Multipl Skleroz Nedenleri

Multipl Skleroz Nedenleri

Multipl Skleroz nedenleri, büyük ölçüde gizemli olan bir hastalıktır. Tıp alanındaki doktorlar, araştırmacılar, hastalar ve diğerleri, multipl sklerozun nedenlerinin ne olduğunu anlamaya çalışmak için onlarca yıl harcadılar, ancak hastalık belirsizliğini korudu. Bu noktada büyük ölçüde MS’in otoimmün hastalık özelliklerine sahip olduğuna inanılıyor. Hastalık ilerledikçe, beyindeki ve omurilikteki aksonları koruyan ve yardım eden yağlı miyelin kılıfları sıyrılır ve hasar görür. Bu kılıflar olmadan, aksonlar tekleme yapar ve sayısız belirti ve semptom görüntülenir. Tüm insanlar Multipl Skleroz için aynı semptomlara sahip olmayacaktır ve doktorlar, Multipl Sklerozun neden bu kadar farklı reaksiyon ve belirti ve semptomlarının var olduğunu belirlemek için yıllarını harcadılar.

Multipl Skleroz Nedenleri ve Semptomları

Multipl Skleroz semptomları, potansiyel nedenler kadar geniş ve çeşitlidir. Çünkü Multipl Sklerozun birçok belirti ve semptomu başlangıçta hafiftir ve yağlı miyelinin etrafındaki kılıflar daha fazla hasar gördükçe ilerler. Hastalıktan muzdarip olanlar, kas güçsüzlüğü ve ataksi, zihinsel dengesizlik, idrar kaçırma, konuşma problemleri, görme kaybı, felç ve uzuvlarda ağrıya kadar değişen semptomlar yaşayabilir. Tüm hastalar tüm semptomları yaşamaz. Doktorlar, bazı hastaların neden hafif semptomlar yaşarken diğerlerinin şiddetli, yaşamı değiştiren semptomlar yaşadığını henüz bilmiyorlar.

Multipl Skleroz Nedenleri

Birçok insan Multipl Sklerozun nedenlerini uzun zamandır merak ediyor. Kısacası, hastalık uzun zamandır gizemini koruyor ve Multipl Sklerozun nedenlerinin ne olduğuna dair kesin bir cevap henüz toplanmadı. Birçok kişi şu anda Multipl Sklerozun potansiyel tetikleyicileri üzerinde çalışırken, bir anlayış eksikliği vardır ve çok az şey gerçek bir neden olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte, hastalığın etiyolojisine cevap arayan doktorlar ve araştırmacılar, hastalığı ve onunla ilişkili risk faktörlerini daha iyi anlamaya başlıyor.

Multipl Skleroz Nedenleri
Multipl Skleroz Nedenleri

Multipl Skleroz Nedenleri Genetik Nedenler

Multipl Skleroz için genetik bir bağlantı bulundu, bu da bir çok doktorun genetik faktörlerin, Multipl Sklerozun en azından nedenlerinden biri olduğuna inanmasına neden oldu. MS’in kalıtsal olduğu söylenemez, ancak genetik bir bağlantı vardır. Hastalıktan muzdarip bir ebeveyni veya kardeşi olanların Multipl Skleroz nedenleri ve  geliştirmesi genel popülasyondan çok daha fazladır. Birçok araştırmacı, Multipl Skleroza neden olan şeyde genlerin ve genetik yatkınlıkların karmaşık bir rol oynadığına inanıyor.

MS Çevresel Nedenler

Araştırmalar, MS’nin daha soğuk iklimlerde daha yaygın olduğunu da bulmuştur; yani güneşe daha az maruz kalır. Bazı araştırmacılar şu anda hastalığı gelişim dönemlerinde D vitamini eksikliğine bağlamaya çalışıyor. Bununla birlikte, bu araştırma henüz başlangıç ​​aşamasındadır ve şu anda Multipl sklerozun nedenlerinden biri olarak ilişkilendirilemez. Çevresel toksinler gibi çevresel faktörlerin MS vakalarında rol oynadığına dair bazı inançlar da vardır. Veriler, belirli zaman dönemlerinde daha büyük Multipl Skleroz vakalarını gösteren cepler olduğunu bulmuştur; örneğin, Vietnam’dan dönen kişiler ortalamanın üzerinde Multipl Skleroz vakasına sahip görünüyor. Bu olay ve diğer benzer modeller, araştırmacıları “Multipl Skleroza ne sebep olur?” Sorusunu yanıtlamak için verilere doğru bir yolculuğa çıkardı. Çevresel bağlantıyı anlamak için daha fazla araştırma gereklidir.

Multipl Skleroz Nedenleri ve Tedavileri

Multipl Skleroz hala büyük ölçüde yanlış anlaşıldığı için, doktorlar henüz hastalığı iyileştirecek bir tedavi planı geliştirmemiştir. Bununla birlikte, araştırmalar, farklı semptomları ele almayı amaçlayan sayısız Multipl Skleroz tedavisini ortaya çıkardı. Büyük umut veren Multipl Skleroz tedavilerinden biri de İnterferon tedavisidir. İnterferon tedavisi, bağışıklık sistemi saldırısını interferonun sentetik bileşenine yeniden yönlendirmeye odaklanır. Bu, miyelin kılıfını korur ve birçok hasta için daha uzun remisyon dönemlerine yol açar. Diğer tedaviler şu anda çalışmaktadır.

] }
42 Beğen

Bir Cevap Yaz