Özgüven Eksikliği Neden Olur?

Özgüven Eksikliği Neden Olur?

Özgüven eksikliğinin temel sebepleri arasında uzmanlara göre kişinin ailesinin ve çevresinin yaklaşımları olduğu düşünülmektedir. Çocukluk çağlarından beri ailelerinden onay ya da takdir alamayan, bu konuda başarısız olan kişilerin gençlik ve ileriki gençlik dönemlerinde özgüven problemleri yaşamaya başladığı gözlenmektedir. Özgüven eksikliğinin en temelinde ise kişinin kendini yeterli olarak görmemesi gelmektedir. Kişi içerisinde bulunduğu ortamda, ortamda bahsi geçen konu hakkında fikir beyan etmek ve iş yerindeki bilgi birikimi konusunda kendini yeterli görmüyorsa kişide özgüven problemlerinin gözlendiği söylenebilir.

Özgüven Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Özgüven eksikliği yaşayan kişilerde bazı davranışlar gözlenmektedir. Kişilerin olaylara ya da durumlara karşı sergilediği bu davranışların temeli özgüven problemleriyle alakalı olmaktadır. Söz konusu olan bu davranışlar ve yaklaşımlar ise aşağıdaki gibi listelenebilir:

  • Çalıştığım iş yerindeki çalışanlar benden daha iyi, iş yerinde başarılı olmak konusunda yeterli değilim.
  • Yeni girdiğim bir ortama uyum sağlamakta zorluk çekerim. Çünkü bu ortamda kendimi yeterli görmüyorum. Onlara ayak uydurmakta problem yaşayacağım.
  • Bu işi yapabileceğimi düşünmüyorum. Çoğu kişi bu işte başarılı olabilir ama ben bu işin üstesinden gelemem.

Aşırı Özgüven Problemi

Bireylerde özgüven problemi olduğu gibi aşırı özgüven problemi de sıkça görülmektedir. Aşırı özgüven problemi yaşayan kişilerin olaylara yaklaşımları ise özgüven problemleri yaşayan kişilere nazaran daha farklıdır. Aşırı özgüven problemi yaşayan kişiler özgüven problemi yaşayan kişiler gibi kendini yetersiz bulmaz, aksine kendini her konuda yeterli ve bilgili bulur. Bu kişilerin davranışları arasında daima bir rekabet arzusu bulunmaktadır. Sürekli olarak rekabet etmek ve kendini en iyisi olduklarına dair çevrelerine ispatlamak isterler. Bu kişiler hakkında uzman görüşleri ise bu kişilerin kendilerini geliştirmek konusunda mesafeli tavırlar sergilemeleri yönündedir. Buna neden olan durum ise kişilerin kendilerini zaten yeterli bulması, kibirlerinden ya da gururlarından kendilerini geliştirmeye uzak kalmasıdır.

Kitap Okumak Özgüven Eksikliğini Giderir Mi?

Özgüven Eksikliği
Özgüven Eksikliği

Kitap okuma alışkanlığının özgüven problemini aşmak konusunda iyi bir yardımcı olduğu söylenebilir. Kitap okuyarak genel kültür düzeyinizi arttırabilir, kelime ve bilgi hazinenizi genişletebilirsiniz. Fakat sadece kitap okumak özgüven probleminizi aşmak için tek başına yeterli olmayabilir. Bunun yanında hobiler edinmek, kurslara gitmek ve başka seçeneklere başvurmak özgüven eksikliğinin giderilmesine destek olabilir.

Nasıl Özgüven Sahibi Olabilirim?

Özgüven problemini aşmak için bazı önerilere kulak asmakta fayda olabilir. Örneğin insanların özgüven problemi yaşamasındaki en temel sebep olan kendilerini yeterli görmeme sebebi üzerine gidilerek kendilerini geliştirmek için çabalamaları özgüven sahibi olmalarına yardımcı olabilmektedir. Bunun haricinde kişilerin kendilerinde özgüven eksikliği problemi yaşanmasına sebep olan durumu keşfetmeleri de faydalıdır. Böylece bu durumu tersine çevirerek özgüvenlerini kazanmaları mümkün olabilir. Örneği fazla kiloları yüzünden özgüven problemi yaşayan bir birey neden özgüven problemi yaşadığının ayırdına varırsa bu problemi çözmek için kollarını sıvayabilir. Örneğin spor yapmaya ya da diyet yapmaya başlayarak kilo verebilir ve özgüvenini tekrar geri kazanabilir.

Özgüven Problemi İçin Uzman Desteği Var Mı?

Özgüven eksikliği yaşayan kişiler uzman desteğine başvurarak bu problemlerinden daha kolay bir şekilde kurtulabilir. Uzman kişilerle yapacağınız görüşmeler akabinde özgüven eksikliği yaşamanıza neyin sebep olduğu daha iyi saptanabilir. Akabinde uzman kişinin belirleyeceği yöntemler ve vereceği tavsiyeler üzerinde hareket etmek özgüven problemlerinizin aşılmasında önemli bir rol oynayabilir. Bu konuda uzman desteği almak özgüven problemlerinizi kendi başınıza çözmeye çalışmaktan daha kısa vadede sonuç verebilir. Dolayısıyla özgüven eksikliği problemi yaşayan ve bu problemi aşmakta güçlük çeken kişiler alanında uzman kişilerden destek alabilir.

] }
40 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Cok bilgilendirici bir yazi olmus benimde ozguven eksikligim var bu makale cok iyi geldi

Bir Cevap Yaz