Prozac Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Prozac Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Prozac Nedir? Prozac, etkin maddesi fluoksetin olan bu ilaç selektif serotonin geri alım inhibitörü olarak çalışan bir antidepresan ilacıdır. Prozac genellikle depresyon ilaçları ve tedavisinde, adet öncesi sendromu ve yeme bozukluğu tedavisinde kullanılır. Prozac reçeteli olarak doktor tarafından yazılır ve ülkemizde kapsül ve şurup olarak eczanelerde reçeteli olarak satılmaktadır.

Prozac diğer antidepresanlara göre yan etkisi daha azdır buda kullanımının yaygın olmasını sağlamaktadır. Bu ilaç ruhsal durumunuzu, iştahınızı, uykunuzu düzene koyarak günlük yaşantınızı daha kolay hale getirmek için kullanılır. Korku, endişe gibi istenmeyen duygusal hislerinizden kurtulmanızı ve panik atak sayısını azaltır. Prozac ilacı, serotonin denilen ve duyguların çoğunu yönten, genel olarak vücuda mutluluk hormonu salgılayan bir hormondur. Bu ilaç serotonin hormonunun hücre içinde parçalanmasını önler böylece vücutta serotonin seviyesi düşmez duygu durumu normalleşir.

 Prozac ilacını kullanmadan önce kesinlikle doktor tarafından reçete alıp öyle kullanmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü çoğu antidepresan ilacına göre yan etkisi daha az olsada görülebilecek yan etkiler kişiye zarar verebilir.

Prozac Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?

Bu kısmı okumadan önce Prozac Nedir? konusunda bilgi sahibi olmanızı ve ilacı mutlaka doktor reçetesi ile almanızı öneririm. Kullanım süresince vücudunuzda meydana gelebilecek her türlü sıkıntıda ilacı kullanmayı bırakmadan doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Prozac nasıl kullanılmalı, antidepresan ilaçları en bilinçsiz kullanılan ilaç türlerinden biridir.

Bu denli bilinçsiz kullanımlar sonucu zaman içerisinde kişiye onarılması zor zararlar verebilir. Sizin için doğru kullanım hakkında bilgilerimi paylaştım en doğru kullanım yine doktor tavsiyesi ile olduğunu belirtmek isterim:

 • Doktorunuzun size belirttiği dozda günün belirli saatlerinde yeterli miktarda su ile almalısınız.
 • İlacınızın dozu doktorunuz tarafından tedaviniz için en uygun tutar olarak belirtilmiş olup sizin bilinçsiz bir şekilde değiştirmeniz sağlığınıza zarar verecektir
 • İlaç ilk kullanımda yaygın yan etkileri gösteriyorsa doktorunuza iletmeniz durumunda dozu düşük bir şekilde başlayıp yüksek doza zamanla geçebilirsiniz.
 • Doktorunuzun size verdiği günlük doz miktarını kaçırmanız durumunda iki dozu bi öğünde kullanmamalısınız, o öğündeki dozu atmalısınız.

En doğru kullanım için doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz.

Prozac Nedir
Prozac Nedir

Prozac Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Çoğu ilaçta olduğu gibi Prozac antidepresan yan etkileri mevcuttur. Bu yan etkiler kişiden kişiye değişmekte olup ilacı kullanan her bireyde görünmemektedir. İlacı kullananlarda genel olarak görülen bazı yan etkiler şunlardır:

 • Güçsüzlük ve yorgunluk
 • Dikkat dağınıklığı
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi ve bayılma
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Deride soyulma, kızarıklık ve şişlik 
 • Nefes almada zorluk çekme
 • Konuşmada zorluk
 • Kadınlarda regl döneminde kanamanın artışı
 • Göğüste sıkışma ve nefes darlığı

Prozac Nedir? ilacı şeker hastalarında kan şeker seviyesini etkileyebilir böyle bir durumda profesyonel destek almanız gerekmektedir. Prozac ilacının etkisini tam göstermesi için doktor takibinde en az 6 ay kullanılmalıdır. Bu süre size ve doktorunuza göre değişkenlik gösterebilir artıp azalabilir.

] }
102 Beğen

Yapılan Yorumlar

 1. Ürün Gerçekten Çok Kullanışlı Çok Beğendim Elinize Sağlık

Bir Cevap Yaz