobilerin varlığını ve yoğunluğunu değerlendiren özel anketlere dayanmalıdır.

Tripofobi

Tripofobi Belirtileri

Tripofobi belirtileri diğer fobilerde ortaktır. Her fobinin benzer özellik ve belirtileri bulunmaktadır. Delik fobisi olan kişilerin gösterdiği bazı belirtiler:

Delik fobisi olan kişiler sünger, mercan, sabun köpüğü gördüklerinde çok güçlü bir korku ya da endişe duyarlar. Bu korku kalıcıdır ve fobik nesnenin beklentisiyle (onunla yüzleşeceğimizi bildiğimizde) tetiklenir. Tripofobi gibi belirli bir fobiden mustarip olan kişi, korkusunun mantıksızlığının da farkındadır.

Anksiyete Tepkileri

Trypophobia nedir? Deliklerle karşı karşıya kalan, tripofobiden muzdarip kişi birçok rahatsızlık yaşayabilir: hızlanmış kalp atışı, nefes darlığı hissi, mide bulantısı, terleme, titreme veya sıcak basması, titreme, baş dönmesi. Bazı durumlarda, fobi gerçek panik ataklara yol açabilir. Delik fobisi, fobiye neden olan nesne veya durumdan kaçınma ile karakterizedir. Kişi kendini fobinin kaynağındaki nesnenin (burada delikler) karşısında bulmamak için her şeyi yapar.

Tripofobiden Nasıl Kurtulur?

Delik hastalığı olan kişilerin deneyebileceği birkaç şey bulunmaktadır. Tripofobi yaygın bir durum olsa da tedavisi için psikoterapi dışında çok yöntem bulunmamaktadır.

  • En kolay yol nesnelerden mümkün olduğunca kaçınmaktır.
  • Tripofobi belirtileri dayanılmazsa, bir psikiyatriste danışmaktan çekinilmemelidir. Bilişsel ve davranışsal terapiler genellikle fobileri yatıştırmada başarılıdır. Tıbbi hipnoz da etkili olabilir.

 

] }
91 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. 3 yıl önce

    Çok güzel anlatmışlar bu fobiyi bende de var ve çok zorluyor insanı kötü yapıyor.

  2. 3 yıl önce

    Fobi bende de var bu tarz metinler olumlu yönde destekliyor emeginize sağlık

Bir Cevap Yaz