Temizlik Hastalığının Psikolojik Nedenleri

Temizlik Hastalığının Psikolojik Nedenleri

Temizlik hastalığı, kişinin sürekli olarak temizlik konusunda takıntılı olması durumudur. Temizliğe saplantılı olmasıdır.

Temizlik hastalığı için psikolojik nedenler nedir? Bu hastalığın belirtileri nelerdir? Sizin için sorularınızın yanıtını veriyoruz. İşte temizlik hastalığına dair psikolojik gerekçeler…

Temizlik Hastalığının Belirtileri

İlk olarak kişinin temizlik hastası olduğu nasıl tespit edilir? Temizlik hastalığının belirtileri nelerdir? OKB hastası olarak nitelendirilen bu kişiler aynı zamanda ruh kanseri olarak nitelendirilir. Örnek olarak kişi ellerini ellerinin kirli olduğu düşüncesi ile yıkadı; ancak hala kirli olduğunu düşünüyor. Bu durumda kişinin temizlik hastası olduğunu söyleyebiliriz. Temizlik hastalığı belirtileri kapsamında; kişinin bedenine, evine ve özellikle ellerine dair temizleme söz konusudur. Banyo saatlerinin her gün, 1 saati aşan sürelerde olması da belirti olarak gösterilir.

Temizlik Hastalığının Nedenleri

Peki, yaşanan bu durumun nedeni nedir? Temizlik hastalığının nedenleri nedir? Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. İlk olarak beynin kimyasındaki değişimlerden kaynaklanabiliyor. Beynin bazı bölgelerinin bozulmuş olmasından dolayı ortaya çıkabilir. Bu fizyolojik nedendir. Psikolojik olarak ise anne ve babanın ya da bakımı yapan kişinin böyle bir rahatsızlığının olması durumudur. Kişinin yaşadığı çocukluk travmaları, suçluluk duyguları temizlik hastalığına neden olan psikolojik nedenler arasında. Çatışmalı, mutsuz ilişkiler, yalnızlık gibi duygu durumlarında da temizlik hastalığının ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Temizlik Hastalığının Tedavisi

Temizlik hastalığının tedavisi vardır. Yaşanan sorunun 6 ayı geçmeden tedavisinin talep edilmesi durumunda kısa süre içinde çözüm sağlanacaktır. Uzun yıllar devam eden rahatsızlıklar için ise tedavi süreci uzayabilir. Yapılan araştırmalar son dönemde temizlik hastalığı tedavisi kapsamında Bilişsel Davranışçı Terapinin temizlik hastalığının iyileştirilmesinde etkisinin maksimum olduğu görülmüştür. Temizlik hastalığına yakalanan kişi terapi süreci ile birlikte normal hayatına geri dönecektir.

Temizlik Hastalığı Cinsiyete Göre Değişir mi?

Temizlik hastalığı ev içinde zaman geçiren kişilerde daha çok görülür. Türkiye’nin sosyo ekonomik yapısı itibariyle, bu sebeple kadınlarda daha fazla görülüyor. Evde zaman geçiren ve düzen – temizlik işlerini görev edinmiş olan kadınlar için temizliği hastalığı riski çok daha fazladır.

] }
22 Beğen

Bir Cevap Yaz