Temizlik Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Temizlik Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Temizlik hastalığı nedir? Yaşadığımız çağda birçok psikolojik hastalıklar bulunmaktadır. Psikolojik hastalıklardan biride temizlik hastalığıdır. Temizlik hastalığı; kişinin çevresinde bulunan her türlü nesneyi temizleme ihtiyacını hissetmeleridir. Temizlik ve takıntılı olanların diğer bir adı da obsesif kompülsif olarak bilinmektedir. Çevresinde gördüğü nesneler temiz dahi olsa temizlik hastalığına yakalanan kişi için kirlidir. İstemsiz olarak çevresinin yıkama ya da silme gibi eylemlerde bulunmaktadır.

Temizlik takıntısına bir anda yakalanılmaz. Kişi zaman içerisinde yavaş yavaş temizlik takıntısı ve hastalığına yakalanır. Genellikle hasta; temizlik hastası olduğunu fark etmez. Çevresindekiler hastanın durumu fark etmelidirler.

temizlik hastalığı

Temizlik Hastalığı Belirtileri

Tıp dünyasında ki adı obsesif kompülsif olarak adlandıran temizlik takıntısı belirtileri hemen kendisinin göstermez. Çevresinde ki insanlar hastanın yavaş yavaş temizlik alışkanlığının değişmesini fark etmesi gerekmektedir. Bazı temizlik hastalığı belirtileri şunlardır;

– Kişinin sürekli olarak ellerin yıkanması istenmesidir. Temizlik hastalığında ki kişiler için ellerin temizliği çok önemlidir. Ellerin yıkanması için geçerli bir sebepleri bulunmamaktadır. Sürekli kendi ellerini yıkamaktadır. Hatta çoğunlukla çevresindeki insanlarında sürekli olarak ellerini yıkamalarını istemektedir. Bu durum onlar tarafından kontrol edilemeyen bir durumdur.

– Kişinin sürekli olarak baştan aşağı temizlik yapmak istemesi temizlik hastalığının belirtilerindendir. Temizlik takıntısında ki kişiler günlerinin birçoğunu temizlik yaparak geçirmektedirler. Çünkü onların istemsiz olarak her şeyi kirli olarak görmektedirler. Sürekli temizlik yaparak kirli gördüklerini temizlendiğinin hissine kapılırlar. Fakat kısa bir süre sonra temizledikleri nesneyi yine kirlenmiş olarak görmektedirler. Bu durumda temizlik hastalarını sürekli olarak temizlik yapmasına neden olmaktadır.

– Dışarıdan gelen yiyecek ürünlerinin hiçbir zaman yememek temizlik takıntısı belirtilerindendir. Temizlik hastaları özellikle de yiyecek içecek konusunda hassas davranmaktadırlar. Dışarıdan sipariş edilen yiyeceklerin hiçbir zaman hijyen olamadığını düşünmektedirler. Sadece kendileri yaptıkları yiyeceklerinin temizliğine güvenmektedirler. Bu yüzden de genellikle kendilerinin dışında yapılan yiyecekleri yiyemezler. Aslında yemeğine yapan insana güvenleri vardır. Fakat hastalıkları gereği sadece kendilerinin yaptıklarının temiz oldukları düşünürler.

Aslında temizlik takıntısında daha birçok belirtileri bulunmaktadır. Genellikle psikolojik sebepler30den dolayı hastalar bu hastalığa yakalanmaktadır. Zaten çoğu temizlik hastası; hastalığının durumunu çok geç fark etmektedir. Bu sebepten dolayı ki genellikle hastalık çok ilerledikten sonra tedavi sürecine başvuruluyor.

Temizlik Hastalığı Tedavi Edile Bilinir Mi?

Özelliklede son dönem yaşanan küresel sorun temizliğin önemini daha çok arttırmış olmaktadır. Temizlik takıntısına sahip kişiler için ise yaşanan küresel sorun hastalıklarını daha çok tetiklemiştir. Temizlik hastalığı tedavisi mümkün bir hastalık türüdür. Fakat tedavi sürecine hastanın kendisi isteyerek başlanır. Temizlik takıntısı ve hastalığında ki kişinin tedaviye psikolojik olarak hazır olması gerekiyor.

Temizlik takıntısıda ki tedavi yöntemleri psikolojik yöntemlerden oluşmaktadır. Kişinin psikolojik olarak neden bu hastalığa yakalanıldığı öğrenilmesi gerekiyor. Tedavi süreci de bu duruma göre ilerlemektedir. Onun için temizlik takıntısında ki tedavi süreci çoğunluk ile uzun zaman almaktadır. Tedavi sürecinin olumlu cevap vermesi kişinin tedavi sürecinde ki davranış tutumlarına göre belirlenmektedir. Sosyal medya ve Facebook üzerinden diğer paylaşımlarımıza göz atabilirsiniz.

] }
64 Beğen

Bir Cevap Yaz