Paxera Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Paxera Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Paxera nedir? Paxera, etkin maddesi Paroksetin olan seçici serotonin geri alım inhibitörleri içeren reçeteli bir antidepresandır. Eczanelerde bu ilacı ayrıca Paxil, Nokturn, Paxotin yada As-paroks markaları altında da görebilirsiniz. 

Paxera ilacının etkisi beyinde doğal olarak üretilen serotonin hormonunun üretimini arttırmasıdır. Serotonin hormonu, beynimizde zihinsel dengeyi korumaya yardımcı bir ilaçtır. Özellikle kendinizi depresyonda hissediyorsan veya herhangi bir travma geçirdikten sonra sinirsel bozuklukların olduğunu düşünüyorsan tedavi sürecinde bu ilacı kullanabilirsin. Sürekli bir panik halindeyseniz, çevrenizce obsesif-kompulsif bozukluğunuz olduğunu duyuyorsanız veya anksiyete bozukluğunuz olduğunu düşünüyorsanız doktora başvurup ilacı kullanmanızı tavsiye ediyorum. İlacın yan etkileri arasında: Mide bulantısı, uyku sorunu, terleme, halsizlik, cinsel isteksizlik, baş ağrısı ve baş dönmesi olabilir. Bu yan etkilerle karşılaşmanız durumunda da tekrardan doktorunuza başvurmanızı öneririm.

Son olarak Paxera kullanmadan önce kesinlikle doktor tarafından reçete alıp öyle kullanmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü çoğu antidepresan ilacı gibi yan etkileri fazla olan ve kişide bağımlılık hissettirebilen bir ilaçtır.

Paxera Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu kısmı okumadan önce Paxera Nedir? başlığını tamamen okuyun ve ilacı mutlaka doktor reçetesi ile alın. 

Paxera ilacının doğru kullanımı oldukça önemlidir. Çoğu antidepresan ilacının bilinçsiz kullanılması iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Aşağıda sizin için doğru kullanım hakkında bilgilerimi paylaştım. Paxera Nasıl Kullanılır? Kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

  1. İlacın midenizde yan etki göstermemesi için yemek arasında veya yemek sonrasında kullanmanızı öneririm.
  2. İlacı tüketirken su ile tüketin. İlacı çiğnemeyin veya ezmeyin.
  3. Paxera ilacını kullandığınız sürece alkol tüketmeyin. Bu sadece Paxera ilacı için değil diğer antidepresan ilaçları için de nacizane önerim.
  4. Paxera ilacı Laktoz içeren bir ilaçtır. Laktoza karşı alerjiniz varsa veya intoleransınız varsa doktorunuza başvurup farklı bir antidepresan ilacı kullanmayı isteyebilirsiniz.
  5. Kullandığınız dozu kesinlikle kafanıza göre artırıp azaltmayın. Paxera ilacı uzun sürede etkisini gösteren bir ilaçtır.

Paxera ilacının tam faydasını görmeniz uzun zamanlar alabilmektedir. Erken bırakmanız durumunda semptomlar tekrardan çıkmaya başlayabilir. O yüzden başlayacaksanız kararlı olmanızı tavsiye ediyorum.

Paxera nedir

Paxera Nedir Kimler Kullanmamalıdır?

Paxera, beyninizdeki mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonini arttırarak zihinsel dengenizi korumaya yardımcı olur. 

Paxera diğer antidepresan ilaçları gibi ağır bir ilaçtır demiştik. Peki kimler Paxera ilacını kullanmamalıdır? Eğer sizde de aşağıdaki sayacağım özelliklerden en az 1 tanesi bile varsa Paxera kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum.

  1. Paxera Nedir yazısı içerisinde bu ilacın Laktoz içerdiğini belirtmiştim. Bu yüzden laktoza hassasiyetiniz varsa ilacı kullanmayın.
  2. 18 yaşından küçükseniz Paxera beyin gelişimini kötü etkileyebilir. Bu yüzden 18 yaşının altındaysanız sizlerden ricamdır lütfen antidepresan ilaçlarını doktor tavsiyesi olmadan kullanmayın.
  3. Böbrek hastalığınız varsa bu ilacı bünyemizden atamayabiliriz. Doktorunuza bu durumu belirtin ve kullanmaya devam edecekseniz doktor tavsiyesi ile hareket edin.
  4. Karaciğerinizde rahatsızlık varsa ciğerleriniz ilacı gerektiği gibi kullanamayabilir. İlaç vücudunuzda birikebilir bu yüzden doktorunuza bu durumu da belirtmenizde fayda var.

Genel olarak tüm yazıyı okumanızı ve benim belirttiğimiz durumlar haricinde de bir rahatsızlığınız varsa bunu doktorunuza belirtmenizi şiddetle öneriyorum. Sağlıklı bir yaşam sürmeniz dileğiyle.

] }
118 Beğen

Bir Cevap Yaz