Reçetesiz Antidepresan Var Mı?

Reçetesiz Antidepresan Var Mı?

Reçetesiz antidepresan kullanmak çok önerilmeyen bir durum olsa da alan kişilerin sayısı çoğunluktadır. Herhangi bir yaşanan depresyonda direkt doktora başvurmamak ve kendi başına yenmeye çalışmak gerekir. Bunu başaramayan kişiler eczaneden kafasına göre ilaç almak yerine doktora tedavi olması gerekir. Doktor yapılan teşhisle hastaya uygun gördüğü ilacı ve kullanması gereken dozu belirtir. Reçetesiz antidepresan belirli bir miktar karşılığında alınır.

Reçetesiz Antidepresan İlaçları Nelerdir?

Reçetesi bulunmayan antidepresanlar eczanelerden para ile alınıp kullanılabilir. Ancak bu ilaçların doktor gözetimi olmadan kullanılması insan sağlığını riske atar. Kişinin kendi isteği ile ilaç alması ciddi sağlık problemlerine neden olur. Eczanelerde satılan reçetesiz antidepresan ilaçlar aşağıdaki gibi belirtilmiştir:

 • Atarax
 • Risperdal
 • Cipralex
 • Passiflora şurup

Bu ilaçlar para ile satılır ve en çok ödeme gerektiren ilaç Risperdal antidepresanıdır. Ani ölüme neden olabildiği için doktor gözetimi altında kullanılması büyük risk taşır. Bitkisel ilaç olan Passiflora Şurup en çok bilinen ve tercih edilen bir antidepresan çeşididir.

SSRI Kullanmak Ne Gibi Bir Fayda Sağlar?

SSRI ilaç grubunun yararı hastanın yaşadığı depresyon için iyileştirme yapmasıdır. Depresyonda olan insanlar çoğunlukla sıkılmış, mutsuz ve üzgün ruh halinde olabilir ve bu durum genellikle günlük hayatı oldukça etkiler. Depresyon hissi insanların zaman zaman yaşadıkları kısa dönem olan mutsuzluk sürecinden daha yıpratıcıdır. Huzursuzluk, ajitasyon ve yorgunluğun yanı sıra, uyumada zorluk ve kilo kaybı da yaygın görülür.

Depresyondaki insanlar kendilerini yetersiz görür ve hayata umutsuz bakar. Hayattan zevk almakta zorlanabilir. Kendilerine zarar verme veya intihar etme gibi düşünceleri de bazı hastalarda görülmüştür. SSRI’lar kendisini iyi hissetmeyen hastaların bu gibi semptomlarını tedavi etmek için vardır. İnsanların daha uzun vadeli olarak iyi hissetmelerini sağlanması görevini görür.

Tüm bunların yanında insanların daha kolay uyum sağlamalarına ve bu sayede hayattan daha fazla zevk almalarına olanak tanır. Tedavi sonucunda kişiler karşılaşacakları problemlerle daha kolay başa çıkmaya başlar.

Reçetesiz Antidepresan
Reçetesiz Antidepresan

Antidepresanlar Nasıl Çalışır?

Antidepresanların çalışma şekli depresyon, anksiyete, bipolarlık gibi psikiyatrik bozuklukların tedavisinde görev almaya dayanır. Reçetesiz antidepresan bunların tedavisi için önerilmez. Özellikle son yıllarda kullanımı oldukça artan antidepresanlar Amerika’da her 10 kişiden 1’i tarafından kullanılmaya başlanmıştır. 40-50 yaş arasındaki kadınlarda ise bu sayı 4’te 1’e kadar ulaşır.

Tedavi amacıyla bu denli yaygın kullanılmasına rağmen bilim insanları depresyonun sebeplerini henüz tam anlamıyla bilmiyor. Durum böyle olunca antidepresanların çalışma şeklini ve yan etkilerini anlamak özellikle tedavi sürecinde bilinçli bir yol izlenmesi için çok önemli bir rol oynar.

Depresyon İlaçları Kaça Ayrılır?

Depresyon ilaç grubu sınıflandırılması ilacın içindeki etken maddelere göre ayrılır. İlaçların ayrıldığı sınıfların listesi şu şekildedir:

 • Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRIs)
 • Serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI’ler)
 • Trisiklik antidepresanlar (TCA’lar)
 • Tetrasiklik antidepresan
 • Dopamin geri alım engelleyicisi
 • 5-HT1A reseptör antagonisti
 • 5-HT2 reseptör antagonistleri
 • 5-HT3 reseptör antagonisti
 • Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler)
 • Noradrenerjik antagonist

Bahsedilen ilaç grupları farklı çalışma mantığına sahiptir. Ancak hepsinin ortak noktası beyin hücrelerindeki maddelere etki ederek hastanın ruh halini düzeltmektir.

Depresyon Tedavisi Nasıl Olur?

Depresyon tedavisi mümkün olan bir çeşit ruh bozukluğudur. Depresyon kişinin yaşam koşullarındaki herhangi bir sebeple ortaya çıkabilir. Seratonin ve noradrenalin isimli kimyasal maddelerin miktarları antidepresan ile düzenlenir. Bunun dışında psikoterapi depresyon tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Uygun olan vakalarda diğer terapi yöntemleri de tercih edilebilir. Kişinin keyif aldığı ve işlevselliğinin arttığı uğraşılar da bir nevi reçetesiz antidepresan görevi görür.

] }
181 Beğen

Bir Cevap Yaz