Obezite Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Obezite Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Çağımızın en başta gelen rahatsızlıklar arasında yer alan obezite nedir? En bilindik adıyla şişmanlık olarak karşımıza çıkan obezite; insan vücudunda yağların aşırı derecede birikmesinden kaynaklanan aşırı kilo sorunudur. Bu kapsamda obezite sorunu yaşayan insanların mutlaka bu sorundan kurtulmak için tedavi görmeleri de şarttır. Elbette ki obezitenin ortaya çıkmasına neden olan bir çok faktör de mevcuttur. Günlük tüketilen enerji miktarından çok daha yüksek düzeyde yiyecek tüketilmesinin doğal sonucu olarak karşımıza obezite sorunu da çıkar! İşte obezite sorununun nedenleri!

Obezite Nedir?

Elbette ki obezite sorununu tetikleyen çok sayıda faktörün bulunduğu bilinmektedir. Bu kapsamda obezitenin nedenleri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Yanlış ve aşırı beslenme durumu
  • Metabolik ve hormonal unsurlar
  • Birbirinden farklı psikolojik sorunlar
  • Aşırı alkol tüketmek ve sigara kullanımı
  • Birtakım ilaçların yan etkileri (antidepresan vs)
  • Spor yapmamak ve hareketsiz yaşam tarzını benimsemek

Yanlış ve Aşırı Beslenme

Günümüz koşullarında insanlar özellikle fast food tarzı beslenmeye yakındırlar. Bu durum elbette ki obezite sorununu tetikleyen bir unsur olarak karşımıza çıkar. Esasında aşırı kilo sorunun ortaya çıkmasında günlük yiyecek ihtiyacının üzerinde beslenme alışkanlığının var olması en önemli etken olarak karşımıza çıkar. İnsanlar günlük enerji ihtiyaçlarını karşılayacak kadar yiyecek tüketecek olurlarsa, obezite sorunun da üstesinden gelmiş olurlar.

Obezite Nedir

Obezite Nedir? Metabolik ve Hormonal Unsurlar

Çoğu zaman bireylerin metabolizması onların kolay bir şekilde kilo almalarına yatkın olabilmektedir. Böylece aşırı kilo konusunda bazı metabolizmaların çok daha elverişli oldukları da bilinmektedir. Ayrıca doğum sonrasındaki hormonal değişikliklerden kaynaklı olarak da aşırı kilo sorunun ortaya çıktığını ifade etmek mümkündür. Bundan dolayı hem hormonal anlamda hem de metabolik anlamda gerekli tedbirleri alıyor olmak; aşırı kilo sorununun üstesinden gelinmesini de mümkün kılar!

Çeşitli Psikolojik Hastalıklar

Psikolojimiz bozulduğunda çoğumuz soluğu buzdolabında alırız. Çoğu insan açısından birtakım psikolojik sıkıntıların varlığı, tatlı yeme istediğini de tetikleyici bir etkiye sahiptir. Bundan dolayı farklı nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkan psikolojik sorunların da aşırı kilo almayı tetiklediğini ifade etmek de mümkündür.

Alkol ve Sigara Tüketimi

Alkol insan sağlığına pek çok açıdan zararı olan bir üründür. Bu durum sigara için de geçerliliğini korumaktadır. Elbette ki alkolün insan vücudundaki yağ yakımını durdurma etkisinin mevcut olması; alkolün aşırı kilo alınmasına neden olmasını da mümkün hale getirmektedir. İnsan vücudu alkolden kaynaklı olarak gelen enerjiyi depolayamamaktadır. Dolayısıyla alkol tüketen bireylerin vücutta ki yağ yakımı da yavaşlamaktadır. Böylece alkol ve sigara da aşırı kiloya sebep olanlar arasında yer almaktadır.

Obezite Nedir İlaçların Yan Etkileri

Elbette ki ilaçların tamamının çok sayıda yan etkisinin bulunduğunu biliyoruz. Özellikle antidepresanlar insanların aşırı kilo almalarına neden olabilecek ilaçlar kategorisi içerisinde yer almaktadır. Bununla birlikte antidepresan kullanan bireylerin çoğunlukla depresyon süreci içerisinde yer aldıkları da düşünülecek olursa; depresyonun da aşırı yemek tüketmeye neden olabileceği de bilinmektedir.

Hareketsiz Yaşam Tarzı

İnsanlar spor yaparak, sağlıklı yaşam konusunda önlem alırlar. Esasında spor yapmak ve hareketli bir yaşam tarzını benimsemek, obezite sorunun da bertaraf edilmesini mümkün kılar. Zira hareketli bir yaşam tarzı sayesinde günlük tükettiğiniz yiyeceklerden elde ettiğiniz enerji miktarını da tüketmiş olursunuz!

] }
42 Beğen

Bir Cevap Yaz