Titizlik Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Titizlik Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Son dönemde yaşananlar hastalık sebepleri insanların normalden daha titiz davranmasına neden oldu. Bu durumda insanlarda psikolojik rahatsızlıklardan titizlik hastalığının oluşmasını sağladı. Titizlik hastalığı belirtileri; çevresinin sürekli olarak hijyenli bir ortam haline getirilmeye çalışılmasıdır. Kişinin bulunduğu ortam çok hijyenik olsa dahi; titizlik hastalığında ki kişi için o ortam hijyenik değildir.

Titizlik hastalığında ki kişiler bulundukları temizleme eylemlerini isteyerek yapmamaktadırlar. O davranışları kontrollerinin dışında yapmaktadırlar. Sürekli olarak hijyenik yerlerden ve durumlardan bahsetmektedirler. Evlerini günlük olarak son derece hijyenik olarak temizlemektedir. Titizlik hastalığında ki kişilerde istemsiz olarak takıntılar da oluşmaktadır. Mesela her gün ev dolaplarının hijyenik olarak temizlenmesi onlar için takıntı haline dönüşebiliyor. Takıntılarının yapılmadığı zaman kendilerini iyi hissetmiyorlar.

Titizlik Hastalığı Belirtileri

titizlik hastalığı belirtileri
titizlik hastalığı belirtileri

Her psikolojik hastalıklar belirtileri bulunmaktadır. Titizlik hastaları için de belirtiler bazı belli başlı belirtiler bulunmaktadır. Fakat belirti türleri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu belirtileri çoğu zaman kişi kendisi fark etmez. Çevresinde ki insanlar belirti türlerinin farkına varırlar. Titizlik hastalığı belirtilerinden bazıları şunlardır;

– Titizlik hastalığında ki kişiler için hijyenli bir ortam oluşturma eylemlerinde bulunurlar. Aslında hijyenik ortamlar herkes için önemlidir. Fakat titizlik hastalığında ki için hijyenik ortamın kendisi oluşturması gerekiyor. Hasta kendisi dışında yapılan hijyenik davranışları istemsizce kabul edemiyor. Hastanın gözünde sadece hijyenik ortamı kendisi oluşturabilir.

– Titizlik hastalığında ki kişiler genellikle sürekli olarak hijyenik malzemeler ile gezerler. O hastalara göre her yer kirlidir. Oluşturulması gereken hijyenik ortam ile her an karşılaşa bileceğini düşünmektedir. Bu sebeplerden dolayı sürekli yanlarında hijyen malzemeleri bulundururlar.

– Ortak yaşam alanlarında duramazlar. Titizlik hastaları için umumi toplu yaşam alanlarında yaşanamaz. Çünkü orayı sürekli olarak temizleyemez. Bu sebepten dolayı toplu yaşam alanlarını sürekli kirli olarak görmektedir.

Titizlik hastalığında daha fazla belirtilerde vardır. Titizlik hastalığında daha detaylı bilgiler için uzmanlara başvurulması gereklidir.

Titizlik Hastası ve Tedavi Süreci

Her hastalığın tedavi süreci farklıdır. Fakat her titizlik hastalığı belirtileri için oluşturulan tedavi süreçleri de aynı değildir. Titizlik hastalığında ki sebepler psikolojiktir. Bu yüzden kişinin tedavi sürecini kabul etmesi ile tedavi süreci başlar. Aksi bir durum da hasta tedavi edilemez. Titizlik hastasının ilk olarak hastalığının farkına varması gerekiyor. Ardından ise tedavi olmak istemesi gerekiyor.

Öncelik olarak titizlik hastasının uzman bir doktor kontrolünde tedavi olması gerekiyor. Titizlik hastalığında tedavi için öncelikle psikolojik nedenleri öğrenilmesi gerekiyor. Psikolojik nedenlerden hijyenik olmaya yiten sebepler oluşturularak tedavi süreci devam etmektedir. Tedavi süreci içerisinde titizlik hastası olan kişinin kendisini ifade edilmesini sağlanmaktadır. Tedavi süreçleri genellikle uzun zamanlar sürmektedir.

Tedavi süreci sonrasında titizlik hastası için hijyen normal koşullarda devam etmeye başlar. Bu şekilde gündelik hayatında da kolaylıklar sağlamış oluyor. Genellikle de tedavi sonrasında yine titizlik hastalığına yakalanılmıyor. Çünkü kişi artık kendisini kontrol etmesini öğrenmiş oluyor. Ayrıca Temizlik hastalığı ile de karıştırılabiliyor.

] }
38 Beğen

Bir Cevap Yaz