Mevsimsel Depresyon Nedir?

Mevsimsel Depresyon Nedir?

Mevsimsel depresyon nedir? mevsimsel değişikliklerin kişinin ruhsal durumunu, uyku süresini, iştahını, yeme alışkanlıklarını ve sosyal yaşamını aşırı derecede etkilemesi olarak tanımlanır. Kışın, genelde kilogram alma ve aşırı uyku hali ve beraberindeki enerji kaybı ile kendisini gösteren aşırı yeme eğilimi vardır. Sonbaharda genelde kış aylarında artmasına rağmen tam tersi olduğu iyi bilinmektedir. Bu, gözün günlük ve mevsimsel ışık değişikliklerini merkezi sinir sistemine iletme kabiliyetinin yok edilmesi işlemidir. Hepimizin bildiği gibi, zihinsel sorunlar özellikle kışın yaygındır ve tüm sorunlar mevsimsel duygusal bozukluk olarak görülmemelidir.

Mevsimsel Depresyon Nedir?

Bu değişiklikler daha düşük seviyededir ve mevsimsel değişiklik bozukluktan daha yaygındır. Bu bir tür depresyondur ve her sonbahar ve kış aylarında günler kısalır. Genellikle ilkbahar ve yaz mevsiminde mevsimsel olan hastalar zamanla iyileşir. Mevsimsel depresyonlar, bipolar bozukluğun bir alt tipidir. Bazen mevsimsel depresyonu teşhis etmek zor olabilir çünkü diğer depresif akıl hastalıkları da benzer semptomlar gösterebilir.

Mevsimsel Depresyon nedir

Her yaştan insan mevsimsel depresyon görse de, ilk başlangıç yaşı ortalama 22-23 yaştır. Diğer depresyon türleri gibi, bayanların görülme sıklığı da erkeklerinkinin yaklaşık dört katıdır. Beyin kimyasına, aile geçmişine, çevresel etkilere ve yaşam deneyimlerine bağlı şekilde, bazı insanlar mevsimsel depresyon ve diğer depresyonlardan muzdarip olabilir. Zihinsel sorunlar özellikle kışın yaygındır ve tüm sorunlar mevsimsel değişimler sonucu olarak görülmemelidir. Bunun başka nedenleri de araştırılmalıdır çünkü başka nedenlerin olabileceği açıktır.

Mevsimsel Depresyon Nedir? Tedavisi var mıdır?

Bu değişiklikler daha düşük seviyededir ve mevsimsel değişiklik bozukluktan daha yaygındır Bir psikiyatrist tarafından tedavi organize etmek önemlidir ve şu tedavileri sıralayabiliriz; Sıkı ilaç tedavisi alanlar antidepresanlardan büyük ölçüde faydalanacaktır. İlaçlar, beyindeki ruh hali ve enerjiyi düzenleyen serotonin ve diğer nörotransmiterleri düzenlemeye yardımcı olur. Onlara odaklanarak, olumsuz düşünceleri ve duyguları öğrenmelerine, tanımalarına, anlamalarına ve değiştirmelerine yardımcı olabilir ve gelecekteki depresyon ataklarını önlemelerine ya da en aza indirmelerine yardımcı olabilir. Kışın karanlığa ya da yetersiz ışığa neden olacağı için daha fazla ışık tedavisi kullanılması öneri edilir ve ışık miktarı arttıkça semptomlar azalır ya da düzelir.

Mevsimsel Depresyonlar ve çeşitlerinden ayrı olan Majör depresyon adlı makalemize göz atmak için; tıklayın

Facebook‘ta paylaşmayı unutmayın.

] }
58 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Mevsimsel depresyonlar hakkında kafama takılan tüm sorunların cevabını bu makelede buladım. Emegi geçen herkese tesekkurler.

Bir Cevap Yaz